02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور فرانسه امکان اپلای وجود دارد؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور فرانسه امکان اپلای وجود دارد؟

هر کشوری مزیت‌های خاص خود را برای امر مهاجرت دارد اما سالانه مهاجرت و امکان اپلای به کشور‌های دیگر به دلیل پرمتقاضی بودن و شلوغ بودن سفارت‌هایشان سخت‌تر و دشوار‌تر می‌شود تاحدی‌که دیگر مهاجرت به هر کشوری عمل ساده‌ای نیست. امر مهاجرت پروسه‌ای زمان‌بر و گاهاً خسته‌کننده است که باید هنگام طی‌کردن مراحلش، فردی بردبار و خونسرد باشید زیرا این پروسه ممکن است حتی تا ۲ سال زمان ببرد. سفارت‌های اکثر کشور‌ها پر از پرونده‌های درخواست اپلای شده است و این مسئله قطعاً روند جوابگویی آنها به متقاضیان را کندتر می‌کند. البته مهاجرت که تبدیل پروسه‌ای غیرممکن نشده است و هنوز هم به‌تمامی اصول پایبند می‌باشد.

کشور فرانسه نیز یکی از کشور‌های پرمتقاضی و پرطرف‌دار است که سالانه ده‌ها هزار متقاضی برای مهاجرت به این کشور اپلای می‌کنند. فرانسه کشوری مدرن و پیشرفته است که خدمات بی‌شمار و سطح کیفی بالایی از رفاه در زندگی را در اختیار شهروندان و مهاجران بین‌المللی‌اش می‌گذارد و شهروندان این کشور نیز مردمی مهربان و دلجو هستند که می‌توانید به‌راحتی با آنها ارتباط برقرار کنید. در این مقاله به نحوه مهاجرت در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور فرانسه می‌پردازیم.

شرایط تحصیلی در کشور فرانسه به چه صورت است؟

شرایط تحصیلی در فرانسه نسبت به کشور‌های دیگر امری ساده‌تر است زیرا با توجه به دانشگاه‌های زیادی که دارد فرد متقاضی آپشن‌های بیشتری نسبت به دیگر کشور‌ها را در مقابل خود می‌بیند و این‌گونه می‌تواند با انتخاب‌های متنوع مسیر مهاجرتی خود را به مقصد موفقیت برساند. کشور فرانسه با پایتخت پاریس و بالای ۶۰ میلیون جمعیت تعدادی بالغ بر 2500 دانشگاه دارد که این عدد نسبت به هر کشور اروپایی دیگر چندبرابر است. این خصوصیت شرایطی مفید را برای دانشجو به ارمغان آورده تا بتواند راحت‌تر برای اپلای به فرانسه اقدام کند. تمامی رشته‌های موردنظر هر فردی در فرانسه قابل تحصیل است و بدون اینکه متقاضی برای انتخاب رشته مورد‌نظرش دغدغه داشته باشد می‌تواند برای تحصیل در رشته موردعلاقه خود اقدام کند.
تحصیل در مقاطع مدرسه و پیش از دانشگاه کشور فرانسه هم امری امکان‌پذیر می‌باشد ولی هنگامی که مهاجرت و اپلای به دانشگاه‌های این کشور عملی بسیار ساده و ممکن‌پذیر است، متقاضیان کمی حاضر به اپلای برای مقاطع مدارس کشور فرانسه اقدام می‌کنند. کشور فرانسه هیچگاه از ارائه پیشرفته‌ترین امکانات به محصلان و دانشجویان بین‌المللی‌اش دریغ نمی‌کند و همیشه از به‌روز‌ترین روش‌های تدریس و همچنین خبره‌ترین مدرسان و استادان در مدارس و دانشگاه‌های خود استفاده می‌کند.

هدف‌گذاری برای مهاجرت خود

همان‌طور که گفته شد مهاجرت به هر کشوری امر ساده و پیش افتاده‌ای نیست پس برای اقدام به چنین تصمیم مهم و دشواری باید اهداف محکم و منطقی‌ای برای این کار داشته باشیم.
برای مثال از فردی پرسیده می‌شود که دلیل و قصد او برای مهاجرت چیست و او در جواب می‌گوید: به این دلیل که یکی از فامیل‌ها یا آشنایان دور ما به فلان کشور مهاجرت کرده و زندگی مناسبی برای خود فراهم کرده است من هم می‌خواهم مثل او بشوم و یک زندگی مانند او برای خود بسازم.
مشخصاً این دسته دلایل برای مهاجرت هیچگاه اهداف مناسبی برای تصمیم به انجام چنین امری مناسب و قابل‌اطمینان نیستند و افراد نباید صرفاً با ارزیابی اشخاص دیگری که مهاجرت کرده‌اند برای زندگی خود تصمیم بگیرند. بجز اینکه قصد مهاجرت داشته باشید در ابتدا باید زمان زیادی را صرف جوییدن هدفی محکم، منطقی و مناسب کنید و سپس شرایط و جوانب زندگی خود را هم در نظر بگیرید و در وهله آخر سعی کنید خود را بشناسید و ببینید آیا اصلاً مهاجرت امری هست که به صلاح شما باشد یا خیر.
پس پیش از مهاجرت باید زمان زیادی را صرف تفکر راجع به اهداف خود کنید تا دلیل محکم و قابل‌اطمینانی برای مهاجرت خود بیابید و بعد اقدام به مهاجرت کنید.

 

پوئن‌های مثبت مهاجرت به کشور فرانسه

هر کشوری مزایای خاص خود را دارد اما بدون شک یکی از بهترین پوئن‌ها برای مهاجرت به هر کشوری رایگان بودنِ تحصیل در آن است که خوشبختانه کشور فرانسه نیز از همین کیفیت برخوردار می‌باشد. تحصیل رایگان در چنین کشور آکادمیک و پیشرفته‌ای تنها یک شرط دارد و آن‌هم تسلط به زبان فرانسوی است. اگر به زبان فرانسوی به‌خوبی تسلط داشته باشید و مدرک زبان هم همراه مدارک تحصیلی خود برای سفارت فرانسه ارسال کنید، آنگاه می‌توانید به‌صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه شهریه در دانشگاه موردنظر خود تحصیل کنید. البته اگر به زبان فرانسوی هم تسلط نداشته باشید می‌توانید در این کشور تحصیل کنید اما آنگاه باید در دانشگاهی خصوصی که در آن به مباحث را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند ثبت‌نام کنید که در آن صورت مجبور به پرداخت شهریه می‌شوید و دیگر مبحثی به‌عنوان تحصیل رایگان برای شما وجود نخواهد داشت. با درنظرگرفتن این حقایق، می‌توان نتیجه گرفت که فراگیری زبان فرانسوی که زبان رسمی کشور فرانسه است می‌تواند یکی از مهم‌ترین گام‌ها و رکن‌ها برای مهاجرت به کشور فرانسه باشد و می‌تواند عامل صرفه‌جویی از هزاران یورویی که قرار بود به‌عنوان شهریه دانشگاه پرداخت شود باشد.

از دیگر پوئن‌های مثبت تحصیل به این کشور می‌توان به نبود محدودیت سنی برای تحصیل اشاره کرد. درحالی‌که اکثر کشور‌های اروپایی دارای محدودیت سنی برای تحصیل هستند، کشور فرانسه شرایطی را فراهم کرده که متقاضیان بتوانند بدون درنظرگرفتن شرایط سنی‌ که دارند برای تحصیل مقاطع مختلف فرانسه اپلای کنند. امروزه محدودیت سنی برای تحصیل یکی از بزرگ‌ترین معضل‌های تحصیل بین‌المللی است که خوشبختانه کشور فرانسه از چنین قانونی برخوردار نیست.

نحوه اپلای کردن در کشور فرانسه

برای اپلای (ثبت درخواست مهاجرتی) به کشور فرانسه ملزم به فرستادن مدارک هویتی، تمام مدارک تحصیلی از جمله ریز نمرات، معدل‌ها، کارنامه‌ها و… و همچنین مدرک زبان فرانسوی خود به یکی از سفارت‌های مربوطه هستید. جوابگویی به پرونده شما ممکن است کمی زمان‌بر باشد پس بهتر است صبور باشید و در بازه زمانی‌ای که باید منتظر جوابِ قطعی سفارت و دولت فرانسه راجع‌به قبولی پرونده باشید، می‌توانید به اعمال دیگر مهاجرت یا به فعالیت‌های مربوط به زندگی شخصی خود بپردازید.

در آخر:

کشور فرانسه از معدود کشورهایی است که اپلای و مهاجرت به آن دارای پوئن‌های مثبتی از جمله رایگان بودن تحصیل و نبود محدودیت سنی است و علاوه‌برآن از جاذبه‌های توریستی زیادی برخوردار است و همچنین کشور مناسبی برای اقامت و کسب تجربه می‌باشد؛ همچنین تعداد زیادی از دانشگاه‌های موجود در این کشور جزو برترین دانشگاه‌های جهان هستند و در لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان از رتبه و رنک خوبی برخوردار هستند و فرد متقاضی می‌تواند تنها با یادگیری زبان فرانسوی در یکی از این مراکز مشغول به تحصیل شود و آینده آکادمیک درخشانی را برای خود رقم بزند.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *