02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

آیا بلژیک کشور مناسبی جهت ادامه تحصیل می­باشد؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
امکان اپلای در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور سوئیس

قدم اول

برای تحصیل در بلژیک باید به چه زبان‌هایی مسلط باشیم؟

کشورهای اروپایی مقصد بسیاری از دانشجویان می­باشد. به‌خصوص دانشجویان ایرانی؛ چراکه کشورهای اروپایی می‌توانند سکوی پرتاب خوبی برای آنها برای رسیدن به اهدافشان باشند. تحصیل در اروپا به منزله دریافت ویزای اروپا می‌باشد.

از مزایای تحصیل در اروپا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش باکیفیت بالا
 • ارتباط روزانه با افراد بومی
 • محیط بین‌المللی
 • فرهنگ توسعه‌یافته، دردسترس‌بودن اماکن و جاذبه‌های فرهنگی
 • سطح بالای زندگی در کشورهای اروپایی
 • سفرهایی که می‌توانید به کل اروپا داشته باشید
 • آشنایان جدید
 • اجازه اقامت در کشور پس از فارغ‌التحصیلی برای جستجوی کار

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی یا لیسانس بین ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی یا هلندی فلامانی (بسته به اینکه زبان اصلی دانشگاه مقصد کدام است)، کاملاً رایگان است اما اگر قصد تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی را دارید، داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 ضروری است.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی به دو نوع فنی – حرفه‌ای و آکادمیک تقسیم می‌شود. دانشجویان با تحصیل در مقطع کارشناسی آکادمیک می‌توانند به کارشناسی ارشد راه پیدا کنند و در مواردی که کارشناسی را در کالج‌های فنی حرفه‌ای وابسته به دانشگاه‌ها به‌عنوان دوره‌های فنی و دوره‌های آماده‌سازی برای بازار کار بگذرانند، نمی‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد نیز ادامه تحصیل بدهند.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

سیستم آموزشی در بلژیک کیفیت مناسبی دارد و هزینه‌های مسکن و زندگی نیز تقریباً معقول می­باشد. تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد به شما این امکان را می‌دهد که ادامه تحصیل خود را در مرکز اروپا داشته باشید. توجه به این نکته که وارد یک جامعه چندزبانه می‌شوید از مهم‌ترین نکات موردتوجه درباره تحصیل در بلژیک می‌باشد. بسیاری از دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود. طول دوره تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال طول می­کشد. در مورد مدرک زبان نیز بسته به اینکه در دانشگاه مدنظری که قصد تحصیل را دارید به چه زبانی است، باید سطح دانش زبان خود را طبق آن دانشگاه آپدیت کنید. تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند ارائه مدرک زبان، آیلتس 6.5 می‌باشد.

در بلژیک بدون مدرک زبان فرانسوی یا آلمانی و به زبان انگلیسی خصوصاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز امکان تحصیل نیز برای شما برقرار می‌باشد. مهم‌ترین رشته‌هایی که به طور کامل به زبان انگلیسی در این کشور تدریس می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حقوق.
 2. اقتصاد.
 3. علوم اجتماعی.
 4. علوم سیاسی.
 5. مدیریت.
 6. هنر.
 7. علوم کاربردی.
 8. علوم بهداشتی

متقاضیان تنها در صورتی می‌توانند به تحصیل برنامه‌های انگلیسی‌زبان بدون مدرک بپردازند که مدرک مقطع تحصیلی پیشین خود را از یک دانشگاه انگلیسی‌زبان دریافت کرده باشند؛ بنابراین مهم‌ترین شرط تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان، فارغ‌التحصیلی از یک دانشگاه انگلیسی‌زبان است.

دانشجویانی که از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان فارغ‌التحصیل نشده‌اند، امکان تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان را ندارند. این دسته از دانشجویان باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی نمره قبولی کسب کنند. مهم‌ترین مدارک زبان برای افرادی که شرایط تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان را ندارند، عبارت‌اند از:

 1. آیلتس.
 2. تافل.
 3. C1 پیشرفته.

دوره زبان‌های مختلف در بلژیک

اگرچه تحت برخی شرایط تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است، امکان یادگیری زبان‌های مختلف در این کشور نیز وجود دارد. مدارس و کالج‌های زبان، دوره زبان در بلژیک را برگزار می‌کنند و متقاضیان می‌توانند زبان‌های مختلف را در آن ها بیاموزند، زبان‌هایی از قبیلِ:

 1. فرانسه.
 2. داچ (هلندی آلمانی).
 3. آلمانی.
 4. انگلیسی.
 1. دوره‌های متعددی در دانشگاه‌ها و کالج‌های زبان بلژیک ارائه می‌شوند. اغلب رشته‌های زبان ارائه شده در دانشگاه‌ها و کالج‌های زبان بلژیک، در مقطع کارشناسی ارشد هستند. به جدول زیر توجه کنید:
رشته تحصیلی مقطع تحصیلی دانشگاه طول دوره هزینه تحصیل (سالانه – به یورو)
CLIL (یادگیری یکپارچه محتوا و زبان) کارشناسی ارشد UC Leuven 1 سال 680
زبان‌شناسی و ادبیات کارشناسی ارشد دانشگاه آنتروپ 1 سال 5800
مطالعات پیشرفته زبان‌شناسی کارشناسی ارشد KU Leuven 1 سال 947

 

منابع:

https://smapse.com / https://www.bachelorstudies.com / https://ec.europa.eu

 

 

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *