02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

شرایط و مدارک موردنیاز بورسیه استانی در ایتالیا

آنچه در این مقاله میخوانیم
شرایط و مدارک موردنیاز بورسیه استانی در ایتالیا

کشور ایتالیا به دلیل برخورداری از شرایط خوب تحصیلی مقصد بسیاری از دانشجویان است اما ممکن است بعضی از آنها توانایی پرداخته هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور را نداشته باشند. به همین جهت کشور ایتالیا کمک هزینه‌ای را برای این دانشجویان در نظر گرفته که به آن بورسیه استانی می‌گویند. در ادامه این مقاله با اخذ بورسیه استانی و شرایط آن بیشتر آشنا می‌شویم.

بورسیه استانی یا USD شامل چه کسانی می‌شود؟

ایتالیا تنها کشوری است که به دانشجویانی که توان مالی ندارند بدون درخواست رزومه کمک‌هزینه زندگی و تحصیل می‌دهد. این بورسیه توسط استان محل تحصیل دانشجو تأمین می‌شود و بر اساس درآمد سرپرست خانواده و شرایط مالی آنها به دانشجویان تعلق می‌گیرد. اگر دانشجو با مدارک مالی ثابت کند توان پرداخت شهریه و هزینه زندگی در کشور ایتالیا را ندارد این بورسیه هزینه‌های تحصیل و اقامت دانشجو را پرداخت می‌کند و نیازی به ارائه رزومه تحصیلی ندارد.

چه هزینه‌هایی شامل بورسیه استانی می‌شود؟

برای دریافت این بورسیه کافی است دانشجو در یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا پذیرش بگیرد. بورسیه استانی تمامی رشته‌ها را شامل می‌شود و مبلغ آن ۵۲۰۰ یورو وجه نقد و تقبل ۷۰ درصد از هزینه خدمات سلف‌سرویس، خوابگاه و کارت تردد است. این بورسیه شهریه دانشگاه را به طور کامل پرداخت می‌کند و هزینه خوابگاه را از ۲۵۰۰ تا سقف ۳۰۰۰ یورو به دانشجو می‌پردازد.

برای اخذ بورسیه استانی در ایتالیا چه اقداماتی لازم است؟

برای دریافت بورسیه استانی ابتدا لازم است توسط یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا پذیرش شوید. سپس مدارک موردنیاز که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم را به دانشگاه ارائه دهید و برای گرفتن بورسیه استانی درخواست دهید.

مدارک موردنیاز برای گرفتن بورسیه استانی:

  1. ترجمه شناسنامه دانشجو و سرپرست دانشجو
  2. گواهی یورویی بانک مرکزی برای تبدیل یورو به ریال
  3. ترجمه فیش حقوقی سرپرست دانشجو در یک سال گذشته
  4. اجاره‌نامه به نام سرپرست دانشجو: توجه داشته باشید در صورتی که خود دانشجو سرپرست خانواده باشد لازم است اجاره‌نامه و فیش حقوقی به نام خود دانشجو باشد.

دانشجو در ازای دریافت بورسیه استانی چه‌کارهایی برای دانشگاه انجام می‌دهد؟

تنها وظیفه دانشجو در ازای دریافت بورسیه استانی این است که سالانه حدود نیمی از واحدهای تحصیلی یک سال را پاس کند و با نمره قبولی آنها را بگذراند. در این صورت دانشجو می‌تواند بدون انجام تحقیقات و کارهای پژوهشی فارغ‌التحصیل شود.

بورسیه استانی ایتالیا به کدام مقاطع تحصیلی تعلق می‌گیرد؟

بورسیه استانی در این کشور به مقاطع مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد و هزینه‌های دانشجویان در هر مقطع تحصیلی یکبار شامل بورسیه استانی می‌شود. یعنی کسانی که سه مقطع دانشجویی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور ایتالیا را می‌گذرانند می‌توانند سه بار بورسیه استانی را دریافت کنند.

معدل و رزومه تحصیلی دانشجو چه تأثیری در دریافت بورسیه استانی می‌گذارد؟

بورسیه استانی در کشور ایتالیا بر اساس نیاز مالی و مدارک ارائه شده به دانشجو تعلق می‌گیرد. در نتیجه رزومه تحصیلی و یا بالا بودن معدل تأثیری در این قضیه ندارد.

نحوه پرداخت هزینه بورسیه به دانشجو چگونه است؟

بورسیه استانی در دو قسط به دانشجو پرداخت می‌شود. نیمی از آن در قسط اول و یک ماه پس از اعلام نتایج دانشگاه به‌صورت کارت اعتباری به دانشجو داده می‌شود و یا مبلغ آن به‌حساب دانشجو واریز می‌شود. باقیمانده مبلغ بورسیه نیز در ابتدای ترم دوم و پس از پاس کردن واحدهای ترم اول پرداخت می‌شود.

بورسیه استانی به چه دلیل به دانشجویان داده می‌شود؟

کشور ایتالیا برای کمک به دانشجویانی که به تحصیل در ایتالیا علاقه دارند اما توان مالی زندگی و تحصیل در این کشور را ندارند این بورسیه را به وجود آورد. بورسیه استانی اغلب به مهاجران تحصیلی کشورهای جهان سوم تعلق می‌گیرد. در نتیجه نیروی کار جوان و فارغ‌التحصیل در این کشور افزایش می‌یابد و به رونق بازار کار کمک چشمگیری می‌کند.

نتیجه‌گیری:

کشور ایتالیا به دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را ندارند کمک هزینه‌ای تحت عنوان بورسیه استانی می‌دهد. برای اخذ این بورسیه کافی است دانشجو مدارکی ارائه دهد که ثابت می‌کنند سرپرست خانواده توانایی پرداخت هزینه‌های دانشگاه و زندگی در ایتالیا را ندارد. مدارک دیگری مانند فیش حقوقی سرپرست خانواده و اجاره‌نامه نیز لازم است که در صورت تأیید آنها یک‌بار در هر مقطع تحصیلی مبلغی حدود ۵۲۰۰ یورو به‌علاوه تخفیف ۷۰ درصدی در هزینه خوابگاه، کارت تردد و سلف‌سرویس به دانشجو تعلق می‌گیرد.

اگر تاکنون فکر می‌کردید به دلیل نداشتن سرمایه نمی‌توانید در کشورهای پیشرفته مشغول به تحصیل شوید، کشور ایتالیا شرایطی را برای دانشجویان فراهم کرده که اگر توان مالی هم ندارند بتوانند به تحصیل در این کشور بپردازند چرا که در آینده این محصلان به نیروی کار جوان تبدیل شده و به اقتصاد این کشور کمک می‌کنند.

 

 

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *