02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

همه چیز در مورد مهاجرت تحصیلی به اتریش

آنچه در این مقاله میخوانیم
مهاجرت تحصیلی به اتریش

یکی از پرطرفدار‌ترین و پروپاقرص‌ترین کشور‌ها برای مهاجرت تحصیلی کشور اتریش می‌باشد.

این کشور به دلیل دارا بودن فرهنگ غنی و هزینه‌بسیار پایین برای تحصیل همیشه خواهان زیادی داشته و در لیست برترین کشور‌ها برای مهاجرت قرار گرفته‌است

پایتخت کشور اتریش شهر وین است و جمعیت این کشور در سال ۲۰۲۰ حدود ۹ میلیون نفر تخمین زده شده است.

اتریش از دانشگاه‌های بسیاری زیادی برخوردار است که تعداد آنها به بیشتر از 600 دانشگاه در سراسر کشور می‌رسد.

در اتریش بدلیل در دسترس‌بودن و تعداد بالای دانشگاه‌ها اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از جمله،پزشکی،جامعه‌شناسی،موسیقی،تئاتر،مهندسی‌عمران،دندانپزشکی،زبان‌شناسی،روانشناسی،نقشه‌کشی،پرستاری،مامایی،کارگردانی،حساب‌داری،گرافیک،عکاسی و بسیاری از رشته‌های دیگر موجود هستند.

زبان رسمی کشور اتریش آلمانی است و در دانشگاه‌ها نیز تمامی دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شوند.

تحصیل در اکثر دانشگاه‌های اتریش رایگان است و در برخی دانشگاه‌ها نیز شهریه خیلی کمی از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کنند.

دریافت مدرک تحصیلی از کشور اتریش بسیار ارزشمند است و در آینده شغلی هر دانشجویی تاثیر بسزایی دارد.

البته ناگفته نماند که تحصیل در اتریش نیاز به قبولی در کنکور ایران و دانشگاه دولتی است زیرا اخیرا کشور اتریش مدرک دانشگاه‌های آزاد را بعنوان مدرک معتبری برای اخذ پذیرش قبول نمی‌کند و روی دولتی بودن دانشگاهی که از آن مدرک خود را دریافت کردید تاکید زیادی دارد.به این دلیل که در چندسال گذشته درخواست اپلای برای کشور اتریش زیاد شده است،تنها مدرکی که مورد قبول این کشور قرار میگیرد،مدرکی از دانشگاه دولتی می‌باشد.

 

اهمیت فراگیری زبان

بهتر است قبل از اینکه برای مهاجرت به کشور اتریش اقدام کنید،زبان آلمانی را به خوبی بیاموزید زیرا اگر به آنجا بروید و زبان آلمانی را نیاموخته باشید آنگاه مجبور می‌شوید ۳ ترم و دوره آموزش زبان آلمانی را در کشور اتریش بگذرانید و هزینه هر دوره از کلاس‌های زبان آلمانی بین ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو است.پس به‌صرفه ترین روش برای مهاجرت تحصیلی به این کشور این است که زبان آلمانی را بخوبی بیاموزید تا هم از هزینه‌های بالای دوره‌های آموزشی زبان آلمانی دوری کنید و هم زمان زیادی را در کشور اتریش صرف یادگیری زبان آلمانی نکنید و بعد از اخذ پذیرش بصورت مستقیم شروع به تحصیل در رشته مورد نظر خود در آن کشور کنید.

هرچقدر که تسلط بیشتری برروی زبان رسمی و مورد استفاده در ان کشور داشته باشید می‌توانید بسیار راحت تر و مفید‌تر دوره تحصیلی خود را بگذرانید و با تبحر‌داشتن در زبان آن کشور نه تنها دروسی که به شما تدریس می‌شود را بهتر فرامیگیرید بلکه میتوانید با هم‌کلاسی‌های خود و همچنین شهروندان کشور اتریش ارتباط بیشتری برقرار کنید.

هیچگاه نمی توان گفت که انسان برای انجام کاری به هیچکس نیازی ندارد و به هرحال روزی می‌رسد که هرفردی در هر شرایطی که پیش‌رو دارد نیاز به راهنمایی و برقراری ارتباط با دیگران است پس این موارد می‌توانند برای شما دلایل خوبی باشند که وقت بیشتری را روی فراگیری زبان کشور موردنظر بگذارید.

 

اخذ پذیرش(اپلای)

با اینکه برای اپلای در اتریش نیاز به قبول شدن در یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران را دارید اما قبولی اپلای در کشور اتریش کمی ساده تر است به‌این دلیل که اتریش جمعیت خیلی کمتری نسبت به سایر کشور‌های اروپایی مانند آلمان و فراسه دارد اما با این حال تعداد دانشگاه‌های بین‌المللی موجود در اتریش چندبرابر بیشتر از تعداد دانشگاه‌های موجود در سایر کشور‌های اروپایی‌ست.

خوشبختانه وجود تعداد زیادی از دانشگاه در این کشور به معنای از دست‌دادن کیفیت آموزشی این کشور نیست بلکه اتریش یکی از معدود مکان‌هایی‌ست که سالانه درحال به‌روزرسانی و ارتقای سطح آموزشی مراکز تحصیلی خود می‌باشد و مهاجران تحصیلی همواره به کیفیت آموزشی این کشور پیشرفته اطمینان خاطر داشته‌اند.

 

مقاطع تحصیلی در اتریش

تحصیل در کشور اتریش در مقاطع مختلف تحصیلی تا قبل از ۱۸ سالگی رایگان می‌باشد و مدارش هیچ هزینه ای از کودکان تا ۱۸ سالگی فرد دریافت نمیکنند مگر اینکه خودِ دانش آموز تصمیم بگیرد به مدرسه خصوصی برود و آنگاه باید شهریه مدرسه خود را پرداخت کند.

کشور اتریش همانند تمامی کشور‌های اروپایی برای تدریس مباحث مدرسه و همچنین تحصیلات دانشگاهی از سطح آکادمیک بالایی برخوردار است و از به‌روز‌ترین متد‌های تدریس در جهان استفاده می‌کنند.

بیش از ۲۰ دانشگاه موجود در اتریش در لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان وجود دارند که این تعداد دانشگاه برتر موجود در این کشور،نشان‌دهنده سطح بالای کیفیت تدریس در مدارس و مراکز آموزشی این کشور می‌باشد.

با اینکه تحصیل قبل از ۱۸ سالگی در کشور اتریش بصورت رایگان است اما اکثر مهاجران تحصیلی سعی می‌کنند برای مقطع کارشناسی با کارشناسی ارشد اپلای کنند و این موضوع صرفا به این دلیل است که افراد حس می‌کنند اگر در سن بالاتری به کشور دیگر مهاجرت کنند وابستگی کمتری به خاتواده خود خواهند داشت و میتوانند تجربیات بیشتری کسب کنند و همچنین از پس زندگی و مخارج خود بربیایند.

نحوه درخواست اپلای:

برای اخذ پذیرش به کشور اتریش در مقطع کارشناسی اگر زبان آلمانی بلد باشید تنها کافی است ترجمه مدرک دیپلم،ریزنمرات اخرین سال تحصیلی،پاسپورت و انگیزه نامه تحصیلی را در اختیار سفارت کشور اتریش بگذارید تا در ضمن قبولی پذیرش شما و دریافت ویزا،مشغول به تحصیل در رشته موردنظرخود شوید.اما اگر زبان آلمانی بلد نباشید شانس قبولی درخواست اپلای شما کمتر می‌شود و حتی اگر رزومه تحصیلی شما مورد قبول کشور اتریش قرار گیرد،هنگام ورود به این کشور باید ابتدا ۳ دوره آموزشی زبان آلمانی را که هرکدام بین ۴ تا ۶ ماه زمان میبرد را صرف یادگیری کنید و همانطور که گفته شد این دوره ها از هزینه بالایی برخوردار هستند پس بهتر است اگر قصد مهاجرت به کشور اتریش را دارید،هرچه زودتر به یادگیری زبان آلمانی در کشور خودتان اقدام کنید.

 

یک خصوصیت مثبت

یکی از پوئن‌های مثبت تحصیل در اتریش عبارت‌‌ست از نبود محدودیت سنی برای تحصیل

در برخی کشور‌های دیگر برای تحصیل در مقطع خاصی محدودیت سنی وجود دارد؛برای مثال فرد برای اخذ پذیرش برای مقطع کارشناسی حتما باید در ۱۸ یا حداکثر ۲۰ سالگی اقدام کند وی اگر سنش بیشتر شود نمیتواند برای این مقطع اپلای کند یا مثلا کسی که ۲۷ سال سن دارد دیگر نمی‌تواند برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام کند چون سن او از موعد تحصیل و یادگیریِ آن مقطع گذشته است.

اما این قانون در کشور اتریش وجود ندارد و فرد خواهان مهاجر می‌تواند بدون نگرانی درمورد محدودیت سنی اقدام به اپلای کنند و با آرامش خاطر به انجام مراحل دیگر مهاجرت بپردازند.

 

نتیجه

بصورت کلی اتریش کشور مناسب و مقرون‌به‌صرفه ای برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند است و اخد مدرک از این کشور می‌تواند آینده شغلی مناسبی را برای خود رقم بزنند و از طرفی دیگر تجربیات زیادی را از کشوری مانند اتریش که فرهنگ غنی‌ای دارد کسب کنند.

در هر صورت مهاجرت تحصیلی آن‌هم در کشوری بسیار پیشرفته و آکادمیک نیاز به برنامه‌ریزی و سنجیدن تمام شرایط و جوانب را دربر دارد اما تصمیمی نیست که اگر عملی شود،موجب پشیمانی فرد مهاجر شود.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *