02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

تحصیلات دانشگاهی رایگان در آلمان

آنچه در این مقاله میخوانیم
تحصیلات دانشگاهی رایگان در آلمان

کشور آلمان برخلاف بسیاری از کشورها امکان تحصیل رایگان را فراهم کرده و نه تنها افراد آلمانی بلکه دانشجویان بین‌المللی که توان پرداخت شهریه‌های سنگین تحصیل در کشور‌های پیشرفته را ندارند نیز می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند.چرا که با افزایش تعداد دانشجو تعداد افراد ادغام شده با جامعه و به دنبال آن نیروی کار فارغ‌التحصیل متخصص نیز افزایش می یابد و به پیشرفت اقتصاد کشور آلمان کمک می‌کند. همچنین سیستم آموزشی این کشور بودجه‌ای را برای تسهیلات پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها در نظر گرفته است. تحصیل رایگان در این کشور مزایا و شرایط مختلفی دارد که در ادامه این مطلب به آنها می‌پردازیم

مزایای تحصیل رایگان در کشور آلمان:

  1. تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان
  2. انجام کارهای دانشجویی با استفاده از ویزای تحصیلی
  3. خرید بلیت‌های ارزان قیمت دانشجویی
  4. ارسال دعوتنامه برای اعضای خانواده و اخذ ویزا برای آنها از طریق ویزای تحصیلی
  5. یافتن شغل پس از فارغ‌التحصیلی و اخذ ویزای دائم از این طریق

چند نمونه از دانشگاه‌های رایگان در کشور آلمان:

  • دانشگاه هامبورگ : این دانشگاه در سال ۱۹۱۹ در شهر هامبورگ تاسیس شده و بزرگ‌ترین مرکز پژوهش و تحقیقات در آلمان است. دانشگاه هامبورگ بین ۲۲۰ دانشگاه برتر در رتبه‌بندی جهانی و ۱۵ دانشگاه برتر آلمان قرار دارد. بیش از ۴۰ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که حدود ۵۰۰۰ نفر آنها بین‌المللی هستند.
  • دانشگاه اشتوتگارت:دانشگاه اشتوتگارت در سال ۱۸۲۹ در اشتوتگارت آلمان تاسیس شد . این دانشگاه چندین سال پیاپی در رتبه بندی‌جهانی رتبه‌ی ۷۹ را داشته و در رشته‌های مختلف فناوری مانند عمران ،مکانیک ،برق، هوافضا و تولید صنعتی حرف اول را می‌زند.
  • دانشگاه کلن: این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان و اروپا است که در سال ۱۳۸۸ در مرکز شهر کلن تاسیس شد. دانشگاه کلن در رتبه ۲۸۲ در رتبه‌بندی جهانی قرار دارد. تحصیل در این دانشگاه عمدتاً به زبان آلمانی است اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بعضی از رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان:

با اینکه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است اما در نظر داشته باشید که باید بتوانید هزینه‌های زندگی در این کشور را نیز بپردازید. بیشترین هزینه در کشور آلمان صرف مسکن می‌شود که شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن محل سکونتتان با یک دانشجوی دیگر ، اقامت در خوابگاه دانشجویی و یا سکونت در شهرهای کوچکتر مانند هامبورگ ، هانوفر و لایپزیگ این هزینه را کاهش دهید.

از دیگر هزینه‌های جانبی برای زندگی در کشور آلمان می‌توان به تهیه مواد غذایی و حمل‌ونقل اشاره کرد. این هزینه‌ها برای یک دانشجو حدود هزار یورو تمام می‌شود. همچنین در صورتی که سطح تسلط شما به زبان آلمانی B1 باشد می‌توانید در هفته ۲۰ تا ۴۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهید و از این طریق هزینه‌های زندگی خود را بپردازید.

بورسیه تحصیلی در آلمان:

از آنجا که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان شهریه‌ای پرداخت نمی‌کنند بورسیه تحصیلی به معنای دریافت مبلغی اضافی برای هزینه‌های زندگی در این کشور است. بورسیه تحصیلی رایگان در کشور آلمان بیشتر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به دانشجویان تعلق می‌گیرد اما اگر رزومه قوی شامل چاپ مقالات بین المللی ,معدل بالا و پروژه‌های تحقیقاتی دارید واجد شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی آلمان یا DAAD هستید. از معروف‌ترین بورسیه‌ها در کشور آلمان می توان به بورسیه اراسموس اشاره کرد که توسط اتحادیه اروپا به دانشجویان داده میشود. بورسیه‌ی معروف بعدی فلوشیپ تحقیقاتی انیشتین است که در رشته‌های علوم انسانی ، اجتماعی و طبیعی به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد. بورسیه هاینریش بل نیز مخصوص دانشجویان بین‌المللی است.

دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل :

اگر قصد دارید اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کنید و پس از فارغ التحصیلی در این کشور زندگی کنید لازم است پس از اتمام مقطع تحصیلی ویزای خود را تمدید کنید و در کمتر از ۱۸ ماه شغلی مرتبط با رشته تحصیلی‌تان پیدا کنید و مشغول به کار شوید. بعد از سه سال کار در این کشور به شما اقامت دائم داده می‌شود و یک شهروند آلمانی محسوب می‌شوید.

نتیجه گیری:

بسیاری از محصلان در سراسر جهان به خصوص در کشورهای جهان سوم آرزوی مهاجرت به کشورهای پیشرفته و اخذ اقامت این کشورها را دارند اما به دلیل هزینه‌های بالا این کار ممکن نیست .کشور آلمان با توجه به سیاست‌هایی که در جهت رشد اقتصاد افزایش نیروی کار جوان خود دارد امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان داخلی و بین المللی را فراهم کرده است. در نتیجه اگر می خواهید در کنار تحصیل در پیشرفته‌ترین دانشگاه‌ها اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کرده و آینده شغلی تضمین شده‌ای داشته باشید و از طریق دریافت ویزای تحصیلی آلمان به این کشور مهاجرت کنید.

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *