02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

شرایط بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور بلژیک چگونه است؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
شرایط بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشور بلژیک چگونه است؟

دوره‌های کارشناسی ارشد در بلژیک

مدت‌زمان تحصیل در کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های بلژیک ۱ تا ۲ به طول می‌انجامد و مدارک لازم جهت ثبت‌نام در دوره کارشناسی ارشد، مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات همچنین مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ یا ۵/۶ است.

این کشور همواره موردتوجه بسیاری از متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق‌لیسانس قرار گرفته است. کشور بلژیک همچنین تحصیلات در مقطع دکترا را به‌صورت شغل احتساب می‌نماید و برای دانشجویان این مقطع حقوقی ماهیانه، حداقل به میزان 2300 دلار معین می‌گردد. بدیهی است که شانس افرادی که مدرک فوق‌لیسانس خود را از دانشگاه بلژیک دریافت کرده‌اند بسیار بیشتر از رقبای خود است پس کشور بلژیک می‌تواند مقصد بسیار مناسبی جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا و بهره‌مند شدن از شرایط استثنایی کشور بلژیک در این مقطع را دارا می‌باشند. طول دوره تحصیلات در مقطع فوق‌لیسانس در کشور بلژیک در همه رشته‌ها بین 1 تا 2 سال است.

مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش مقطع فوق‌لیسانس کشور بلژیک همانند دیگر کشورهای جهان است که شامل مدارک سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی، توصیه‌نامه از اساتید سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک‌های ایرانی است.

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور بلژیک مجوز کار در محدوده‌ای 20 ساعته به‌صورت هفتگی دارا می‌باشند و میانگین حقوق این افراد حدوداً بین 8 تا 10 یورو به‌ازای هر ساعت است که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می‌تواند به‌راحتی هزینه‌های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

دکترا در بلژیک

به‌صورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور بلژیک به 2 صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصاً پرداخت می‌کند، صورت می‌پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاه‌های کشور بلژیک است، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق‌لیسانس کشور بلژیک است ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می‌پردازیم.

باتوجه‌به این نکته که کشور بلژیک برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریباً 2 هزار دلار را مدنظر قرار می‌دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور بلژیک در پیش دارند.

در جهت اخذ بورسیه تحصیل مقطع دکترا در کشور بلژیک فرد متقاضی می‌بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:

  • دردست‌داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های معتبر
  • اخذ مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس 5)
  • جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که از دکترا فرد را پشتیانی نماید.
  • داشتن تألیفات از قبیل مقالات بین‌المللی، کتاب و …
  • داشتن همه و یا تعدادی از آیتم‌های ذکرشده، می‌توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

زبان تدریس

بسیاری از رشته‌های مهندسی در مقطع دکترا در کشور بلژیک به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

حق کار

دانشجویان مقطع دکترا کشور بلژیک مجوز کار در محدوده‌ای 30 ساعته به‌صورت هفتگی دارا می‌باشند و میانگین حقوق این افراد حدوداً بین 8 تا 10 یورو به‌ازای هر ساعت است که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می‌تواند به‌راحتی هزینه‌های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

بررسی قوانین و شرایط انواع بورسیه تحصیلی بلژیک

بلژیک برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی ناشناخته است، تعدادی برنامه‌های بورسیه تحصیلی بلژیک به طور خاص برای دانشجویان بین‌المللی در کشورهای درحال‌توسعه وجود دارد. دولت بلژیک در تلاش است همکاری‌های بین‌المللی در این زمینه را توسعه دهد، کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان خارجی که مایل به ادامه تحصیل در بلژیک هستند ارائه می‌گردد. دانشگاه بلژیک در بین 100 دانشگاه برتر جهانی درزمینهٔ ارائه بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی قرار دارد.

بورسیه تحصیل رایگان بلژیک معمولاً به افرادی با رزومه‌های بالا تعلق می‌گیرد، معمولاً بورسیه تحصیلی بلژیک در مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق‌لیسانس یا کارشناسی ارشد بلژیک بیشتر از بورسیه‌های تحصیلی دوران کارشناسی در دسترس هستند. بورسیه تحصیلی پزشکی بلژیک نیز در این کشور در برخی دانشگاه‌های خاص ارائه می‌شود برای اطلاعات بیشتر بایستی به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید. شرایط اخذ بورسیه پذیرش از دانشگاه‌های بلژیک متفاوت است.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *