02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

چرا آمریکا دارنده‌ی بیشترین تعداد دانشگاه در دنیاست؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
دانشگاه های برتر آمریکا

ایالات متحده ی امریکا با داشتن فرهنگ های متنوع و سبک زندگی مدرن همواره مورد توجه مردم دنیا بوده است. همچنین این کشور تلاش کرده با فراهم کردن شرایط تحصیلی مناسب در سطح علمی بالا دانشجویان را از سراسر دنیا جذب کند. به همین دلیل از سالها قبل دانشگاههای زیادی با امتیاز بالا در شهرهای مختلف این کشور ساخته شده که ظرفیت پذیرش میلیون ها دانشجو را دارند.

 

تاریخچه ی قدیمی ترین دانشگاه های آمریکا:

قدیمی ترین دانشگاه کشور آمریکا دانشگاه هاروارد نام دارد که در سال ۱۶۳۶ تاسیس شد و دو سال بعد با کمک و وقف اموال و کتابخانه ی بزرگ جان هاروارد پیشرفت کرد و توسعه داده شد. پس از آن دانشگاه های زیادی مانند ویلیام اند ماری در سال ۱۶۹۳ ، ییل در سال ۱۷۰۱ به دست شخصی خیر به نام الیهو ییل ، پرینستون ، کلمبیا و پنسیلوانیا تاسیس شدند و تا سال ۱۹۰۰‌ تعداد این دانشگاه ها به هزار رسید که نزدیک به ۱۷۰ هزار دانشجو در آنها مشغول به تحصیل بودند.

 

جمعیت امریکا و تعداد دانشگاه ها :

آمریکا با داشتن ۳۳۱ میلیون جمعیت سومین کشور پرجمعیت جهان است که این جمعیت به مراکز تحصیلی و دانشگاه های زیادی نیاز دارند. علاوه بر این کشور امریکا با داشتن قوانین بر پایه ی دموکراسی و نرخ پایین فقر و بیکاری جوانان و محصلان سراسر دنیا را ترغیب به مهاجرت میکند. طبق آمار تعداد مهاجران تحصیلی ساکن در کشور آمریکا به بیش از یک میلیون نفر رسیده است . در نتیجه باید بستر مناسب برای تحصیل این تعداد دانشجو فراهم شود که این کشور با داشتن بیشترین تعداد دانشگاه در دنیا این مشکل را حل کرده است.

 

تعداد دانشگاه های آمریکا و رتبه ی آنها بین برترین دانشگاه های دنیا:

کشور آمریکا در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۶۰۰۰ دانشگاه و مرکز اموزشی عالی دارد و در این بین بیست و هفت دانشگاه بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند که این تعداد برای یک کشور رقم چشمگیری میباشد. برای مثال دانشگاه ها ام ای تی ، استنفورد و هاروارد چه در سطح کشور و چه در رتبه بندی QS جهانی رتبه های اول ، دوم و سوم را دارند.

 

تاثیر تعداد بالای دانشگاه بر اقتصاد آمریکا:

بدیهی است که هر چه دانشگاه ها بیشتر و سطح علمی و آموزشی آنها بالاتر باشد پذیرای دانشجویان بیشتری خواهد بود. و علاوه بر بالا رفتن سطح تحصیلات جامعه ، به جذب دانشجو و به دنبال آن جذب سرمایه کمک خواهد کرد. چرا که دانشجویان مهاجر یا هزینه های تحصیل و زندگی شان در این کشور را می پردازند و طبق آمار ۹۸‌ درصد آنها پس از فارغ التحصیلی در همان کشور وارد بازار کار و اقتصاد میشوند ، و یا با توجه به استعداد و سطح دانششان بورسیه ی تحصیلی می شوند که جذب نخبگان و نوابغ محسوب میشود و به نفع آن کشور و اقتصاد آن است.

 

تعداد زیاد دانشگاه ها و تنوع در رشته های تحصیلی :

کشوری که علاوه بر محصلان خود از تمام کشور های دنیا مهاجران تحصیلی را می پذیرد ابتدا باید بتواند بستر مناسب برای تحصیل آنها در رشته ی مورد علاقه شان را فراهم کند. بنابراین هر چه تعداد دانشگاه ها بیشتر باشد تعداد رشته های تحصیلی در آنها هم بیشتر میشود. در نتیجه این دانشگاه ها میتوانند تمامی رشته های مورد علاقه ی دانشجویان را دربر بگیرند و در سطح عالی اموزش دهند.

 

معروف ترین شهرها با بیشترین و بهترین دانشگاه های آمریکا:

  • نیویورک

این شهر که پایتخت جهان معروف است ، با آسمان خراش ها و شب های بیدارش همیشه مورد توجه مهاجران بوده . اگر قصد اقامت و تحصیل در این شهر را دارید قطعا دانشگاه نیویورک و کلمبیا بهترین انتخاب خواهد بود.

  • بوستون

شهر بوستون مناسب ترین شهر برای تحصیل است. چرا که بهترین دانشگاه ها با بالاترین رتبه ها مانند دانشگاه ماساچوست و دانشگاه هاروارد در این شهر قرار دارند. همچنین این دانشگاه ها بهترین اساتید و شرایط تحصیلی را دارند. کالج بوستون نیز گزینه ی بسیار مناسبی برای ورود به دانشگاه میباشد.

  • شیکاگو

شهر توریستی شیکاگو با ظاهر مدرن و فرهنگ سنتی که به شهر بادها معروف است هم شهر مناسبی برای ادامه ی تحصیل است . چا که دانشگاه های نورث وسترن و شیکاگو با رتبه های بالا در QS در این شهر قرار دارند.

  • لس انجلس

اگر میخواهید در کنار تحصیل در یکی از معتبر ترین دانشگاه ها بهترین سرگرمی ها را نیز تجربه کنید این شهر بهترین انتخاب برای شماست. دانشگاه UCLA یا لس آنجلس ، کالیفرنیا در این شهر قرار دارد و از بهترین فرصت ها برای تحصیل است.

  • کالیفرنیا

یکی دیگر از شهرهای مناسب جهت مهاجرت و ادامه ی تحصیل کالیفرنیاست. این شهر با داشتن شرایط مناسب برای دانشجویان بین المللی و همچنین داشتن دانشگاه های معروف مانند استنفورد ، لس آنجلس ، بروکلی و موسسه فناوری کالیفرنیا گزینه ی بسیار مناسبی برای محصلان میباشد.

 

خلاصه:

ایالات متحده ی امریکا با داشتن بیشترین تعداد دانشگاه و قدیمی ترین دانشگاه ها هر ساله تعداد زیادی دانشجوی مهاجر میپذیرد .از دلایل پرطرفدار بودن دانشگاه های این کشور تنوع بالای رشته های تحصیلی ، سطح علمی بالای دانشگاه ها و اساتید ،کسب رتبه های بالا در بین دانشگاه های معتبر جهان و همچنین شرایط مناسب زندگی در آمریکا میباشد. همچنین این تعداد بالای دانشگاه ، افزایش تعداد مهاجر ، افزایش تعداد افراد تحصیل کرده و به دنبال آن افزایش نیروی کار خبره را دارد که به نفع اقتصاد این کشور است.

 

نتیجه گیری:

کشور امریکا به علت جمعیت زیاد ، اقتصاد پیشرفته و تعداد بالای افراد تحصیل کرده و شرایط مناسب جهت پذیرش مهاجران تحصیلی به فضای کافی برای تحصیل تعداد زیادی دانشجو نیاز دارد. به همین علت بیشترین تعداد دانشگاه ، بیشترین تنوع در رشته ی تحصیلی و بهترین شرایط تحصیل در این کشور وجود دارد. در نتیجه اگر به دنبال تحصیل با شرایط عالی ، زندگی ایده آل همزمان با تحصیل و آینده ای تضمین شده هستید این کشور شرایط را برای شما فراهم کرده است .

 

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *