02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

دریافت ویزای کار بعد از تحصیل در آمریکا امکان‌پذیر است؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
دریافت ویزای کار بعد از تحصیل در آمریکا امکان‌پذیر است؟

کشور آمریکا به دلیل داشتن شرایط مناسب اقتصادی و فرهنگی مقصد رؤیایی بسیاری از کسانی است که قصد مهاجرت را دارند. اما مسئله‌ی اساسی پیداکردن شغل و فراهم‌کردن هزینه‌های زندگی در این کشور است. گرفتن ویزای کار در امریکا کار راحتی نیست؛ بنابراین لازم است قبل از آن اقداماتی انجام شود تا شرایط برای گرفتن این ویزا فراهم شود.

در ادامه این مطلب با روش اخذ ویزای کار از طریق ویزای تحصیلی در امریکا آشنا می‌شویم.

گرفتن ویزای کار از طریق تحصیل در آمریکا:

وجود بازار کار گسترده، اقتصاد قوی، شرکت‌هایی با فناوری پیشرفته و آزادی فرهنگی در کشور آمریکا باعث شده افراد زیادی در فکر دریافت ویزا و اشتغال در این کشور باشند. یکی از بهترین و تضمین‌شده‌ترین راه‌های اخذ ویزا در این کشور، اقدام به مهاجرت تحصیلی می‌باشد، چرا که دانشجویان در این کشور پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند شغلی مربوط به تخصص خود پیدا کنند.

اقتصاد و بازار کار آمریکا:

کشور آمریکا قدرتمندترین و بزرگ‌ترین بازار کار جهان محسوب می‌شود و همچنین باارزش‌ترین ارز را دارد. دلیل عمده‌ی این قدرت و پیشرفت این است که بازار کار در این کشور تنها از افراد دارای مهارت و تخصص استفاده می‌کند. به همین علت دانشجویانی که در این کشور به دنبال دریافت ویزای کار بعد از فارغ‌التحصیلی هستند نمی‌توانند تنها به مدرک تحصیلی‌شان اکتفا کنند و نیاز به کسب تجربه و مهارت دارند.

اهمیت رشته‌ی تحصیلی در اخذ ویزای کار:

کسانی که قصد دریافت ویزای کار بعد از تحصیل در آمریکا را دارند، باید به این نکته توجه کنند که در کشور آمریکا امکان یافتن شغل در تعدادی از رشته‌ها بعد از فارغ‌التحصیلی بیشتر است. پس باید در نظر بگیرند که علاقه و تخصصشان شامل این رشته‌ها می‌شود یا خیر. تعدادی از مشاغل موردنیاز در این کشور عبارتند از:

  • علوم کامپیوتری
  • حسابداری
  • بانکداری
  • پرستاری
  • روان‌شناسی
  • دندان‌پزشکی
  • اقتصاد
  • متخصص صنایع

شرایط لازم برای اخذ ویزای کار بعد از تحصیل:

در ابتدا لازم است دانشجویانی که قصد تحصیل در آمریکا و بعد ورود به بازار کار در این کشور را دارند باتوجه‌به نوع تحصیلشان ویزای F1 و یا J1 دریافت کنند.

ویزای F1 مخصوص دانشجویانی است که قصد تحصیل بلندمدت و طی‌کردن کامل دوره‌های تحصیلی در آمریکا را دارند و اگر می‌خواهند پس از اتمام دوره‌ی آکادمیک به زندگی در آمریکا ادامه دهند باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

ویزای J1 به محققان برای انجام تحقیق و مطالعات در کوتاه‌مدت داده می‌شود. کشور آمریکا به دلیل اهمیت‌دادن به پیشرفت علم و تحقیقات این ویزا را صادر می‌کند. اگر کسانی که ویزای F1 را دریافت می‌کنند تمایل به ادامه‌ی تحقیق و پژوهش در آمریکا را دارند لازم است این ویزا را تمدید کنند و یا پس از اتمام آن برای دریافت ویزای کار اقدام کنند.

گرفتن ویزای کار در امریکا روش‌های مختلفی دارد که مناسب‌ترین آن از طریق ویزای تحصیلی می‌باشد. دانشجویانی که قصد یافتن شغل در آمریکا را دارند می‌توانند در دوران تحصیل با گذراندن دوره‌های کارآموزی و شغل‌های پاره‌وقت مربوط به رشته خودشان مهارت و تخصص موردنیاز را کسب کنند و بعد از فارغ‌التحصیلی وارد بازار کار شده و با نشان‌دادن مهارتشان به کارفرما شغلی مناسب پیدا کنند. سپس از این طریق ویزای کار در کشور آمریکا را دریافت کنند.

همچنین مهاجران می‌توانند پس از مدتی کار مرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌شان برای اخذ اقامت دائم و دریافت گرین کارت اقدام کنند. از جمله ویزاهای کار مرتبط با تحصیل می‌توان به EB-1 و EB-2 اشاره کرد که به افراد ماهر و دارای تحصیلات عالی و تخصص تعلق می‌گیرد.

ثبت‌نام در مؤسسه‌های کاریابی:

دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در مؤسسه‌های کاریابی شغل متناسب با رشته‌ی تحصیلی و تخصص خود را پیدا کنند و رزومه‌ی خود را به آنها ارسال کنند. مؤسسه نیز رزومه‌ها را در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهد تا بتوانند نیروی کار مورد نظرشان را انتخاب کنند و پس از تأیید کارفرما از طرف مؤسسه یک ایمیل به فرد متقاضی فرستاده می‌شود تا بتواند برای اخذ ویزای کار اقدام کند.

 

نتیجه‌گیری:

دریافت اقامت آمریکا نیازمند شرایط خاصی است و همه نمی‌توانند به‌راحتی در این کشور ایده‌آل و پیشرفته زندگی کنند. به همین دلیل برای کسانی که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند بهترین راه گرفتن ویزای کار در این کشور است که دریافت این ویزا هم در صورت تحصیل در آمریکا راحت‌تر می‌شود. برای هموار شدن راه دریافت ویزای کار بعد از تحصیل باید به مواردی مثل کسب تجربه و مهارت قبل از فارغ‌التحصیلی و انتخاب رشته‌هایی که اشتغال در آنها بیشتر است توجه شود. همچنین متقاضیان می‌توانند از طریق ثبت‌نام در مؤسسه‌های کاریابی و ارسال رزومه برای یافتن شغل مناسب و دریافت ویزا اقدام کنند.

برای افرادی که قصد دریافت ویزای کار در آمریکا را دارند، تحصیل در این کشور بهترین گزینه است. ازآنجاکه کشور امریکا برای پیشرفت از نیروی کار متخصص و دارای مهارت بالا استفاده می‌کند، مدرک تحصیلی معتبر و کسب مهارت تأثیر چشمگیری بر شرایط دریافت ویزای کار در این کشور دارد. در نتیجه محصلان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی شغل مرتبط با تخصص خود را پیدا کنند و از طریق آن شغل ویزای کار بگیرند.

 

 

 

 

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *