02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در امریکا به چه صورت است ؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
بورسیه تحصیلی آمریکا

زندگی در امریکا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور علاوه بر شرایط ایده‌آل و سطح بالا ، هزینه‌ی زیادی دارد. به همین دلیل ممکن است بسیاری از محصلان کشورهای دیگر از مهاجرت به آمریکا منصرف شوند. در حالی که مراکز آموزشی این کشور برای مهاجران تحصیلی بورسیه و کمک هزینه‌هایی را در نظر گرفته تا بتوانند با هزینه‌ی کمتر به تحصیل بپردازند. در این مقاله با انواع بورسیه‌های تحصیلی در امریکا آشنا می‌شویم.

 

تحصیل در آمریکا:

کشور آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه‌های اقتصادی ، علمی و آموزشی در جهان است و شرایط مناسب تحصیل و اشتغال در آن باعث شده مهاجران زیادی از سراسر دنیا به امید پیشرفت و اینده‌ی بهتر به این کشور سفر کنند.

از آنجا که به دلیل وجود تحریم‌ها مهاجرت به آمریکا سخت و پرهزینه است ،مهاجرت تحصیلی مناسب ترین گزینه برای اخذ ویزا در این کشور و استفاده از کمک هزینه‌های تحصیل در آن است.

 

بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی آمریکا :

دریافت بورسیه ی تحصیلی در کشور آمریکا به مواردی از جمله دانشگاه ، رشته‌ی تحصیلی ، رزومه‌ی دانشجو و سابقه‌ی تحصیلی درخشان دانشجو بستگی دارد. و نسبت به شرایط این دانشگاه‌ها تمام هزینه‌های یک دانشجو و یا مقداری از آن شامل بورسیه‌ی تحصیلی میشود. کمک هزینه تحصیلی در آمریکا شامل سه دسته بورسیه‌ی معمولی ،half fund و full fund میباشد. بورسیه‌ی معمولی مقداری از هزینه‌های تحصیل را می‌پردازد ، بورسیه‌ی half fund تمام شهریه‌ی دانشگاه را پوشش میدهد که یا به دانشجو داده میشود و یا توسط خود دانشگاه پرداخت می شود و بورسیه‌ی full fund که علاوه بر شهریه‌ی دانشجو هزینه‌های دیگر مانند اقامت ، رفت و امد و خورد و خوراک دانشجو را دربر می‌گیرد.

 

بورسیه‌ی تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی:

 

• بورسیه‌ی تحصیلی امریکا در دوره دبیرستان:

در مقطع دبیرستان بورسیه بیشتر به صورت رقابتی به دانش آموزان تعلق می‌گیرد. هزینه های تحصیل آنها با توجه به مهارت‌های علمی و ورزشی و هنری شامل بورسیه میشود. همچنین دانش آموزانی که زبان انگلیسی قوی و رزومه‌ی تحصیلی عالی دارند می‌توانند از این کمک هزینه‌ها برای تحصیل در مدارس آمریکا استفاده کنند.

 

• بورسیه‌ی تحصیلی امریکا در دوره کارشناسی:

بورسیه در این کشور علاوه بر دانشجویان بین المللی شامل دانشجویان داخلی نیز می‌شود و این کمک هزینه‌ها را دولت، خیرین و خود دانشگاه می‌پردازد. دانشجویان نیز برای دریافت بورسیه باید معدل دیپلم بالای ۱۸ ، رزومه تحصیلی عالی و مدرک آیلتس بالای ۶.۵ داشته باشند.

 

• بورسیه‌ی تحصیلی امریکا در دوره کارشناسی ارشد:

در این دوره‌ی تحصیلی نسبت به سایر دوره های دانشگاهی مقدار بیشتری بورسیه به دانشجویان تعلق می‌گیرد. به همین دلیل تقاضا برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی زیاد است. شرایط دریافت بورسیه برای دانشجویان این مقطع نیز داشتن مدرک آیلتس بالای ۶.۵ ، معدل بالای ۱۶‌ در مقطع کارشناسی ، داشتن مدرک GMAT یا GRE و چاپ یک مقاله‌ی معتبر در ژورنال‌های بین المللی میباشد.

 

• بورسیه‌ی تحصیلی امریکا در دوره دکترا:

در این دوره سه نوع بورسیه فلوشیپ ، دستیار تدریس و دستیار تحقیقات به دانشجویان تعلق میگیرد. اما دریافت بورسیه در این دوره به شرایط خاصی مانند مدرک آیلتس بالای ۷ ، توصیه نامه‌ی اساتید ، رزومه‌ی عالی و تحقیقات و انگیزه نامه نیاز دارد. و دولت منبع تامین این کمک هزینه‌هاست.

 

چند نمونه بورسیه تحصیلی در کشور آمریکا:

۱-کمک هزینه‌ی هوبرت هامفری

کلیه‌ی هزینه‌های کسانی که دوره ۱۰ ماهه ی تحصیلات آکادمیک را در امریکا می‌گذرانند توسط این برنامه‌ی تحصیلی پرداخت میشود.

۲-بورسیه‌ی تحصیلی فولبرایت

از معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی امریکا میباشد که شامل تمام رشته‌های تحصیلی به جز پزشکی میشود.

۳-بورسیه اوتیسم دیوید شاپیرو

این بورسیه به دانشجویان مبتلا به اوتیسم تعلق میگیرد و شامل ۱۰۰۰ دلار کمک هزینه است.

۴-‌بورسیه تحصیلی کالج berea

در صورت بورسیه شدن در این کالج علاوه بر اینکه تمام هزینه‌های یک سال اول دانشجو پرداخت می‌شود در سالهای بعد نیز با فراهم کردن شغل‌های تابستانه برای دانشجویان به آنها در پرداخت هزینه‌ی کالج کمک می‌شود.

۵-بورسیه‌ی ABBEY ROAD

این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های زبان و هنر است و شامل ۱۰۰۰ دلار کمک هزینه میشود.

۶-فلوشیپ بین المللی AAUW

این فلوشیپ برای کمک به ادامه تحصیل زنان است و شامل تمام دانشجویان زن بین المللی می‌شود.

۷-بورسیه تحصیلی وسلی فریمن

این بورسیه به تعداد محدود ۱۱ عدد مخصوص نخبگان آسیایی است که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارند و تمام هزینه های تحصیل و زندگی آنها را شامل می‌شود.

۸-بورسیه تحصیلی بنیاد اگاخان

این بورسیه جهت کمک به دانشجویان کشور‌های در حال توسعه ی اروپایی است که قصد تحصیل در کشور آمریکا را دارند و مخصوص دانشجویان ۲۵‌ تا ۳۵ سال می‌باشد.

۹-بورسیه ورزشی bat and ball

این بورسیه مخصوص زنانی است که در رشته‌های ورزشی در آمریکا فعالیت می‌کنند و شامل ۱۰۰۰ دلار کمک هزینه میشود.

۱۰-بورسیه YOU ARE WELCOME HERE

برای این بورسیه دانشجویان باید ویدیو و یا مقاله ای تهیه کرده و در آن تمایل خود را به تبادل فرهنگی نشان دهند .این بورسیه شامل تمامی مقاطع تحصیلی میشود.

 

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا:

دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی در آمریکا نیز مانند دریافت پذیرش از دانشگاه به مدارک مشخصی نیاز دارد که این مدارک عبارتند از:

 

  1. فرم تکمیل شده درخواست دریافت بورسیه
  2. مدرک تحصیلی
  3. پاسپورت دارای اعتبار
  4. توصیه نامه از جانب اساتید
  5. رزومه تحصیلی
  6. مدرک زبان انگلیسی معتبر
  7. انگیزه نامه
  8. مقالات علمی معتبر
  9. رزومه پژوهشی و تحقیقاتی
  10. نمرات آزمون هایی نظیر ACT، SAT، GRE و GPA

 

خلاصه:

تحصیل در آمریکا با توجه به مقطع تحصیلی ، رشته و نوع دانشگاه و همچنین رزومه ی محصل شامل کمک هزینه میشود. دانش آموزان می‌توانند با داشتن مهارت ها و کارنامه ی درخشان از بورسیه بهره‌مند شوند و دانشجویان نیز در مقاطع تحصیلی مختلف می‌توانند با معدل بالا، مدرک آیلتس و رزومه‌ی عالی بورسیه‌ی تحصیلی دریافت کنند. همچنین دولت ، دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی مختلف بورسیه‌های متعددی را فراهم کرده‌اند که هر کدام از آنها شامل گروه خاصی از محصلان مانند دانشجویان کشور‌های در حال توسعه، دانشجویان دارای اوتیسم، دانشجویان زن، دانشجویان آسیایی ،دانشجویان هنر و نخبگان میشود.

 

نتیجه گیری :

تحصیل در آمریکا علاوه بر اینکه رویای بسیاری از محصلان است ،هزینه‌های زیادی هم دارد. به همین دلیل دولت امریکا امکانات و بودجه ای را صرف تحصیل عده ی زیادی از دانشجویان کرده تا بتوانند با استفاده از بورسیه و کمک هزینه‌ها به تحصیل در این کشور بپردازند. دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند در صورت داشتن رزومه ی عالی و سابقه ی تحصیلی درخشان میتوانند از کمک هزینه‌های مراکز تحصیلی آمریکا بهره مند شوند.

 

 

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *