02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

مدارک موردنیاز برای اپلای در ایتالیا

آنچه در این مقاله میخوانیم
مدارک موردنیاز برای اپلای در ایتالیا

وجود دانشگاه‌های دولتی و خصوصی پیشرفته در ایتالیا با هزینه‌های مناسب تحصیلی باعث شده مهاجران زیادی قصد تحصیل در این کشور را داشته باشند. اما برای اپلای در دانشگاه‌های ایتالیا و تحصیل در آنها شرایط و مدارکی لازم است که در این مطلب درباره آنها توضیح می‌دهیم.

شرایط تحصیل و زندگی قبل از اپلای ایتالیا:

اگر قصد دارید برای اپلای در این کشور اقدام کنید لازم است قبل از آن خواسته‌های خود را نسبت به شرایط کشور ایتالیا بسنجید. شرایطی مانند:

 • شهریه‌ی دانشگاه:
  این هزینه به رشته تحصیلی موردنظر شما و همین‌طور دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید بستگی دارد
 • هزینه‌های زندگی:
  شهری که آن را برای زندگی انتخاب می‌کنید و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید میزان هزینه‌های شما را تعیین می‌کند برای مثال زندگی در شهرهایی مانند روم و میلان هزینه بیشتری نسبت به سایر شهرها دارد.
 • رزومه تحصیلی موردنیاز:
  از آنجایی که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در این کشور بر اساس رزومه و معدل است بهتر است بدانید که برای ثبت‌نام در دانشگاه مورد نظرتان حداقل معدل قابل‌قبول و معیار سنجش رزومه شما چگونه است.

آزمون‌های لازم برای اپلای ایتالیا:

آزمون زبان:
از آنجایی که در دانشگاه‌های ایتالیا دروس به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شوند شما می‌توانید برای ورود به دانشگاه‌های این کشور در یکی از سه آزمون زیر که مورد تأیید مراکز آموزشی ایتالیا است شرکت کنید.

 • آزمون زبان انگلیسی: شامل آزمون‌های مورد تأیید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش ایتالیا می‌شود که عبارتند از آزمون‌های تافل، آیلتس، PTE و CAE.
 • آزمون زبان ایتالیایی CELI : این آزمون توسط دانشگاه پروجا (University for Foreigners Perugia) برگزار می‌شود و هدف آن آگاهی از سطح تسلط دانشجویان بر زبان ایتالیایی می‌باشد. آزمون CELI مورد تأیید وزارت آموزش و تحقیقات ایتالیا است.
 • آزمون زبان ایتالیایی CILS : این آزمون در شش سطح مختلف از دانشجویان گرفته می‌شود و کسب رتبه ۵۵ از ۱۰۰ برای قبولی در هر سطح نیاز است.

آزمون بعدی به رشته دانشجو و دانشگاه موردنظر بستگی دارد مثلاً برای پذیرش در رشته‌های پزشکی، جراحی، دندانپزشکی و زیرشاخه‌های آنها قبولی در آزمون IMAT یا Alpha Test ضروری است. دانشگاه‌های دیگر نیز آزمون‌هایی مانند GMAT یا SAT را از متقاضیان می‌گیرند.

درخواست اپلای از کشور ایتالیا:

بعد از آنکه شرایط زندگی در ایتالیا را در نظر گرفتید و دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کردید درباره آن دانشگاه تحقیق کرده و رزومه و مدارک مورد نظر آنها را تهیه می‌کنید. دانشگاه نیز بعد از بررسی شرایط شما صلاحیت تحصیل شما را تأیید و یا رد می‌کند. درصورتی‌که تأیید صلاحیت شوید لازم است پیش درخواست خود را همراه با مدارک تهیه شده به سفارت ایتالیا در محل زندگی خود تحویل دهید. سپس سفارت رزومه و مدارک شما را به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کرده و نتیجه را به شما اعلام خواهد کرد.

مدارک لازم برای اپلای ایتالیا:

ممکن است دانشگاه‌ها مدارک متفاوتی را از شما بخواهند اما تعدادی از مدارک مشترک و ضروری است که عبارتند از:

 1. دو قطعه عکس از دانشجو مطابق با استاندارد تصویر گذرنامه
 2. مدارک شناسایی
 3. رزومه علمی
 4. تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه موردنظر
 5. سی وی (CV)
 6. توصیه‌نامه
 7. انگیزه نامه
 8. مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 9. اخذ نمره قابل‌قبول در یکی از آزمون‌های ACT و SAT
 10. ارائه‌ی نمونه کار یا پورتفولیو برای تحصیل در بعضی از رشته‌های معماری، طراحی و برنامه‌ریزی شهری.

نتیجه‌گیری:

اولین قدم برای اپلای در کشور ایتالیا سنجیدن شرایط مختلف مانند شهریه دانشگاه‌ها، هزینه زندگی و رزومه تحصیلی خودتان است. بعد از تحقیق درباره این گزینه‌ها لازم است دو آزمون بدهید که یکی از آنها دارای سه آزمون ایتالیایی و انگلیسی است که سطح زبان شما را بررسی می‌کند و دیگری آزمونی است که دانشگاه مورد نظرتان از شما می‌گیرد و بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. سپس شما پیش درخواست خود را همراه با مدارک موردنیاز دانشگاه تهیه می‌کنید و دانشگاه شما را تأیید و یا رد صلاحیت می‌کند. در صورت تأیید صلاحیت شدن توسط دانشگاه رزومه و مدارک خود را به سفارت این کشور در کشور خودتان تحویل می‌دهید و منتظر نتیجه آن می‌مانید. این مدارک بسته به دانشگاه موردنظر شما شامل مواردی مانند رزومه تحصیلی، توصیه‌نامه، انگیزه نامه، مدارک شناسایی، مدرک معتبر زبان و نمونه کار می‌شود.

شاید اپلای در دانشگاه‌های ایتالیا آرزوی بسیاری از محصلان باشد اما لازم است قبل از اقدام برای اپلای درباره تحصیل و زندگی در این کشور تحقیق کنید و شرایط را بسنجید. در نتیجه می‌توانید با توجه سطح زبان، بودجه مالی و رشته‌های مورد علاقه‌تان بهترین گزینه را انتخاب کنید و در دانشگاه و رشته مورد نظرتان مشغول به تحصیل شوید.

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *