02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

مهاجرت تحصیلی در آلمان به چه صورت است؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
مهاجرت تحصیلی در آلمان به چه صورت است؟

برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند برخورداری از سیستم آموزشی پیشرفته با هزینه مناسب مهم‌ترین معیار است. دانشگاه‌های کشور آلمان در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و به همین دلیل دانشجویان زیادی مایل به ادامه تحصیل در این کشور هستند. اگر شما هم قصد دارید تحصیلات خود را در بهترین مراکز تحصیلی آلمان ادامه دهید این مطلب را دنبال کنید.

مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان:

 • تحصیل در برترین دانشگاه‌های جهان: یکی از نقاط قوت کشور آلمان، وجود دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلی معتبر و تأیید شده طبق رتبه‌بندی جهانی QS در این کشور می‌باشد. سیستم آموزشی این کشور نیز به‌عنوان یکی از پنج سیستم آموزشی برتر جهان شناخته می‌شود.
 • یافتن شغل پس از فارغ‌التحصیلی: کشور آلمان به‌عنوان قوی‌ترین اقتصادی اروپا شناخته می‌شود و در صورت داشتن مدرک تحصیلی و تخصص، یافتن شغل در این کشور بسیار آسان است. به همین دلیل شما می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی شغلی مرتبط با تحصیلات خود پیدا کنید و ویزای کاری دریافت کنید.
 • انجام کار هنگام تحصیل: در این کشور به دانشجویان بین‌المللی اجازه داده می‌شود که هفته‌ای ۲۰ ساعت کار نیمه‌وقت انجام دهند و هزینه‌های تحصیل زندگی خود را تأمین کنند.
 • تحصیل باکیفیت و کم‌هزینه: درست است که مراکز تحصیلی آلمان از سطح علمی بالایی برخوردارند، اما تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در این کشور اغلب رایگان و یا کم‌هزینه است.

شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به آلمان:

اگر قصد گرفتن اقامت تحصیلی کشور آلمان را دارید ابتدا لازم است از سفارت این کشور وقت بگیرید که ممکن است مدت‌زمان انتظار برای ایرانیان تا ۲۴ ماه طول بکشد. در نظر داشته باشید برای ادامه تحصیل در هر مقطع شرایط خاصی لازم است که در ادامه مطلب به طور خلاصه به آنها می‌پردازیم.

 • شرایط مهاجرت برای تحصیل در مقطع کارشناسی:

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان داشتن مدرک دیپلم و فوق‌دیپلم لازم است و این مدارک در صورتی قابل‌قبول است که بیش از ۴ یا ۵ سال پس از اخذ آنها نگذشته باشد. اگر مدرک فوق‌دیپلم ندارید می‌توانید ابتدا به کالج رفته و با مدرک آن وارد دانشگاه شوید. دوره کارشناسی در آلمان بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد که به رشته تحصیلی شما بستگی دارد.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی:

 1. شرکت در امتحان ورودی و دریافت مدرکی معادل Abitur یا Fach GebundeneHochschulreife که به دانش‌آموزان آلمانی پس از اتمام دوره‌ی متوسطه داده می‌شود.
 2. داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 قبل از مهاجرت و ارتقاء آن به سطح B2 بعد از مهاجرت.
 3. داشتن حداقل سن ۱۸ سال
 4. داشتن مدرک معتبر دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 5. اثبات تمکن مالی برای هزینه‌های یک سال زندگی در آلمان

 

 • شرایط مهاجرت برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

برای مهاجرت به آلمان به‌قصد ادامه تحصیل در این مقطع بهتر است مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه‌های دولتی بگیرید و اگر آن را از کشور آلمان نگرفته‌اید لازم است که دفتر بین‌المللی آلمان مدرک تحصیلی‌تان را بررسی و تأیید کند. تحصیل در این مقطع نیز تا ۲ سال طول می‌کشد.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد:

 1. ارائه رزومه کامل
 2. ارائه اصل مدارک تحصیلی به‌صورت ترجمه شده
 3. ریز نمرات
 4. اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی تا یک سال
 5. ارائه انگیزه نامه
 6. ارائه ۳ عدد توصیه‌نامه
 7. داشتن مدرک آیلتس و تافل با حداقل نمره ۶.۵ و ارائه مدرک زبان آلمانی
 • شرایط مهاجرت برای تحصیل در مقطع دکترا:

پذیرش در مقطع دکترا در کشور آلمان نسبت به بقیه مقاطع سخت‌تر است و به یک رزومه قوی نیاز دارد. برای پذیرش در این مقطع ابتدا باید یک استاد راهنما پیدا کرده و با او مصاحبه کنید و در صورت مورد قبول واقع‌شدن به تحصیل در این مقطع بپردازید. همچنین تحصیل در این مقطع تا چهار سال زمان می‌برد

شرایط پذیرش در مقطع دکترا:

 1. داشتن سابقه پژوهشی و تحقیقاتی
 2. ارائه مقاله‌های isi
 3. مدرک زبان آلمانی در سطح C1 و یا مدارک آیلتس و تافل در کنار مدرک زبان آلمانی A2 که باتوجه‌به زبانی که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید ارائه می‌دهید

نتیجه‌گیری:

تحصیل در کشور آلمان مزایای زیادی مانند تحصیل باکیفیت بالا و هزینه کم امکان انجام کار دانشجویی هم‌زمان با تحصیل و تضمین آینده شغلی پس از فارغ‌التحصیلی را شامل می‌شود. برای مهاجرت تحصیلی به این کشور بهتر است مدارک موردنیاز مقطع تحصیلی‌تان را فراهم کنید. مانند آخرین مدرک تحصیلی، مدرک زبان آلمانی و انگلیسی، رسیدن به سن مورد نظر برای ورود به دانشگاه و….

بسیاری از دانشجویان به‌خصوص در کشورهای جهان سوم به مهاجرت تحصیلی فکر می‌کنند. اما اکثر کشورهای پیشرفته شرایط سختی را برای پذیرش مهاجر در نظر گرفته‌اند. کشور آلمان به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در زمینه آموزش با شرایط آسان‌تر مهاجران تحصیلی را می‌پذیرد. در نتیجه تحصیل در این کشور همواره با استقبال خوبی مواجه بوده است.

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *