02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

تحصیل در ترکیه

آنچه در این مقاله میخوانیم
تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

به طور کلی شرایط تحصیل در ترکیه برای ایرانیان بسیار ساده است و روند درخواست پذیرش و ویزا تحصیلی ترکیه کمتر از 6 ماه زمان می برد. محل اقامت ، غذا  ، حمل و نقل و مسافرت، و سایر هزینه های زندگی در ترکیه بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است.

شما دلایل زیادی برای تحصیل در ترکیه دارید. ترکیه با ویژگی‌های طبیعی، معنوی، حمل‌ونقل و فیزیکی خاص شهرهایش، مرکز جذب دانشجویان در جهان است.برای مطالعه شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه بر روی بورسیه تحصیلی ترکیه  کلیک کنید.

 

دانشگاه های ترکیه

بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می شوند. اکثر این مؤسسات نسبتاً جوان هستند. تا سال 1970، تنها 8 موسسه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) است. از جمله جوان ترین دانشگاه های ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) است که در سال 2012 پذیرای اولین دانشجویان خود بود.

هم دانشگاه‌های دولتی و هم دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه با توافقنامه بولونیا مطابقت دارند که برنامه‌های تحصیلی را در سراسر اروپا استاندارد می‌کند و بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه Erasmus+ شرکت می‌کنند که از مبادلات بین‌المللی دانشجویی پشتیبانی می‌کند. در آخرین ویرایش رتبه بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 43 جهان قرار گرفت.

مزیت های تحصیل در ترکیه

 • بر اساس رتبه بندی های جهانی، دانشگاه های ترکیه در میان 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و از نظر کیفیت سطح آموزش عملکرد خوبی در سال های اخیر داشته است.
 • مدارک معتبر دانشگاه های کشور ترکیه در وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران تایید شده است و از آن جایی که می توانم بدون کنکور در برخی از دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل داد مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی است
 • هزینه تحصیل و اسکان در ترکیه مقرون به صرفه و ارزان است.
 • مردم ترکیه و ایران به دلیل گذشته تاریخی مشترکی که با هم از نظر فرهنگی بسیار به نزدیکی و دانشجویان ایرانی در ترکیه احساس غربت نمی کنند. از طرفی مردم ترکیه بسیار به مهمانوازی شهرت دارند و زندگی در میان آن ها بسیار لذت بخش است. وبه دلیل نزدیک بودن به ایران مقصد بسیاری از محصلان ایرانی است.

چه مدارکی را برای تحصیل در ترکیه باید آماده کنیم؟

قبل از هرچیز وب سایت خود دانشگاه ترکیه را بررسی کنید کنید. بخشی از مدارک مورد نیاز:

 • اصل و ترجمه رسمی مدارک مربوط به دبیرستان
 • کارنامه و ترجمه رسمی دبیرستان
 • کپی و ترجمه رسمی پاسپورت معتبر
 • گواهی معادلی که می توانید از سفارت ترکیه یا اداره آموزش ملی ترکیه دریافت کنید.
 • عکس بیومتریک

 

شرایط پذیرش بدون آزمون در ترکیه چیست؟

اگرمی خواهید بدون هیچ گونه آزمونی در ترکیه تحصیل کنید، باید شرایط لازم را داشته باشید. اولین نکته برای دانشگاه‌ها این است که دانشجو کاملاً تبعه کشوری دیگر باشد. کشور ترکیه که با مجوز وزارت کشور، دیگر تابعیت ترکیه می تواند این امکان را داشته باشد تا بدون آزمون در ترکیه تحصیل کنند.

دولت ترکیه اعلام کرده است که اگر اصالتاً شهروند ترکیه نیستید و بعداً در این شهر ساکن شده‌اید، می‌توانید به راحتی برای پذیرش بدون آزمون اقدام کنید. اتباع خارجی که دبیرستان را در ترکیه به دیگر گروه‌های واجد شرایط می‌پذیرند. البته اتباع ترکیه با تحصیلات دبیرستان کشورهای دیگر نیز از این ویژگی خواهند شد.

هزینۀ تحصیل در ترکیه (دانشگاه های دولتی):

 

 • دوره کارشناسی: ۳۰۰تا ۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس ترکی )-۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس انگلیسی)
 • دوره کارشناسی ارشد : 300 تا 600 دلار در سال (زبان تدریس ترکی )-600 تا 900 دلار در سال (زبان تدریس انگلیسی)
 • دورۀ دکتری: 500 تا 800 دلار در سال (زبان تدریس انگلیسی)

5 مرحله برای درخواست تحصیل در دانشگاه ترکیه

 • یک برنامه و دانشگاه را انتخاب کنید

شما می توانید تحصیلات خود را به زبان های ترکی، انگلیسی یا سایر زبان ها در دانشگاه هایی که تحصیلات با کیفیت بالا در سطح جهانی ارائه می شود ادامه دهید و برای توسعه حرفه خود در ترکیه کار کنید. شما می توانید با استفاده از ابزار جستجوی «Study Finder» با توجه به معیارهای خود در مورد یک برنامه تصمیم بگیرید و دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

 • در مورد بورسیه ها و تامین مالی بیاموزید

اگر می خواهید بورسیه تحصیلی در ترکیه بگیرید، گزینه های مختلفی دارید. با این حال، به خاطر داشته باشید که فرصت ها و پاداش های ارائه شده توسط موسسات اعطا کننده بورس تحصیلی متفاوت است. می توانید در وب سایت رسمی دانشگاه انتخابی خود درباره بورسیه های موجود بیشتر بدانید.

 • اسناد درخواست خود را آماده کنید

پس از انتخاب دانشگاه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدارک درخواستی مورد نیاز را جمع آوری کنید. این مدارک ممکن است بسته به دانشگاه و برنامه متفاوت باشد زیرا دانشگاه ها شرایط خود را در پذیرش دانشجویان بین المللی تعیین می کنند. لطفاً صفحه معرفی دانشگاه انتخابی خود را بررسی کنید تا در مورد مدارک مورد نیاز بیشتر بدانید.

 • الزامات امتحان را بررسی کنید

ممکن است برای پذیرش در برنامه ای که برای تحصیل در ترکیه انتخاب کرده اید، نیاز به شرایطی مانند آزمون ورودی دانشگاه، نمره زبان یا آزمون مهارت داشته باشید. علاوه بر آزمون‌های معتبر بین‌المللی، دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند که نمرات آزمون‌هایی را که در کشورتان شرکت کرده‌اید یا نمرات آزمون‌هایی که توسط دانشگاه انتخابی شما انجام شده است، ارسال کنید. صفحه برنامه دقیق را برای شرایط مورد نیاز بررسی کنید.

 • برای ویزای دانشجویی اقدام کنید

قبل از ورود به ترکیه برای تحصیل، باید ویزای تحصیلی را از نزدیکترین کنسولگری جمهوری ترکیه دریافت کنید. مراحل ویزای دانشجویی ممکن است زمان بر باشد و بنابراین مهم است که به محض پذیرش در دانشگاه انتخابی خود برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

تحصیل دانشجو در ترکیه

بهترین شهرهای دانشجویی ترکیه کدام است؟

پنج شهرساکاریا، آنتالیا، میر، آنکارا و استانبول بهترین گزینه‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه ارائه می‌دهند. علاوه بر این، دانشگاههای این شهر بیشترین تعداد دانشجو بین‌المللی را در ترکیه دارند. در واقع، برای پذیرش از دانشگاه‌هایی که در این شهرها وجود دارد، دردسر کمتری می‌کشد.

انواع خوابگاه دانشجویی در ترکیه

 • سالن های اقامت و کالج ها
 • آپارتمانهای کالج
 • اقامت در خانه
 • اجاره
 • خوابگاه ها

ایا تحصیل در دانشگاه های ترکیه ارزان است؟

شهریه دانشگاه در ترکیه

در ترکیه، دانشگاه های دولتی بسیار مقرون به صرفه هستند، به خصوص در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا یا ایالات متحده. دانشجویان بین المللی معمولاً بین 100 تا 4000 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند. رشته هایی مانند پزشکی یا مهندسی می توانند گران تر باشند.

هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های تحصیل به طور کلی برای برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی گران‌تر است و از 600 تا 1500 دلار در سال متغیر است، در حالی که همان دوره‌ها به زبان ترکی حدود 240 تا 750 دلار است.

آیا ترکیه برای تحصیل خوب است؟

به طور خلاصه، ترکیه مقصد خوبی برای تحصیل است زیرا دارای سیستم آموزشی قوی و اقامتگاه های با قیمت مناسب است. تمام گواهی های اعطا شده توسط دانشگاه های ترکیه تقریباً توسط هر کشور اروپایی معتبر است و طیف گسترده ای از دوره ها برای انتخاب وجود دارد.

آیا ترکیه برای دانشجویان بین المللی خوب است؟

اگر می خواهید فرهنگ جدیدی را تجربه کنید و به شرق و غرب نزدیک باشید، ترکیه یک مقصد عالی برای دانشجویان است. جدا از ترکیب ایده آل بین نفوذ اروپایی و شرقی، ترکیه همچنین دارای شهرت علمی رو به رشدی با دانشگاه های جدید و قدیمی است که برای ارائه آموزش رقابتی به دانشجویان بین المللی تلاش می کنند.

آیا دانشجو می تواند در ترکیه کار کند؟

کار در ترکیه با ویزای دانشجویی ترکیه غیرقانونی است مگر اینکه مجوز کار برای دانشجو صادر شده توسط دولت ترکیه را دریافت کنید. برخلاف سایر کشورها، یافتن شغل پاره وقت به عنوان دانشجوی خارجی در ترکیه بسیار سخت است.

کدام رشته برای تحصیل در ترکیه بهتر است؟

در اینجا سه ​​مورد از محبوب ترین رشته های تحصیلی در ترکیه آورده شده است:

 • منسوجات و طراحی. ترکیه – به ویژه استانبول – درست در امتداد یکی از مسیرهای تجاری اصلی بین اروپا، آسیا و خاورمیانه بوده و بوده است.
 • مدیریت کسب و کار
 • علوم و مهندسی کامپیوتر
درخواست مشاوره رایگان