02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

برای تحصیل در هلند مدارک خود را آماده کرده‌اید؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
برای تحصیل در هلند مدارک خود را آماده کرده‌اید؟

مدارک موردنیاز برای تحصیل در هلند

اطلاع از این که چه مدارکی برای اخذ پذیرش و تحصیل در کشورها لازم است یکی از اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین رکن‌های مهاجرت به‌حساب می‌آید و مهاجرت به هلند نیز از این قضیه مستثنی نیست. دانشجویان همواره در جست‌وجوی این هستند که باتوجه‌به شرایطی که دارند آیا می‌توانند در دانشگاه دلخواه خود ثبت‌نام کنند یا خیر. سؤالات زیادی ممکن است ذهن یک فرد را در این هنگام مشغول به خود کند سؤالاتی از قبیل داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی است یا خیر؟ وضعیت سنی یک فرد برای پذیرش گرفتن ملاک است؟ شرط معدل وجود دارد و کسانی که از این مقدار پایین‌تر باشند شانسی برای دریافت پذیرش دارند یا خیر؟ در این مقاله سعی داریم به‌صورت اجمالی نگاهی به مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به کشور هلند را داشته باشیم و به این سؤالات پاسخ دهیم.

مقطع کارشناسی

برای آن که شما بتوانید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در کشور هلند ادامه بدهید ابتدا لازم به دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور هستید، برای دریافت این پذیرش باید این موارد را ارائه دهید که شامل مدرک تحصیلی 12 ساله (پیش‌دانشگاهی) با حداقل معدل 13 است توجه داشته باشید داشتن معدل کمتر از آن مورد قبول دانشگاه‌های هلند نیست، از دیگر موارد باید به داشتن مدرک آیلتس و یا تافل اشاره کرد (حداقل نمره 6) اگر سن متقاضی 24 یا کمتر از آن باشد می‌تواند پذیرش با دوره زبان را اخذ کند. از مهم‌ترین مواردی که می‌توان برای گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی گفت عدم محدودیت سنی بابت دریافت پذیرش است بدین معنی که به فاصله تحصیلی شما توجهی نمی‌شود و شما به هر سنی می‌توانید اقدام کنید. در نظر داشته باشید که بدون مدرک زبان مگر در شرایط خیلی خاصی تحصیل شما در مقطع کارشناسی امکان‌پذیر نیست.

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند معمولاً 1.5 الی 2 سال به طول می‌انجامد. شرایط اخذ پذیرش و مدارک موردنیاز متفاوتی نیز با آنچه در مقطع کارشناسی در همین مقاله گفته شد باید ارائه بشود. مدارکی که برای اخذ پذیرش موردنیاز است مدرک دوره 12 ساله مدرسه (دیپلم) به همراه ریز نمرات بعلاوه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات است که باید تأییدیه وزارت‌های مربوطه را داشته باشد. یکی دیگر از شروط مهم در این راه داشتن سوابق مدیریتی کاری است. در ارتباط با مدارک زبانی که برای ارائه احتیاج است باید گفت برای مقطع کارشناسی ارشد حداقل نمره آیلتس 6.5 از شما درخواست می‌شود که البته می‌تواند در دانشگاه‌های مختلف متفاوت باشد حتی بسته به رشته انتخابی. همانند تحصیل در مقطع کارشناسی باید گفت که محدودیت سنی برای متقاضیان این مقطع تحصیلی در نظر گرفته نشده است و با هر سنی می‌توان برای این مقطع تحصیلی اقدام کرد. همچنین فاصله تحصیلی بین مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس هم ملاک نیست.

مقطع دکتری

در مقطع دکتری بنا به بالا بودن سطح تحصیلات به‌تبع شرایط سخت‌تری هم برای مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش در نظر گرفته می‌شود. تحصیل در مقطع دکتری 2 ساله و پس از آن جذب بازار کار با سرعت انجام می‌شود. مدارکی که برای این مقطع باید ارائه شود شامل داشتن دانش زبانی (آیلتس و یا تافل) با حداقل نمره 7 می‌باشد باید در نظر داشت که این نمره می‌تواند در دانشگاه‌های مختلف متفاوت باشد. از دیگر موارد می‌توان به داشتن یک سوپروایزر اشاره کرد همچنین می‌توان به داشتن رزومه تحصیلی مناسب از دیگر مدارک لازمه نام برد. برای تحصیل در مقطع دکتری شما باید دو و یا سه مقاله در isi را نیز به لیست مدارک موردنیاز خود اضافه کنید. همچنین شما در این مقطع تحصیلی امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی را دارید.

بورسیه تحصیلی در همه کشورها دارای شرایط و ضوابط خاص خود می‌باشد. در همه کشورها من‌جمله هلند زمانی بورسیه تحصیلی به دانشجو متقاضی تعلق می‌گیرد که دانشجو دارای شرایط خاصی باشد و این خاص بودن را میزان درجات علمی و میزان پژوهش‌ها و تحقیقات وی نشان خواهد داد. به‌صورت کلی می‌توان گفت که در مقطع مدارس بورسیه به دانش‌آموزان اعطا نمی‌گردد و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز همین شرایط وجود دارد. اما در مقطع دکترا درصورتی‌که دانشجو از شرایط لازم برخوردار باشد و این امکان برای وی وجود دارد که تمامی مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند در مقطع دکترا را با بورسیه سپری نموده و به نتیجه مطلوب دست یابد. معمولاً در مقطع دکترا متقاضیانی شرایط اخذ پذیرش تحصیلی هلند را خواهند داشت که دارای رزومه بسیاری قوی تحقیقاتی و پژوهشی از خود ارائه نمایند. در ادامه می‌توانید برخی از بورسیه‌های تحصیلی هلند را شناسایی نمایید.

  • Holland Scholarship
  • NN Future Matters Scholarship
  • The Desmond
  • Erasmus
  • MENA Scholarship Programme (MSP)
  • Sino-Dutch Scholarship
  • NN Future Matters Scholarship

کلام آخر

در نظر داشته باشید هر دانشگاه می‌تواند بسته به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی شما مدارک بیشتر و یا کمتری را از شما درخواست کند. نکته بسیار مهم دیگر این است که درخواست برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور هلند رایگان بوده و هزینه‌ای بابت ارائه این مدارک دریافت نمی‌شود.

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *