02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

مهاجرت تحصیلی به بلژیک به چه صورت است؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
مهاجرت تحصیلی به بلژیک به چه صورت است؟

کشور بلژیک یکی از پرطرف‌دارترین کشور‌های مدنظر افرادی است که قصد مهاجرت تحصیلی به یک از کشور‌های اروپایی را دارند. کشور بلژیک با پایتخت بروکسل و 12 میلیون جمعیت کشوری پیشرفته و آکادمیک است که از نظر سطح کیفی علمی، همواره رقیب دیگر کشور‌های اروپایی است. این کشور دو‌زبانه است و شهروندانش به زبان‌های فرانسوی و برخی نیز به زبان هلندی تکلم می‌کنند و دوزبانه بودن این کشور فرصت مناسبی را برای مهاجران در سراسر جهان فراهم کرده تا بتوانند با شرایط بهتر و آسان‌تری برای تحصیل در کشور بلژیک اخذ پذیرش کنند. این کشور دارای 19 دانشگاه بسیار پیشرفته و آکادمیک است که از این ۱۹ دانشگاه،8 دانشگاه در رتبه ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند‌. کشور بلژیک از نظر سطح کیفی و همچنین مدرن بودن رقیبِ سرسختی برای دیگر کشوران اروپایی است و همین مسئله باعث شده تا این کشور تلاش بیشتری برای مدرنیزه‌سازی فضای تحصیلی خود کند.

هزینه تحصیل در کشور بلژیک:

خیلی از مهاجرانی که در ابتدا تنها قصد تحصیل در کشور بلژیک را داشتند بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در بلژیک ماندگار شده‌اند و اکثر این افراد تصمیم گرفتند که تا جایی که ممکن است در همین کشور مستقر شوند و بتوانند اقامت دائم‌العمر را از آنِ خود کنند. دلیل چنین تصمیمی عبارت است از اینکه هزینه تحصیل و همچنین هزینه اقامت در کشور بلژیک بسیار کم و مقرون‌به‌صرفه است و بنا بر رفاه و امکاناتی که این کشور می‌تواند در اختیار شما بگذارد، کم‌ترین هزینه را نسبت به همسایگان خود دریافت می‌کند.

زبان برقراری ارتباط:

پیش از مهاجرت به هر کشوری، باید درمورد زبان رسمی آن کشور تحقیق کنید و زبان آن‌ها را بیاموزید. فراگیری زبان کشور مورد‌نظری که می‌خواهیم به آن مهاجرت کنیم، یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین اصول مهاجرت است. فراگیری زبان آن کشور به ما کمک می‌کند تا بتوانیم بافرهنگ و آداب‌ورسوم شهروندانش آشنایی‌ات بیشتری پیدا کنیم و در نتیجه بتوانیم ارتباط بیشتری با شهروندان و استایلِ فرهنگی آن کشور پیدا کنیم. بدون اینکه اهمیتی داشته باشد با چه هدفی به کشوری مهاجرت می‌کنید، باید با اصول اولیه زبان آن کشور و نحوه تکلم شهروندان آشنا باشید تا بتوانید نیاز‌های اولیه خود را اعم از خرید، قابلیت برقراری ارتباط، یادگیری مسائلی که به شما تدریس می‌شود و… را برطرف کنید.

نحوه اپلای در کشور بلژیک:

بعد از اینکه تمام شرایط زندگی شخصی‌تان و تمام جوانب را در نظر گرفتید و هدف خود را و کشور مدنظر خود را برای مهاجرت انتخاب کردید، سپس باید مدارک هویتی و مدارک تحصیلی خود از جمله، ریز نمرات تمام سال‌های تحصیلی، کارنامه یا مدرک آخرین سال و آخرین دوره تحصیلی، انگیزه نامه تحصیلی، نامه مکاتبه و تأیید اپلای شما توسط دانشگاه مدنظر همراه با کپی از پاسپورت خود را به یکی از سفارت‌های کشور بلژیک بفرستید و منتظر جوابگویی آن‌ها باشید.

مقاطع تحصیلی کشور بلژیک:

مشخصاً تحصیل در هر مقطعی در کشور بلژیک از سنین کودکی تا جوانی امکان‌پذیر است. اما به شما پیشنهاد می‌شود که اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشوری اروپایی را دارید بهتر از برای دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا اخذ اپلای کنید به این دلیل که زندگی‌کردن در کشوری دور از خانواده و دوستان، نیاز به استقلال مالی و همچنین قدرت کمتر وابسته شدن به خانواده و دوستان را دارد که این خصوصیات در سنینِ نوجوانی و جوانی پایه محکم‌تری در شخصیت ما دارند.
همچنین اگر برای دوره‌های دانشگاهی و آکادمیک این کشور اپلای کنید، مراحل پروسه مهاجرت شما آسان‌تر است و امکان قبولی پرونده شما توسط سفارت نیز بیشتر است.
باتوجه‌به پر درخواست بودن دانشگاه‌های موجود در این کشور، هرچقدر مدارک بهتر و کامل‌تری نسبت به دیگر افراد داشته باشید شانس قبولی پرونده شما نیز بیشتر خواهد بود. یکی از مدارکی که روی قبولی پرونده شما تأثیر زیادی دارد، مدرک زبان فرانسه یا زبان هلندی است که حداقل ۵۰ درصد شانس قبولی اپلای شما را نسبت به کسانی که چنین مدرکی را ارائه نداده‌اند بالا می‌برد و فراگیری زبان قبل از مهاجرت خود یک پوئن مثبت و تأثیرگذار محسوب می‌شود، در نتیجه اپلای برای مقاطع دانشگاهی در کشور بلژیک گزینه مناسب‌تری برای مهاجرت و تحصیل می‌باشد.

فرهنگ و تمدن غنی کشور بلژیک:

کشور بلژیک کشوری بسیار زیباست که از نظر جاذبه توریستی همیشه خواهان زیادی داشته و سالانه افراد زیادی برای دیدن بلژیک به این کشور سفر می‌کنند و تلفیق طبیعت بکر همراه با زندگی مدرنیته، به چهره بلژیک کنتراست زیبایی می‌دهد و قطعاً هیچگاه از مهاجرت و اقامت به این کشور، پشیمان نخواهید شد.

کلام آخر:

به‌صورت کلی برای افرادی که قصد دارند در کشوری ارزان و با مخارج پایین و همچنین پیشرفته تحصیل کنند، بلژیک یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. با جمعیت اندکی که در این کشور ساکن هستند، همواره آرامش خاصی در هرکدام از شهر‌های این کشور موجود است و باتوجه‌به سطح رفاه بالای زندگی شهروندانش، یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای اقامت و مهاجرت می‌باشد.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *