02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

در هلند امکان تحصیل به چه زبان هایی وجود دارد؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
امکان تحصیل در هلند

تحصیل به زبان انگلیسی/آلمانی

این سؤال که تحصیل در کشور هلند به چه زبان‌هایی انجام می‌شود شاید یکی از پرتکرارترین پرسش‌هایی است که در ذهن خوانندگان این مقاله شکل بگیرد و قرار است به این پرسش پاسخ داده شود. تحصیل در کشور هلند همواره یکی از انتخاب‌های اول بین دانشجوییان بوده است. کشور هلند به دلیل آن که یکی از کشورهای پیشرفته دنیا با آب‌وهوایی بی‌نظیر است همیشه یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان بوده است. دانشگاه‌های این کشور به دلیل ارائه رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی برای دانشجویانی که از دانش زبان هلندی (dutch) فراری هستند یکی از بهترین انتخاب‌ها بوده است. در هلند بیش از 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی وجود دارد که در این میان حدود نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند. علاوه بر این سطح علمی دانشگاه‌های هلند بسیار بالاست و به همین علت تحقیقات علمی این دانشگاه‌ها از اعتبار بین المللی برخوردارند. با توجه به همین مسئله، بسیاری از کسانی که متقاضی اخذ اقامت هلند و تابعیت این کشور هستند تحصیل در هلند را برای ورود به این کشور انتخاب میکنند.

تحصیلات دانشگاهی در هلند در سه مقطع کارشناسی (۲۴۰ واحد طی ۴ سال)، کارشناسی ارشد (۶۰ تا ۱۲۰ واحد طی یک یا دو سال) و دکترا (۱۲۰ واحد در طول ۳ سال) به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه میشود. سال تحصیلی در هلند معمولاً از اوایل سپتامبر آغاز میشود. در این مقاله سعی داریم بیشتر در ارتباط با این موضوع صحبت کنیم و ببینیم به‌غیراز زبان انگلیسی آیا امکان تحصیل به زبان آلمانی هم همانند انگلیسی میسر است یا خیر.

تحصیل به زبان انگلیسی

اگر شما به زبان هلندی صحبت نمی‌کنید و تنها دانش شما زبان انگلیسی است هیچ ایرادی ندارد، کشور هلند دارای یکی از بالاترین سطح‌های زبان انگلیسی در دنیا را دارا است. این کشور اولین کشور غیرانگلیسی زبان بود که تحصیل به زبان انگلیسی را در دسترس قرارداد. به طور خاص شهر آمستردام که یکی از شهرهای بین‌المللی نام دارد طیف گسترده‌ای از رشته‌ها در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دیگر مقاطع و رشته‌ها را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و این تنها محدود به شهر آمستردام نمی‌شود دیگر شهرهای هلند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در کشور هلند بیش از 1000 رشته متفاوت برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

حتماً با خودتان فکر می‌کنید با این اوصاف پس حتماً باید سطح زبانی بسیار بالا و یا تسلط زیادی بر روی زبان انگلیسی داشت و نمره آیلتس/تافل بالایی برای تحصیل احتیاج است که باید به شما بگوییم خیر این‌گونه نیست دانشگاه‌های کشور هلند به طور میانگین از هر فرد نمره 5.5 یا 6 امتحان آیلتس و یا 83 امتحان تافل را درخواست می‌کنند که اصلاً نمره بالایی نیست که البته این نمرات برای دانشگاه‌های متفاوت طبیعتاً می‌تواند تفاوت کند.

اگر بخواهیم از چند دانشگاهی در آن می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید نام ببریم می‌توان به دانشگاه آزاد آمستردام، دانشگاه تکنولوژی دلفت، دانشگاه خیرونیخن و دانشگاه لایدن نام برد که این دانشگاه‌ها تنها چند نمونه از دانشگاه‌ها هستند که قابلیت تحصیل به زبان انگلیسی را به شما ارائه می‌دهند.

تحصیل به زبان آلمانی در هلند

شاید در ابتدا تصور کنید به دلیل شباهت فراوان و نزدیکی زبان هلندی با زبان آلمانی در دانشگاه‌های کشور هلند رشته‌ها به این زبان هم تدریس بشود اما باید این نکته اشاره بشود که این تصور اشتباه است زیرا در دانشگاه‌های هلند رشته‌ای که به زبان آلمانی قابل‌ارائه باشد در هیچ یک از مقاطع تحصیلی نیست. شما می‌توانید در برخی از دانشگاه‌ها رشته زبان آلمانی و فرهنگ آن را مطالعه کنید و یا در آموزشگاه‌های موجود در این کشور این زبان را فراگیرید که این می‌تواند برای شما در پیداکردن شغل مناسب‌تر به شما کمک بکند. دانستن زبان آلمانی به دلیل داشتن ریشه مشترک با زبان هلندی این امکان را به شما می‌دهد تا با یادگیری آن بتوانید زبان هلندی را نیز بهتر فرا گیرید، هم با دانستن آن شما می‌توانید فرصت‌های شغلی به‌مراتب بهتری داشته باشید.

اگر بخواهیم از دانشگاه‌هایی که رشته زبان آلمانی و فرهنگ آن را تدریس می‌کنند نام ببریم می‌توان به دانشگاه بایدن اشاره کرد که البته این رشته به زبان هلندی ولی در باره فرهنگ و زبان آلمانی است تدریس می‌شود.

حرف آخر

تحصیل‌کردن در کشور هلند تنها می‌توان به دو زبان انگلیسی و هلندی صورت بگیرد و تحصیل به زبان آلمانی در مقاطع و رشته‌های مختلف امکان‌پذیر نیست، پس اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید و تنها به زبان آلمانی تسلط دارید پیشنهاد می‌شود که یا به کشورهای دیگر مانند آلمان و یا اتریش فکر کنید یا اگر تنها گزینه شما کشور هلند است حتماً به فکر یادگیری زبان انگلیسی و یا هلندی باشید تا بتوانید از امکانات این کشور در زمینه‌های تحصیلی استفاده کنید.

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *