02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

پذیرش تحصیلی ایتالیا | از تحصیل رایگان دانشجویان ایرانی در ایتالیا چه می دانید؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
تحصیل رایگان در ایتالیا

در این مقاله مفصلا به پذیرش تحصیلی ایتالیا و شرایط تحصیل رایگان در این کشور برای ایرانیان عزیز می پردازیم.ایتالیا کشوری است که اخیرا به دلیل رایگان بودن دانشگاه های آن برای ایرانیان محبوبیت زیادی پیدا کرده است اما چه شرایطی را باید داشته باشیم تا بتوانیم رایگان در ایتالیا تحصیل کنیم؟تا انتها با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را دریافت کنید.

پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقاطع تحصیلی مختلف

روی عنوان مقطع تحصیلی خود کلیک کنید تا به آن بخش بروید

تحصیل در مدارس ایتالیا

اگر قصد دارید فرزندتان به صورت رایگان در مدارس کشور ایتالیا مشغول به تحصیل شود باید بدانید که دانش زبان ایتالیایی اجباری است.شروع تحصیل دانش آموزان از 6 سالگی اجباری است و اگر در ایتالیا اقامت دارید باید بدانید که هر چه سریع تر باید برای ثبت نام اقدام کنید.

تحصیلات مدرسه ای در سه مقطع دبستان،متوسطه اول و متوسطه دوم ارائه می شود.لازم به ذکر است که مدارس ایتالیا سطح بالایی دارند و می توانید با استفاده از کلاس های فوق برنامه مهارت های خود را تقویت کنید.

پذیرش تحصیلی مدارس ایتالیا

ار فرزندتان در سن تحصیل در متوسطه دوم قرار دارد فراموش نکنید که از مدرسه مناسب پذیرش بگیرید چرا که دو نوع مدرسه (دبیرستان و هنرستان) وجود دارد و هر یک مناسب رشته های خاصی هستند.

برای مدارس ایتالیا بورسیه ای در نظر گرفته نشده است و اگر فرزندتان به زیان ایتالیایی مسلط نباشد عملا نمی توانید در مدارس دولتی تحصیل کنید و تنها گزینه پیش روی شما مدارس خصوصی تدریس با زبان انگلیسی به همراه پرداخت شهریه خواهد بود.

بهترین مدارس ایتالیا

  • European School Varese
  • Acron House International
  • Aleardo Aleardi Institute
  • مدرسه خصوصی American overseas school of Rome
  • American School of Milan
  • st.louis School of Milan

پذیرش تحصیلی کارشناسی ایتالیا

از آنجایی که در اکثر کشورهای اروپایی تحصیل در مقطع کارشناسی برای ایرانیان به دلیل محدودیت های مالی امکان پذیر نیست،ایتالیا یک فرصت استثنایی برای علاقه مندان به کارشناسی است.

علاوه بر آن در کمتر کشوری می توانید مشاهده کنید که دوره های انگلیسی زبان با قیمت بسیار مناسب یا حتی رایگان در مقطع کارشناسی ارائه شوند!تنها با ارائه مدارک مالی مناسب (برای اثبات درآمد کم خانواده به دلار) می توانید تا سقف 5200 یورو در سال بورسیه تحصیلی بگیرید.علاوه بر آن خوابگاه و غذای رایگان به ایرانیان تعلق می گیرد.

تحصیل کارشناسی رایگان در ایتالیا

شرایط لازم برای تحصیل کارشناسی در ایتالیا

برای اینکه بتوانید به عنوان دانشجوی لیسانس در ایتالیا تحصیل کنید فقط نیاز دارید که ترجمه مدارک و ریز نمرات دیپلم خود را ارائه دهید.با داشتن این مدارک به راحتی پذیرش تحصیلی ایتالیا خواهید گرفت.

البته ممکن است برخی دانشگاه ها یا کالج ها مدارک بیشتری از دانشجو بخواهند و یا آزمون ورودی برگزار کنند که در این صورت ملزم هستید طبق قوانین دانشگاه مقصد عمل کنید.

ترم ها از سپتامبر و مارچ آغاز می شود و باید به زمان بندی های اپلای خود توجه ویژه داشته باشید. 

پذیرش تحصیلی ارشد ایتالیا

دانشگاه های دولتی که به زبان انگلیسی دوره ها را ارائه کنند نسبت به مقطع کارشناسی بسیار بیشتر هستند.تحصیل در دانشگاه های دولتی هزینه بسیار کمی برای دانشجویان بین المللی دارد و در صورتی که بورسیه های استانی مناسب را اخذ کنید نه تنها شهریه بلکه هزینه زندگی نیز پوشش داده میشود. 

دوره های ارشد عموما 1 یا دو ساله هستند و از ماه سپتامبر ترم پاییزه آنها آغاز می شود.برای اینکه مشکلی پیش نیاید باید زمان بندی های مناسب برای درخواست دانشگاه،بورسیه و ویزا را داشته باشید.

تحصیل رایگان در ایتالیا مقطع کارشناسی ارشد

شرایط لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

کافی است ترجمه مدارک و ریز نمرات مدرک کارشناسی خود را داشته باشید.با توجه به رشته و زبانی که فرا گرفته اید باید به جستجو بپردازید و بهترین دانشگاه های ایتالیا را بیابید و سپس فرم اپلای تحصیلی ایتالیا را پر کنید.

پذیرش تحصیلی دکترا ایتالیا

بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند به صورت رایگان و همراه با دریافت مبلغ از اساتید و یا دانشگاه های ایتالیا،دوره دکترای خود را در این کشور بگذرانند.این بورسیه ها در دو نوع استانی و علمی وجود دارند که معمولا داشنجویان دکترا از نوع علمی آن که رقابتی است بهره خواهند برد.بورسیه علمی ایتالیا برای دانشجویان دکترا مبالغ بالاتری دارد و می تواند از 15000 تا 20000 یورو در سال به وی پرداخت شود.

پذیرش تحصیلی ایتالیا | از تحصیل رایگان دانشجویان ایرانی در ایتالیا چه می دانید؟

شرایط لازم برای تحصیل دکترا در ایتالیا

برای اینکه بتوانید برای دکترا در ایتالیا پذیرش بگیرید باید سطح علمی قابل قبولی داشته باشید.همچنین یک طرح تحقیقاتی (پروپوزال) کارامد و مناسب داشته باشید و سوابق تحصیلی و کاری مرتبط با آن در رزومه خود ثبت کرده باشید.

گام بعدی اخذ تاییدیه از طرف یک استاد راهنما یا سوپروایزر است.در انتخاب سوپروایزر دقت کنید که فیلد تحقیقاتی وی با شما همخوانی داشته باشد تا شانس پذیرفته شدنتان را بالا ببرید.اگر مکاتبات حرفه ای انجام دهید و همزمان ذهنیت خوبی ایجاد کنید،ممکن است فاندهای تحصیلی با مبالغ بالا دریافت کنید.

مدارکی که برای پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا نیاز خواهید داشت ترجمه مدارک مقاطع قبلی به همراه زبان انگلیسی خواهد بود.همچنین توصیه نامه از دو استاد و ارائه انگیزه نامه (SOP) از دیگر مدارک مورد نیاز برای این مقطع است.

پذیرش تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان

یکی از مزیت های بزرگ تحصیل در ایتالیا این است که دانشجویان هنگام درخواست هیچ گونه نیازی به مدرک زبان نخواهند داشت.البته بعضی از دانشگاه های سطح بالا ممکن است پس از تایید شما،به شما اعلام کنند که مدارک زبان خود را ارسال کنید در نتیجه بسیار ضروری است که قبل از هرگونه اقدام سایت دانشگاه مد نظر را بررسی نمایید.

در هر صورت شما قرار است در این کشور زندگی و تحصیل کنید.اگر مقصدتان به صورت قطعی ایتالیا است پیشنهاد می کنیم هر چه سریع تر به یادگیری ایتالیایی بپردازید چرا که مزایای زیادی مانند صدور آسان ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ایتالیا دارد.

تحصیل در ایتالیا بدون زبان

اما اگر مقصد اول شما ایتالیا نیست و یا امکان فراگیری زبان ایتالیایی برای شما میسر نیست نگران نباشید.می توانید مدرک آیلتس 6 به بالا بگیرید و در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنید.چنانچه دانشگاه ارائه دهنده دوره هایی با زبان انگلیسی دولتی باشند،نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت.

بورسیه تحصیلی ایتالیا برای ایرانیان

با درخواست برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا،به راحتی هزینه تحصیل و زندگی خود را پوشش خواهید داد.بورسیه متداولی که هموطنانمان از آن بهره می برند،با دو نام بورسیه استانی ایتالیا یا بورسیه جهان سوم شناخته می شوند.

هدف از به وجود آمدن این بورسیه کمک به دانشجویان بین المللی است که توان پرداخت شهریه ها را ندارند و درآمد دانشجو یا خانواده اش بر حسب دلار مقدار کمی باشد.از آنجایی که بورسیه علمی نیست،فضای رقابتی کمتری دارد و رزومه فرد نیز اصلا بررسی نخواهد شد و تنها کاری که لازم است انجام دهید آماده کردن مدارک مالی لازم است.

 

پذیرش تحصیلی ایتالیا

مبلغ بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟ میزان پولی که به شما از طرف استان مورد نظر در ایتالیا تعلق می گیرد 5200 یورو خواهد بود و علاوه بر آن یک کارت غذای رایگان به همراه تخفیفات بسیار زیاد در اجاره خوابگاه و خدمات رفاهی مانند تردد در سطح شهر به دانشجو داده خواهد شد.

این هزینه صرفا برای مخارج زندگی شما خواهد بود به این دلیل که شهریه برای ایرانیان به طور کامل حذف خواهد شد.

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

ابتدا باید از یکی از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیرید.این دانشگاه باید در یکی از استان های واجد شرایط باشد و سپس با این نامه پذیرش به همراه مدارک مالی سرپرست خانواده (فیش حقوقی و مدارک مربوط به درآمد) برای بورسیه استانی درخواست خواهید داد.

توجه کنید که این بورسیه فقط به دانشجویان دانشگاه های دولتی تعلق می گیرد.

اعزام دانشجو به ایتالیا

موسسه مهاجرتی هراگشت مفتخر است که برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا به صورتی که متقاضی رایگان مشغول به تحصیل شود اعلام آمادگی کند.

در این راه کافی است با ما تماس بگیرید و سپس تمامی مدارکی که از شما درخواست میکنیم را برای ما ارسال کنید.تمام امور قانونی اپلای را بر عهده خواهیم گرفت و فقط باید برای مصاحبه های مورد نیاز مانند مصاحبه با آفیسر سفارت ایتالیا حضور داشته باشید.

اعزام دانشجو به ایتالیا

سوالات متداول تحصیل در ایتالیا

بله ایرانیان به دلیل کم ارزش بودن ریال می توانند پذیرش تحصیلی ایتالیا بگیرند سپس برای بورسیه های استانی این کشور اقدام کنند.در این صورت تحصیل آنها رایگان خواهد بود.

خیر،علاقه مندان می توانند بدون داشتن هیچ گونه مدرک زبانی پذیرش بگیرند و پس از تایید نهایی در صورتی که دانشگاه از آنها درخواست کرد آن را ارائه دهند.

در صورتی که پس از اتمام تحصیل موفق به یافتن کار شوید و چند سال مشغول به کار شوید،به راحتی می توانید برای اقامت دائم ایتالیا اقدام کنید.

علاوه بر 5200 یورو وجه نقدی که به متقاضی داده می شود،تسهیلات ویژه ای مانند غذای رایگان و تخفیف برای خدمات رفاهی از جمله خوابگاه در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *