02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

ویزای شینگن

آنچه در این مقاله میخوانیم
اخذ ویزای شینگن

در این مقاله سعی کرده ایم که درباره  ویزای شینگن اطلاعات مفیدی در اختیار شما مخاطبین هراگشت بگذاریم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به سوال اصلی بیشتر متقاضیان که ویزای شینگن چیست پاسخ دهیم، و راه و روش اخذ ویزای شینگن را با هم بررسی کنیم.

ویزای شینگن چیست ؟

در این بخش میخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که ویزای شینگن چیست ؟ شینگن به منطقه ای از اروپا گفته میشود که 26 کشور برای تردد نیاز به پاسپورت دارند و برای اتباع خود ممنوعیت تردد مرزی را حذف کرده اند از این رو ویزای شینگن دارای اعتبار زیادی نزد ایرانیان است.

گرچه نزد ایرانیان ویزای شینگن بیان میشود اما تلفظ درست و صحیح آن شنگن (Schengen zone) است. کشور های اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان،یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت،هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین 26 کشور عضو پیمان شینگن هستند.

از این منطقه با نام بزرگترین منطقه بدون نیاز با پاسپورت یاد میشود، در سال ۱۹۸۵ در کشور لوکزامبورگ یک قرارداد بین‌المللی به وجود آمد. بر اساس این پیمان، ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) که محدوده‌ای به مساحت ۴،۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی
۴۲0 میلیون نفری را در بر می‌گیرد و به عنوان مجموعه‌ای واحد عمل می‌کنند. قرارداد شینگن Schengen نام خود را از دهکده‌ای به همین نام در لوکزامبورگ قرض گرفته است جایی که مرز این کشور با آلمان و فرانسه تلاقی می‌کند و در حال حاضر به طور سالانه محدوده شنگن تنها از محدوده اروپا پذیرای 1.25 میلیارد بازدید کننده است.

برای ورود به منطقه شینگن نیاز به ویزای شینگن دارید، با در دست داشتن ویزای شینگن میتوانید به 26 کشور عضو منطقه شینگن در مدت زمان و شرایط مشخصی سفر کنید.

ماهیت و هدف شما از سفر میتواند تعیین کننده نوع ویزای شینگن و مدت زمان و اعتبار این ویزا باشد، برا مثال انجام فعالیتی تجاری و یا صرفا توقف چند ساعته در یکی از کشورهای عضو اتحادیه، نوع ویزا و مدت اعتبار آن را تعیین خواهد کرد.

ویزای شینگن میتواند توسط هر کشوری که عضو اتحادیه شینگن است صادر شود و با رعایت قوانین دارنده ویزای شینگن میتواند این ویزا را تمدید کند.

ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن در مرحله اول به نوع و ماهیت سفر شما و بعد از مشخص شدن نوع سفر مدت زمان ویزای شینگن  مشخص میشود، انواع ویزای شینگن به 3 بخش کلی تقسیم بندی میشوند.

 • ویزای اتحادیه شنگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای شینگن اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای شینگن ملی یا National Visa

 

ویزای اتحادیه شینگن

ویزای اتحادیه شینگن در حقیقت همان ویزای گردشگریه اروپا میباشد، فرد متقاضی میتواند در هر 6 ما حداکثر 90 روز در کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر کند و آنجا اقامت کند.

بسته به هدف و ماهیت سفر ویزای اتحادیه شینگن به سه بخش A و B و C تقسیم بندی میشوند.

 

ویزای شینگن نوع A

ویزای شینگن نوع A یک ویزای ترازنیتی فرودگاهی میباشد که به فرد این اجازه را میدهد که پرواز خود را در منطقه شینگن عوض کند و به کشوری دیگر سفر کند این ویزا برای استفاده از فرودگاه‌های محدوده شنگن معتبر است و فرد اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

ویزای شینگن نوع B

ویزای شینگن نوع B نوعی ویزای شینگن ترانزیتی است که در کنار پاسپورت به فرد این امکان را میدهد که با خودرو یا قطار از چندین کشور عضو شینگن عبور کند و به مقصد خارج از خاک شینگن برسد.

ویزای شینگن نوع C

در واقع ویزای کوتاه ‌مدت برای سفر به حوزه شنگن است و فرد مجاز است در طول زمانی که هنگام دریافت این نوع ویزا مشخص می‌شود، برای اهدافی نظیر گردشگری، رویداد ورزشی، رویداد فرهنگی و بازدید از اقوام در کشورهای عضو اتحادیه شنگن اقامت داشته باشد. ویزای شینگن نوع C  خود بسته به اهداف سفر و شرایط متقاضی به ۳ دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 • ویزای سینگل شنگن یا ویزای یک بار ورود
 • ویزای دوبار ورود شنگن
 • ویزای مولتیپل شنگن یا ویزای چند بار ورود

شرایط اخذ ویزای شینگن

شرایط اخذ ویزای شینگن به این معنی است که آیا متقاضی دریافت ویزای شینگن واجد شرایط دریافت ویزای شینگن میباشد یا نه.

سفارت خانه های هر کشور دارای شرایط متفاوتی برای اخذ ویزای شینگن میباشند، اما در بسیاری از موارد شرایط اخذ ویزا شینگن در کشورهای این منطقه مشابه یکدیگر است. مهمترین مواردی که کارشناسان اجرایی مجموعه شرکت‌ هراگشت با هدف بررسی شرایط متقاضی برای دریافت ویزای شینگن بررسی می‌کنند عبارتند از:

 1. مدارک متقاضی جهت دریافت ویزای شینگن
 2. شرایط سنی متقاضی (سفارت‌های اروپایی در قبال افراد مجرد زیر ۳۰ سال که سابقه سفر به اروپا نداشته‌اند، سخت گیری بیشتری اعمال می‌کنند)
 3. سابقه سفر متقاضی برای دریافت ویزای شینگن
این بررسی ها برای بالا بردن شانس متقاضی برا اخذ ویزای شینگن انجام میشود.

شرایط و مراحل گرفتن ویزای شینگن

مهم ترین بخش گرفتن ویزای شینگن، دریافت وقت از سفارت میباشد، کارشناسان شرکت مهاجرتی هراگشت مراحل گرفتن ویزا شینگن را برای شما مخاطبان در این بخش جمع آوری کرده اند.

 1. بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناسان بخش ویزا با هدف تایید واجد شرایط بودن جهت دریافت ویزای شینگن
 2. پر کردن فرم‌های مربوطه اخذ ویزای شینگن
 3. عقد قرارداد با موسسه مهاجرتی هراگشت جهت گرفتن ویزای شینگن
 4. درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان اجرایی هراگشت
 5. بررسی مجدد مدارک پس از ترجمه و بر طرف کردن نواقص احتمالی
 6. ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط کارشناسان اجرایی هراگشت
 7. انجام انگشت نگاری توسط متقاضی جهت اقدام برای دریافت ویزای شینگن
ویزای شینگن چیست

هزینه ویزای شینگن

به طور کلی برای دریافت ویزای شینگن فرد متقاضی باید در ابتدا واجد شرایط اخذ ویزای شینگن باشد و منطقا برای دریافت ویزای شینگن فرد متقاضی باید هزینه های ویزای شینگن را بپردازد که ما در ادامه این مطلب برای شما هزینه های دریافت ویزای شینگن را آورده ایم.

برای ورود به این منطقه، ملزم به پرداخت هزینه‌ای مشخص برای انواع ویزای کوتاه‌مدت و ترانزیت به سفارت شنگن خواهید بود که به شرح زیر است:

 • متقاضیان 13 ساله و بزرگتر: 80 یورو (در حدود 90 دلار آمریکا)
 • کودکان 6 تا 12 ساله: 40 یورو (در حدود 45 دلار آمریکا)
 • کودکان 5ساله و پایین‌تر: بدون هزینه، رایگان

نکات ضروری برای دریافت ویزای شینگن

در خصوص مدت اعتبار ویزای شینگن باید به یک بحث مهم توجه داشت و آن اینکه  کدی  اختصاصی  برای مسافرت‌های هر فرد وجود دارد که نشان دهنده تعداد دفعات مجاز تردد وی در این مدت ۹۰ روزه است. برای مثال فردی که کد مالتیپل شینگن در ویزای وی ثبت شده ‌باشد، می‌تواند ۹۰ روز اقامت مجاز خود در حوزه شنگن را در یک نوبت ۳ ماهه به پایان برساند یا این فرصت ۹۰ روزه را تقسیم کرده و در چند بار ورود از آن استفاده کند.

این در حالیست که اگر کد سینگل در ویزای شینگن فردی درج شده باشد، حتی در صورتی که تنها ۱ روز در منطقه شینگن اقامت داشته و اروپا را به هر دلیلی ترک کند و از اعتبار ۱۸۰ روزه ویزای وی نیز زمان بسیاری باقی مانده باشد، برای ورود مجدد به منطقه شینگن باید دوباره برای درخواست ویزا اقدام نموده و تا زمان صدور ویزای جدید حق ورود به هیچ یک از کشورهای این منطقه را نخواهد داشت.

به چند نکته مهم دیگر نیز در خصوص این ویزا در ادامه اشاره می‌کنیم:

 • برای درخواست ویزای شینگن از سفارت اتریش تمامی مدارک می‌بایست به زبان  آلمانی  ترجمه شود
 • همراه داشتن ۶۰ یورو در روز مصاحبه الزامی است
 • پس از صدور ویزا ضمانت نامه 100میلیون تومانی به ازای هر نفر دریافت خواهد شد
 • در صورت ویزا نشدن درخواست، مبلغی بابت هزینه‌های جاری کم شده و مابقی مبلغ بازپرداخت خواهد شد
سوالات متداول

از تمامی سفارت خانه های عضو پیمان شینگن میتوانید برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنید

خیر، اگر چه پرینت رزرو بلیط هواپیما از مدارکی است که باید به سفارت ارائه شود اما خرید قطعی بلیط پیش از صدور ویزا به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
غیر از مدارک مالی مورد نیاز سفارت که به آن اشاره شد، فقط به مقدار لازم برای تأمین هزینه‌های رفت و برگشت، محل اقامت و مخارج روزمره در کشورهای شینگن در طول مدت سفر به پول نیاز است.
درخواست مشاوره رایگان

0 پاسخ