02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

بورسیه تحصیلی فرانسه و شرایط آن

آنچه در این مقاله میخوانیم
ویزای تحصیلی فرانسه

در این مقاله به بورسیه تحصیلی فرانسه و شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی از کشور فرانسه می پردازیم.در واقع هدف از این مقاله این است که کمک هزینه های موجود در فرانسه را به شما معرفی کنیم و به شما بیاموزیم که چگونه می توانید تحصیل خود در این کشور را رایگان کنید و یا از هزینه ها بکاهید.

اگر پس از خواندن این مقاله همچنان نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید می توانید همواره با مشاورین هراگشت در ارتباط باشید.

بورسیه تحصیلی فرانسه چیست؟

کشور فرانسه یکی از بهترین و بزرگترین کشورهای اروپای غربی است که به دلیل دارا بودن یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان سالانه درخواست های زیادی برای پذیرش تحصیلی فرانسه از طرف دانشجویان بین المللی وجود دارد.

از آنجایی که ممکن است هزینه تحصیل در فرانسه برای ایرانیان بالا باشد یکی از بهترین راه ها برای حل این مشکل بورسیه های تحصیلی فرانسه است.با این بورسیه ها به شدت هزینه ها کاهش پیدا می کنند و امکان تحصیل و زندگی کردن در این کشور زیبا فراهم می شود به همین دلیل است که اخذ بورسیه تحصیلی کشور فرانسه در بین ایرانیان بسیار محبوب شده است.

بورسیه تحصیلی فرانسه

معمولا این بورسیه ها برای کمک هزینه مالی به دانشجویان ممتاز و یا دانشجویانی که می توان از آنها در راستای علم و فناوری کشور و تحقیقات علمی استفاده کرد داده می شود.

انواع بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه تحصیلی دانشگاه های فرانسه

معمولا این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا در نظر گرفته می شود اما ممکن است برای دانشجویان ممتاز کارشناسی ارشد نیز بتوان بورسیه تحصیلی در فرانسه گرفت.

بورسیه از طرف نهادها و سازمان های خاص

ممکن است دانشگا های فرانسه خود به طور مستقیم به دانشجوی کارشناسی ارشد بورسیه اختصاص ندهند اما از طریق نهادهای خاص این کمک هزینه را در نظر بگیرند.

به عنوان مثال می توان به بورسیه هایی که شرکت های خصوصی فرانسه برای تحقیقات در نظر می گیرند و با دانشگاه ها قرارداد دارند اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی فرانسه و شرایط اخذ آن

برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور فرانسه شرایط عمومی را به طور کلی نمی توان اشاره کرد اما طبق تجربه می توان گفت افرادی که دارای شرایط زیر هستند شانس بسیار بالایی برای بورسیه های تحصیلی فرانسه خواهند داشت.

 • رزومه قوی: بورسیه های تحصیلی فرانسه برای کسانی در نظر گرفته شده است که بتوانند راهگشا و حلال مشکلات باشند و میزان کمک هزینه بر اساس توانایی دانشجو محاسبه می شود.به همین دلیل بسیار مهم است که شما رزومه تحصیلی قوی ای ارائه دهید.
 • معدل بالا:یکی از مهم ترین فاکتورهای اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه معدل بالای آخرین مقطع دانشجو است.به عنوان مثال برای دریافت بورسیه های تحصیلی کشور فرانسه در مقطع ارشد کسی از شما انتظار مقالات علمی پژوهشی ندارد و به سوابق علمی و کارنامه شما توجه خواهد شد.اما اگر معدل متوسطی دارید می توانید فاکتورهای مهم دیگر رزومه خود را تقویت کنید.
 • مدرک زبان: برای اینکه تحصیل رایگان در فرانسه را تجربه کنید لازم است که به زبان فرانسوی تسلط نسبی داشته باشید تا در دانشگاه هایی که به زبان فرانسوی تدریس می کنند مشغول به تحصیل شوید بنابراین به مدرک B2 فرانسوی نیاز خواهید داشت.لازم به ذکر است که برخی دانشگاه های فرانسه نیازی به مدرک زبان فرانسوی ندارند و باید مدرک آیلتس 6.5 به بالا ارائه دهید که هر کدام از آنها می توانند شرایط بورسیه های تحصیلی متفاوتی را داشته باشند.پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر از مشاوره ی رایگان هراگشت بهره ببرید.
 • مقالات علمی و سابقه فعالیت های پژوهشی: گفتیم که برای دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع ارشد نیازی به داشتن مقالات نیست اما توجه کنیم که به خصوص در سال های اخیر رقابت برای گرفتن بورسیه های تحصیلی از کشور فرانسه بالا گرفته و شما با داشتن فعالیت های پژوهشی نشان خواهید داد که صلاحیت و توانایی بیشتری برای تحصیل در فرانسه دارید و شانس شما افزایش خواهد یافت.
 • سابقه کار مرتبط:یکی دیگر از فاکتورهای مهم یک رزومه قوی داشتن سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی است که بسیار تاثیر گذار است.

دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه و مدارک لازم

برای بورسیه های تحصیلی کشور فرانسه نیاز به مدارک زیادی نیست و فقط داشتن ترجمه رسمی از ریز نمرات تحصیلی و همچنین مدرک زبان کافی است.البته برای بالا بردن شانس خود می توانید سوابق کار خودو بیمه های رد شده را نیز ترجمه کرده و ارسال کنید اما اجباری نیست و گاها استاد ها مبنا را در زمینه ی ادعای سابقه کار بر صداقت می گذارند.

توجه کنید بحث پذیرش و ویزا و بورسیه تحصیلی فرانسه جدا است و برای پذیرش به مدارک بیشتری از جمله مدارک شناسایی،پاسپورت،انگیزه نامه و معرفی استاد قوی نیاز است.

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی

متاسفانه نه فقط در فرانسه بلکه در اکثر دانشگاه های تاپ لول جهان بورسیه های زیادی برای مقطع کارشناسی در نظر گرفته نمی شود اما اگر مدرک زبان فرانسوی داشته باشید تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه رایگان خواهد بود.

با توجه به اینکه بورسیه های تحصیلی فرانسه کم است این کشور به دانشجویان دوره کارشناسی برای گذراندن زندگی اجازه 20 ساعت کار در هفته خواهد داد.

یکی از معدود بورسیه های تحصیلی کشور فرانسه بورسیه امیل بوتمی است (THE ÉMILE BOUTMY) که حدود 3 هزار الی 10 هزار یورو در سال برای دانشجویان در نظر می گیرد.

لازم به ذکر است که دوره های کارشناسی در فرانسه سه ساله است و حدود سه هزار یورو در سال هزینه تحصیلات در فرانسه در مقطع کارشناسی خواهد بود.

کمک هزینه های تحصیلی فرانسه

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو سال است و مانند کارشناسی هم می توان از دانشگاه های خصوصی و هم دولتی استفاده کرد.برای تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه باید فرانسوی بدانید ولی در دانشگاه های خصوصی آیلتس 6.5 یا معادل آن برای زبان انگلیسی کافی است که با پرداخت شهریه همراه است.

دانشجویان این مقطع نیز اجازه کار 20 ساعت در هفته را در فرانسه خواهند داشت و علاوه بر آن بورسیه های تحصیلی کشور فرانسه در این مقطع نسبت به کارشناسی بیشتر خواهد بود.

مهم ترین و معروف ترین بورسیه های تحصیلی فرانسه عبارت هستند از:

1- بورسیه تحصیلی ایفل

2- بورسیه تحصیلی اراسموس

3- بورسیه تحصیلی ENS لیون

4- بورسیه تحصیلی امیل بوتمی

و بسیاری دیگر از این بورسیه ها که در این مقاله نمی گنجد.برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با مشاورین هراگشت در ارتباط باشید.

 

بورسیه تحصیلی فرانسه در مقطع دکتری

دانشجویان دکتری فرانسه به عنوان پژوهشگر نیز شناخته می شوند.این دوره به مدت 3 الی 5 سال طول خواهد کشید و دانشجویان اجازه کار 40 ساعت در هفته را نیز خواهند داشت و می توانند حقوق خوبی را دریافت کنند.

بورسیه و فاندهای زیادی برای دکتری در فرانسه در نظر گرفته شده است و می توان به بورسیه تحصیلی ایفل و بورسیه اکول نرمال سوپریور اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی فرانسه و دانشگاه های بین المللی

فرانسه یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل است به این دلیل که بالاترین استانداردهای اروپایی و جهانی را در تدریس خود دارا هستند.

به همین دلیل خیلی از دانشجویان بین المللی برای آینده خود فرانسه را انتخاب می کنند.در ادامه 5 مثال از دانشگاه های برتر فرانسه را می بینیم که رنک های بالای جهانی دارند و می توان در آنها با اخذ بورسیه های تحصیلی فرانسه تحصیل کرد.

بورسیه تحصیلی فرانسه و هزینه های زندگی

هزینه زندگی در فرانسه کاملا به سبک زندگی و شهری که دانشجو در آن زندگی می کند بستگی دارد.

 • 5000 الی 7000 یورو هزینه زندگی به طور متوسط در فرانسه خواهد بود.
 • پاریس شهر گرانتری است و 7000 الی 10000 یورو هزینه زندگی در پاریس خواهد بود.

با اخذ بورسیه تحصیلی کشور فرانسه نه تنها هزینه ها کاهش خواهد یافت بلکه ممکن است همه ی آن را پوشش داده و درآمدی برای شما به همراه داشته باشد.ضمنا درآمد حاصل از کار به مدت 20 یا 40 ساعت در هفته فراموش نشود!

ویزای تحصیلی فرانسه با بورسیه تحصیلی فرانسه

یکی از مزایای دریافت بورسیه تحصیل کشور فرانسه رایگان شدن هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور و همچنین صدور راحت تر ویزای تحصیلی فرانسه است.

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه و سفارت فرانسه عبارت اند از:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس معتبر
 • انگیزه نامه 
 • توصیه نامه اساتید
 • ترجمه مدارک
 • ریزنمرات
 • مدارک شناسایی
 • مدرک زبان
بورسیه تحصیلی فرانسه در 2022

بورسیه تحصیلی فرانسه و سوالات متداول

اخذ بورسیه تحصیلی برای کارشناسی کار دشواری است.اما با این وجود بورسیه های کمی همچنان وجود دارد که کارشناسی را پوشش دهند.برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

با کار کردن روی بقیه ی فاکتورهای رزومه می توانید ضعف معدل خود را پوشش دهید و برای بورسیه های تحصیلی فرانسه اقدام کنید.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *