02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

امکان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ایتالیا (لیسانس، فوق‌لیسانس، دکترا)

آنچه در این مقاله میخوانیم
امکان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ایتالیا (لیسانس، فوق‌لیسانس، دکترا)

کشور ایتالیا که در جنوب قاره‌ی اروپا قرار دارد به دلیل داشتن شرایط مناسب تحصیلی، پذیرش آسان دانشجویان مهاجر و فراهم‌کردن موقعیت کار و اقامت پس از فارغ‌التحصیلی کشوری ایده‌آل برای ادامه‌ی تحصیل است. اگر می‌خواهید شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در این کشور را بدانید این مطلب را دنبال کنید.

تحصیل در ایتالیا و مزایای آن:

ایتالیا قدیمی‌ترین و بهترین دانشگاه‌های جهان را دارد که از سطح علمی بالایی برخوردارند. دانشجویان در این کشور شرایط تحصیل رایگان و یا استفاده از بورسیه‌ی تحصیلی را دارند. همچنین در این کشور از دانشجویان بااستعداد حمایت می‌شود و امکان دریافت اقامت بعد از فارغ‌التحصیلی در این کشور زیاد است. علاوه بر این، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور دوزبانه است و دانشجویان می‌توانند با تسلط بر زبان انگلیسی یا ایتالیایی به ادامه تحصیل بپردازند. تحصیلات در ایتالیا بعد از اتمام دوره‌ی متوسطه سه مقطع دارد که در ادامه درباره‌ی آنها توضیح می‌دهیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا:

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا یک دوره‌ی سه تا چهارساله زمان می‌برد و برای ورود به دانشگاه ارائه‌ی مدرک دیپلم الزامی است. علاوه بر این برخی دانشگاه‌ها در این کشور برای پذیرش دانشجو از متقاضیان آزمون می‌گیرند و با آنها مصاحبه می‌کنند.

شرایط و مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا:

 1. رزومه کامل تحصیلی
 2. اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی: مدارک شما باید توسط اداره کل آموزش پرورش محل تحصیلتان تأیید شود.
 3. نامه تأییدیه تحصیلی: شما می‌توانید این نامه از طریق دفاتر پیشخوان دولت تهیه کنید.
 4. صدور گواهی ارزشیابی توسط سفارت ایتالیا: این گواهی ثابت می‌کند تحصیلات دانشجو در کشور ایتالیا تأیید شده است.
 5. مدرک زبان انگلیسی: برای ثبت‌نام دانشجو ارائه‌ی مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶ و یا مدرک زبان تافل با حداقل نمره ٨٠ الزامی است. اگر دانشجو مدرک آزمون‌های زبان ایتالیایی را نیز داشته باشد نقطه‌ی قوتی برای ثبت‌نام محسوب می‌شود.
 6. نوشتن انگیزه نامه: انگیزه نامه باید به زبان انگلیسی و حداکثر در دو صفحه نوشته شود و در آن دانشجو درباره‌ی اهداف و انگیزه‌‌های خود برای سفر به کشور ایتالیا و تحصیل در رشته موردنظر بنویسد.
 7. عکس پرسنلی: عکس پرسنلی شما باید بروز باشد و در ابعاد ۳/۵ ×۴/۵ مطابق با چارچوب ویزای شینگن باشد.
 8. گذرنامه: در نظر داشته باشید دانشجویان پسر که گواهی پایان خدمت ندارند، بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه موردنظر می‌توانند گذرنامه را دریافت کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا:

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ارائه‌ی مدرک کارشناسی دانشجو الزامی است. اتمام این مقطع تحصیلی دو سال طول می‌کشد و دانشجو باید در یکی از زبان انگلیسی یا ایتالیایی مهارت کافی را داشته باشد. به همین دلیل لازم است مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ و یا مدرک زبان B2 ایتالیایی را ارائه دهد.

شرایط و مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا:

 1. رزومه کامل تحصیل
 2. نامه تأییدیه تحصیلی
 3. صدور گواهی ارزشیابی توسط سفارت ایتالیا
 4. مدرک زبان انگلیسی
 5. نوشتن انگیزه نامه
 6. عکس پرسنلی
 7. گذرنامه
 8. مدارک تحصیلی که تأیید اداره‌ی مرکزی دانشگاه را دارند به همراه ترجمه‌ی آنها
 9. توصیه‌نامه اساتید
 10. گواهی بیمه‌ی درمانی مخصوص دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه‌ی اروپا

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا:

دوره تحصیل مقطع دکترا در کشور ایتالیا سه تا چهار سال زمان می‌برد. تحصیل در این مقطع تنها به زبان ایتالیایی است و داشتن تخصص در این زبان برای گذراندن مقطع دکترا الزامی است. مقطع دکترا در این کشور به‌صورت گذراندن یک دوره‌ی پژوهشی با اساتید می‌باشد.

شرایط و مدارک موردنیاز برای تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا:

این مقطع علاوه بر مدارک مقاطع پایین‌تر که شامل رزومه، توصیه‌نامه اساتید، گذرنامه و موارد دیگر می‌شد نیازمند مدارک زیر نیز می‌باشد:

 1. داشتن گواهی زبان ایتالیایی در سطح c1
 2. ارائه پروپوزال تحقیقاتی
 3. داشتن رزومه‌ای علمی که نشان‌دهنده‌ی سابقه فعالیت علمی دانشجو در دانشگاه است.

نتیجه‌گیری

کشور ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای جهان در مقاطع مختلف تحصیلی دانشجو می‌پذیرد. تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور نیازمند مدارکی مانند تخصص در زبان انگلیسی، داشتن رزومه تحصیلی، گذرنامه و تأییدیه‌ی تحصیلی است. اما برای مقطع دکترا تسلط بر زبان ایتالیایی، سابقه‌ی فعالیت علمی و پروپوزال تحقیقاتی نیز لازم است.سیستم آموزشی کشور ایتالیا شرایطی را در نظر گرفته که شما بتوانید با هزینه‌ی مناسب‌تر از سایر کشورها و در محیطی پیشرفته حتی با زبان انگلیسی به تحصیل بپردازید. همچنین مدارکی که دانشگاه‌های ایتالیا در مقاطع مختلف ارائه می‌دهند بسیار معتبر است. در نتیجه تحصیل در این کشور بهترین انتخاب برای دانشجویان است.

 

 

منابع:

 

https://go2tr.co/italy/study?gclid=CjwKCAjwmqKJBhAWEiwAMvGt6Jvi6oPiAYqv34WpKYM4eGMDPh5HsJY7nXTH4JPaPwxtT6YkSqZbdhoCc3UQAvD_BwE

 

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *