02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

پذیرش تحصیلی آلمان و شرایط آن در 2022

آنچه در این مقاله میخوانیم
تحصیل در آلمان

پذیرش تحصیلی آلمان از گذشته های دور پرطرفدار بوده است و یک فرصت عالی برای علاقه مندانی است که به دنبال تحصیل در سطح استانداردهای بالای جهانی و ساختن آینده خود هستند.اما دلیل تقاضای بالای بین المللی تحصیل در دانشگاه های آلمان چیست؟چگونه می توان رایگان در آلمان تحصیل کرد؟برای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان چه شرایطی را باید داشته باشیم؟در این مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان می گذاریم.

چرا به دنبال پذیرش تحصیلی در آلمان باشم؟

آلمان کشوری صنعتی و یکی از غول های اقتصادی دنیا محسوب می شود اما چگونه به این موفقیت ها دست پیدا کرده است؟پاسخ این است که آلمان نظام آموزشی پیشرفته ای دارد و متخصص ترین و کارآمدترین نیرو را تربیت می کند و به خدمت می گیرد.حال فرصتی پیش آمده که تمام مردم جهان می توانند از این امکانت و آموزش عالی استفاده کنند.

خبر خوب برای ایرانیان و کسانی که به دنبال مهاجرت به آلمان هستند این است که پس از فارغ التحصیلی مدت زیادی به فرد مهلت داده می شود تا در آلمان مشغول به کار شود.پس از دریافت ویزای کاری آلمان در صورتی که شاغل باشید می تواتنید اقامت دائم خود را در این کشور بگیرید.

پذیرش تحصیلی آلمان و اقامت دائم

اما فقط به خاطر شرایط عمومی و رافاهی مناسب آلمان نیست که آلمان مورد علاقه دانشجویان واقع شده است.دو مزیت بزرگی که این کشور دارد این است که امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد و همچنین کسانی که به دنبال پذیرش تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان آلمانی هستند،می توانند دوره های انگلیسی زبان (در مقاطع ارشد و دکتری) را اخذ کنند.

مزایای دیگر تحصیل در آلمان:

  • هزینه های مناسب زندگی
  • امکان کار پاره وقت در حین تحصیل
  • تنوع رشته ای زیاد دانشگاه های آلمان
  • اعتبار بالای مدرک فارغ التحصیلی در این کشور
  • فرصت های شغلی بیشمار در همه رشته ها به خصوص مهندسان

تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف

در این قسمت به معرفی کلی مقاطعی که می توانید در آن تحصیل کنید می پردازیم.

تحصیل در مدارس آلمان

مدارس زیادی اعم از دولتی و خصوصی در کشور آلمان وجود دارند.در صورتی که فرزندتان آلمانی بداند رایگان در مدرسه دولتی تحصیل می کند.در غیر این صورت می توانید از مدارس دو زبانه رایگان استفاده کنید.لازم به ذکر است که تحصیل کودکان در مدارس اجباری است و هیچ والدینی نمی تواند آنهارا از رفتن به مدرسه منع کند چرا که مجرم شناخته می شود.

computer-user

پذیرش تحصیلی در مقطع کاشناسی

اولین مقطع دانشگاهی دوره کارشناسی است که مانند ایران 6 الی 8 ترمه به اتمام می رسد.دانشجویان می توانند در صورتی که کنکور نداده اند و در دانشگاه های مورد نظر آلمان در ایران قبول نشده اند در دوره های زبان آلمانی شرکت کرده و یک آزمون ورودی بدهند. با ارائه مدارکی مانند مدرک زبان و معدل بالای دیپلم می توانید شانس پذیرش خود را افزایش دهید.

chemist

پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

از مزایای تحصیل در دوره های فوق لیسانس آلمان امکان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان است.خوشبختانه دانشگاه های دولتی این کشور رایگان هستند و یا شهریه ای بسیار ناچیز دارند که رایگان محسوب می شوند از این رو دانشجویان بین المللی زیادی سالانه به دنبال پذیرش تحصیلی آلمان در مقطع ارشد هستند.

phd

پذیرش تحصیلی آلمان در دوره دکترا

مانند ایران دوره های دکترا 3 الی 4 سال طول خواهند کشید و دانشجویان علاقه مند ابتدا باید از طریق مکاتبه،یک سوپروایزر برای خود پیدا کنید و آنها را متقاعد کنید که دانشجوی مفید و علاقه مندی خوایهد بود.پس از تایید وی می توانید به آلمان بروید و زیر نظر وی روی پروژه های علمی کار کنید و دوره تحصیلی خود را به اتمام برسانید.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی آلمان

حال که با ویژگی های استثنایی تحصیل در آلمان آشنا شدیم باید ببینیم که چگونه می توانیم از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیریم و باید چه شرایطی داشته باشیم:

شرایط پذیرش تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی:

در صورتی که در ایران کنکور داده اید و دانشگاهیی قبول شده اید می توانید بسته به دانشگاه مورد نظر برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های آلمان اقدام کنید و روند ساده تری را طی کنید.

خیلی از دوستان و علاقه مندان سوال میپرسند که برای تحصیل در دوره لیسانس آیا نیاز به شرکت کردن در آزمون ورودی هست؟پاسخ این است که کاملا بستگی به دانشکاه مقصد دارد و ممکن است برخی موسسات آموزش عالی یا دانشگاه ها،آزمون ورودی برگزار کنند.اما در اکثر اوقات داشتن مدرک دیپلم و دانش زبان آلمانی کافی خواهد بود.

شرایط پذیرش تحصیلی آلمان

شرایط پذیرش تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد:

شرایط دانشگاه مقصد را در نظر بگیرید.ممکن است برخی دانشگاه ها مصاحبه حضوری داشته باشند و یا ریزنمرات مقاطع قبلی را درخواست کنند و یا حتی شرط معدل داشته باشند بنابراین سایت دانشگاه خود را چک کنید.

تحصیل در دوره ارشد بسیار ارزان (کمتر از 200 یورو به ازای هر ترم) است طوری که بین مردم تقریبا رایگان جا افتاده است.

شرایط پذیرش تحصیلی آلمان در مقطع دکترا:

همانطور که گفته شد دوره دکترا رایگان است و نیاز به تایید یک سوپروایزر دارد.مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل به عنوان دانشجوی دکترا در آلمان عبارتند از:

چگونه می توانید اعتماد سوپروایزر را جلب کنید؟

کافی است که رزومه خوب داشته باشید.منظور از رزومه خوب چیست؟وقتی سوپروایزری ببیند متقاضی سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلیش دارد و یا از آن بهتر سابقه کار پژوهشی مرتبط با پژوهش ها و مقالات او دارد،قطعا او را به یک جلسه مصاحبه اسکایپ دعوت می کند و با بررسی وی تایید را برای دانشجو می فرستد.

بسته به رزومه خود می توانید از اساتید و سوپروایزرها رقم های متفاوتی فاند تحصیلی دریافت کنید و هزینه های زندگی خود را در بیاورید در این صورت نیازی به تمکن مالی نخواهید داشت.

شهرهای دانشجویی آلمان

1-برلین:

یکی از مناسب ترین گزینه ها برای دانشجویان بین المللی که با محدودیت های مالی مواجه هستند،شهر برلین است.هزینه های زندگی در این شهر نسبت به بقیه شهرهایی نظیر مونیخ بسیار به صرفه تر و مناسب تر است.

علاوه بر هزینه های مناسب زندگی در این شهر بسیاری از دانشگاه ها وجود دارند که به زبان انگلیسی نیز تدریس می کنند و در نتیجه یکی از موانع بزرگ متقاضیان یعنی نیاز به مدرک زبان آلمانی را از پیش پای وی بر می دارند.

2-فرانکفورت:

فرانکفورت قلب اقتصادی آلمان است که مانند برلین هزینه های مقرون به صرفه ای دارد.یکی از مزایای این شهر برای دانشجویان شانس بالای پیدا کردن کار پاره وقت و کمک به هزینه های زندگی است.علاوه بر این به دانشجویان علاقه مند به علم اقتصاد نیز این شهر زیبا را پیشنهاد می دهیم.

شهرهای مناسب تحصیل در آلمان

اگر با محدودیت های مالی مواجه هستید پیشنهاد می شود شهر مناسب و ارزان قیمتی را انتخاب کنید.همچنین در صورتی که توانمندی های لازم علمی داشته باشید و فاندی از اساتید دریافت نکنید، می توانید از کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی آلمان استفاده کنید.

راهنمای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان

مدارک مورد نیاز بالا را آماده کنید و سپس بسته به رشته و مقطع تحصیلی خود به دنبال پوزیشن ها و یا ظرفیت های خالی دانشجوی دانشگاه ها بگردید.

مهم ترین قسمت اخذ پذیرش تحصیلی آلمان،مکاتبه است.در مکاتبه با اساتید سعی کنید در مورد فیلد های مورد علاقه اساتید تحقیقات لازم را داشته باشید و اگر زمینه ای بود که شما به آن علاقه مند بودید و یا از آن بهتر سابقه کار داشتید،به آنها ایمیل بزنید و درخواست کنید تا شما را برای کمک به تحقیقات فرابخواند.در صورتی که رزومه یا سابقه کاری خوبی داشته باشید،با احتمال بالایی اساتید شما را قبول خواهند کرد.

شرایط اپلای برای دانشگاه های آلمان نیز تقریبا مشابه است.کافی است نیازمندی ها برای ثبت نام دانشجویان بین المللی را در سایت دانشگاه مورد نظر مطالعه کنید و با توجه به ددلاین ها،فرم اپلای را تکمیل کرده و به همراه تمامی مدارک لازم به دانشگاه مقصد ایمیل کنید و منتظر پاسخ بمانید.

در صورتی که تاییدیه دریافت کنید،می توانید به سفارت آلمان مراجعه کنید و وارد پروسه درخواست ویزای تحصیلی آلمان بشوید.توجه کنید که مدرک زبان آلمانی شانس صدور ویزای شما را به شدت افزایش خواهد داد.

مشاوره رایگان پذیرش تحصیلی آلمان با هراگشت

شما عزیزان می توانید در صورتی که سوالی در زمینه شرایط تحصیل در آلمان دارید می توانید با ما تماس بگیرید و یا فرم انتهای همین صفحه را پر کرده و برای ما ارسال کنید تا از یک مشاوره رایگان از تیم مهاجرتی هراگشت بهره مند شوید.

ما می توانیم تمامی امور قانونی و اداری اپلای و اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را به طور دقیق و بدون نقصی انجام دهیم و همچنین انگیزه نامه (sop) که یکی از مدارک مهم برای صدور ویزا است را به طور حرفه ای نگارش کنیم.

تمامی شرایط متقاضی اعم از بودجه مالی و شرایط زبان در هراگشت بررسی می شود و بهترین راه برای مهاجرت به شما پیشنهاد داده خواهد شد.

پذیرش تحصیلی آلمان و شرایط آن در 2022

سوالات متداول پذیرش تحصیلی آلمان

اصولا برای تحصیل رایگان در آلمان فقط نیاز به مدرک فارغالتحصیلی مقطع قبلی و مدرک زبان آلمانی دارید.البته تحصیل در رشته های انگلیسی زبان نیز به صورت رایگان نیز امکان پذیر است.

پس از اتمام تحصیل بیش از یکسال فرصت خواهید داشت به دنبال کار بگردید و پس از مشغول به کار شدن می توانید برای ویزای کاری آلمان اقدام کنید.در صورتی که در یک زمان مشخص مشغول به کار باشید می توانید برای اقامت دائم آلماناقدام کنید.

اگر هزینه های موسسات مهاجرتی را فاکتور بگیریم،کمتر از 200 یورو به ازای هر ترم و هزینه های درخواست ویزا و بلیط هواپیما را خواهید داشت.

متقاضی باید دانشگاه هایی که دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه می کند پیدا کند و برای آنها اپلای کند.در این صورت نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر خواهید داشت.این دانشگاه ها می توانند خصوصی و یا حتی دولتی باشند.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *