02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

تحصیل در کشور ایتالیا در مقاطع تحصیلی مختلف

آنچه در این مقاله میخوانیم
تحصیل در ایتالیا

اگر به دنبال تحصیل به کم‌ترین هزینه ممکن در یک کشور اروپایی هستید آنگاه به شما پیشنهاد می‌دهیم که کشور ایتالیا رو جزو آپشن‌های خود قرار دهید.

 

فلسفه مهاجرت تحصیلی:

مهاجرت تحصیلی مزایای بسیار زیادی دارد و می‌توان گفت نحوه اپلای گرفتن از طریق مهاجرت تحصیلی راحت تر از راه و روش‌های دیگرِ مهاجرت است.

از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی این است که فرد مهاجر تقریبا در سن کمی اقدام به مهاجرت می‌کند و هرچقدر زودتر اقدام کند،قطعا با کشور مورد نظر بیشتر خو می‌گیرد و وقت بیشتری برای شناختن آن کشور را دارد.

از طرفی دیگر،تحصیل در یکی از دانشگاه‌های برتر کشور‌های اروپا همواره رویای بسیاری از دانشجویان بوده به این دلیل که تحصیل در اروپا نه تنها از کیفیت سطح آموزشی بالایی برخوردار است بلکه فردی با رزومه سابقه تحصیل در اروپا می‌تواند از نظر شغلی بسیار موفق باشد و با کارفرمایان زیادی همکاری کند و مطمئنا پیشنهاد‌های کاری زیادی را از افراد،شرکت‌ها و یا ارگان‌های مختلف دریافت می‌کند.

 

مهاجرت در کودکی و نوجوانی:

با این وجود که گفته‌شد مهاجرت در سنین پایین‌تر ممکن است برای برخی افراد بهتر باشد اما باید این موضوع هم در‌نظر داشت که مهاجرت در سنین پایین برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نیست به این دلیل که بسیاری از کودکان و نوجوانان وابستگی بسیار زیادی به والدین و خانه خود دارند و برای همین نمی‌توانند خود را دور از خانواده و در کشوری دیگر تصور کنند که البته چنین وابستگی‌ای به اقتضای سن آنها خیلی هم غیرمنطقی نیست!

از طرف دیگر خانواده و والدین فرد مورد نظر هم همین حس را متقابلا درمورد فرزند خود دارند و تصور می‌کنند که اگر فرزندشان در کنار خودشان باشد بیشتر پیشرفت می‌کند و همچنین امنیت جانی و مالی بیشتری دارد.

پس از این نظر اگر شرایط مهاجرت در سن پایین برای فردی وجود ندارد،اصلا جای نگرانی ندارد و می‌تواند برای مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و حتی دکترا برای تحصیل در ایتالیا اقدام کند.در این مقاله،به بررسی مهاجرت تحصیلی در کشور ایتالیا می‌پردازیم.

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی است و باید در ابتدا به فراگیری این زبان بپردازید تا قبل از اپلای به تبحر در این زبان دست پیدا کنید.

داشتن مدرک زبان ایتالیایی در رزومه امری اجباری‌ست و اگر این مدرک را نداشته‌باشید نمی‌توانید برای مهاجرت تحصیلی در ایتالیا اقدام کنید.

 

یک پوئن مثبت:

خوشبختانه کشور ایتالیا یکی از معدود کشور‌هاییست که برای تحصیل دانشگاهی در آنا محدودیت سنی ندارد؛یعنی مهاجرانی که قصد تحصیل بر این کشور را دارند می‌توانند از سن 18 تا 30 سالگی به مهاجرت تحصیلی اقدام کنند و تنها باید مدارک قبلی خود را در رزومه ارسال کنند که برای ادامه تحصیل،مورد قبولی کشور ایتالیا قرار گیرند.

این خصوصیت منحصر به فرد و بسیار کارآمد است زیرا معدود کشور‌هایی وجود دارند که برای تحصیل در مقطع تحصیلی خاصی،محدودیت سنی ندارند.

 

ایتالیا و زیباییِ زبانزدِ خاص و عام:

کشور ایتالیا به پایتخت رُم و 60 میلیون نفر جمعیت همواره بدلیل قدمت زیادی که دارد،زیبایی منحصر به‌فردی خود را حفظ کرده و با وجود طبیعت بکری که زبانزد خاص‌ و عام تمام جهانیان است،تبدیل به یکب از پرخواهان ترین جاذبه‌های توریستی در جهان شده‌است.

مهاجری که در ایتالیا مستقر شود و به تحصیل بپردازد،هیچگاه طبیعت بکر و همچنین تمدن تاریخی این کشور برایش خسته‌کننده نمی‌شود و جاذبه‌های توریستی زیادی وجود دارند که می‌تواند برای تفریح یا حتی کسب اطلاعات درمورد تمدنِ غنی این کشور به آن مکان‌ها برود.کشور ایتالیا سالانه صدها هزار توریست را به زیبایی خارق العاده خود جذب می‌کند پس ممکن است دلیل خواهان زیاد این کشور‌،جاذبه‌های توریستی موجود در آن هم باشد.

 

تعداد دانشگاه‌های موجود در ایتالیا:

کشور ایتالیا سالانه هزاران مهاجر را برای تحصیل در سطوح مختلف تحصیلی می‌پذیرد و این کشور دارای 90 دانشگاه است که برخی از آنها از نظر رتبه‌ای جزو برترین دانشگاه‌‌های جهان می‌باشند و حتی با برترین دانشگاه‌های جهان نیز از نظر سطح و کیفیت آموزشی رقابت می‌کنند.

دانشگاه‌های ایتالیا از نظر کم‌هزینه بودن گزینه یهتری برای تحصیل نسبت به دانشگاه‌های کشوری مانند انگلستان یا آمریکا هستند و با کیفیت بودن با وجود مقرون به‌صرفه بودن آنها،گزینه بسیار مناسبی برای مهاجرانی که از حامی مالی برخوردار نیستند می‌باشد.

تحصیل در کشور ایتالیا در مقاطع تحصیلی مختلف:

تحصیل در ایتالیا در مقطع ابتدایی فقط به زبان ایتالیایی می‌باشد و 5 سال طول می‌کشد تا دانش‌آموزان به مقطع بعدی بروند

تحصی در دوره راهنمایی نیز به زبان ایتالیایی‌است اما در دوره دبیرستان این انتخاب با فرد محصل است که قصد داشته باشد به زبان ایتالیایی تحصیل کند یا به زبان انگلیسی.

البته برای محصلانی که بخواهند از ابتدا هم به زبان انگلیسی تحصیل کنند راهی وجود دارد و آن‌هم ثبت نام در مدارس خصوصی است.

این مدارس که اکثرا برای مهاجران تحصیلی طراحی شده اند اکثرا به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و تمام کتب و مباحث درسی آنها نیز به زبان انگلیسی می‌باشد

البته ناگفته نماند که ثبت نام در چنین مدارسی کمی پرهزینه است و نسبت به سایر مدارس که به زبان ایتالیایی آموزش می‌دهند نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارند پس به فرد خواهانِ مهاجر پیشنهاد می‌شود که برای تحصیل در کشور ایتالیا،به فراگیری زبان ایتالیایی بپردازد به این دلیل که فراگیری زبان ایتالیایی نه تنها در تحصیل در کشور ایتالیا به فرد کمک بسیار مفیدی می‌کند،بلکه باعث می‌شود فرد بتواند به راحتی با اطرافیان خود ارتباط برقرار کند و با دنیای خارج از تحصیل نیز در ارتباط باشد.

مهاجرت تحصیلی تنها به درس خواندن در یک مرکز آموزشی ختم نمی‌شود و بلکه فرد مهاجر باید مهارت زندگی کردن و ارتباط برقرار کردن با دیگران را هم بلد باشد.

انسان موجودی اجتماعی‌ست پس نمیتوان گفت هیچگاه نیاز به برقراری ارتباط با دیگری ندارد پس بهتر است قبل از اقدام برای مهاجرت به هر کشوری، برای برقراری ارتباط هم که شده،زبان رسمی کشور مورد نظر را فرا گیرید.

مهاجرت پروسه طولانی و گاها خسته کننده‌ای است پس باید بتوانید در وهله اول ذهنیت خود را درباره مهاجرت آماده کنید و تمام شرایط را اعم از شرایط مالی،روحی‌روانی و سنی بسنجید تا بتوانید بهترین گزینه را برای مهاجرت خود انتخاب کنید؛در غیر این صورت ممکن است در آینده از انتخاب خود دودل باشید سرخورده یا پشیمان شوید.

در نتیجه ایتالیا یکی از مناسب‌ترین کشور‌ها برای اقدام مهاجرت به آن و مهاجرت تحصیلی است و با پوئن‌های مثبت زیادی که دارد می‌تواند یکی از مناسب‌ترین گزینه ها برای اقامت باشد

کم هزینه بودن زندگی در این کشور باعث شده که سالانه هزاران مهاجر از کشور‌های مختلف به این کشورِ زیبای با‌تمدن مهاجرت کنند و بنا بر اهداف مختلفی که دارند در این کشور اقامت داشته باشند.

فرد مهاجر می‌تواند بدون اینکه نگران محدودیت سنی و یا دیر اقدام‌کردن باشد با اطمینان تا قبل از 30 سالگی به مهاجرت تحصیلی در ایتالیا اقدام کند و با این تصمیم در آینده کاری خود تاسیر بسزایی بگذارد و رزومه کاری مفیدی برای کشور خود و حتی کشور ایتالیا بجای بگذارد.

همیشه فرصت های کاری خیلی خوبی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که میتوانند با کمی تلاش و کسب تجربه برای خود کسب‌وکاری پیدا کنند و آینده درخشانی را برای خود رقم بزنند.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *