02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

کار کردن در حین تحصیل در کشور آمریکا امکان‌پذیر است؟

آنچه در این مقاله میخوانیم
کار کردن در حین تحصیل در کشور آمریکا امکان‌پذیر است؟

مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا علاوه بر زندگی و تحصیل در شرایط ایده آل ، هزینه‌ی بالایی هم دارد. بنابراین دانشجویان بین المللی برای پرداخت این هزینه‌ها در کنار تحصیل به انجام کارهای مختلف مشغول می‌شوند. در این مقاله با شرایط کار در هنگام تحصیل بیشتر آشنا می‌شوید.

داشتن شغل همزمان با تحصیل:

سیستم آموزشی کشور آمریکا امکان انجام کار را به دانشجویان بین‌المللی داده تا بتوانند علاوه بر کسب درآمد و پرداخت هزینه‌های سنگین زندگی و تحصیل در این کشور به کسب تجربه و مهارت بپردازند و رزومه‌ای برای شغل‌های پس از فارغ‌التحصیلی داشته باشند. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و همین موضوع شرایط یافتن کار برای دانشجویان را مساعد کرده است.

شرایط لازم برای کسب اجازه‌ی کار دانشجویی:

مهم‌ترین شرط اجازه کار دانشجویی تحصیل در کشور آمریکا داشتن ویزای F1 یا M1 است. این ویزاها برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در آمریکا است و تفاوتشان در این است که دارندگان ویزای M1 نمی‌توانند در رشته‌ی زبان تحصیل کنند. شرط بعدی این است که دانشجو کارت دانشجویی بین‌المللی خود را ارائه دهد و سال اول تحصیل خود را به اتمام رسانده باشد. در نظر داشته باشید که دانشجویان بین‌المللی از سال اول تحصیل اجازه‌ی کار بیرون از محیط دانشگاه را ندارند، اما می‌توانند داخل دانشگاه کار دانشجویی داشته باشند و از طریق آن بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند.

میزان حقوق و ساعت کار در حین تحصیل در آمریکا به چه صورت است:

دانشجویان در طول تحصیل اجازه دارند ۲۰ ساعت در هفته کار پاره‌وقت داشته باشند و در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها مجاز به انجام کار تمام‌وقت هستند. حقوق دانشجویان نیز باتوجه‌به شغلی که دارند متفاوت است اما میانگین حقوق آنها ۱۰ دلار است. دانشجویانی که در رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز خرید مشغول به کارند حداقل ۸۵% حقوق دریافتی در آمریکا را می‌گیرند و اگر کارفرما کمتر از آن حقوق بدهد دانشجو می‌تواند از طریق وزارت کار پیگیری کند. به‌طورکلی میانگین حقوق تعدادی از شغل‌های پاره‌وقت دانشجویی به شرح زیر است:

  • دستیار دانشجویی ۱۲ دلار در ساعت
  • کارآموز فروش ۲۳ دلار در ساعت
  • مربی ۲۰ دلار در ساعت
  • کارگر دانشجویی ۱۰ دلار در ساعت
  • کارآموز بازاریابی ۱۳ دلار در ساعت

هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا:

شاید این سؤال مطرح شود که آیا درآمد شغل‌های دانشجویی برای پرداخت هزینه‌ی تحصیل و زندگی کافی است؟

هزینه زندگی در آمریکا بالا است ولی دانشجویان می‌توانند با کار دانشجویی مقدار زیادی از این هزینه‌ها را تأمین کنند. اما باید این را هم در نظر داشته باشند که بسته به ایالت و منطقه‌ای که در آن زندگی و تحصیل کنند هزینه‌‌ی تهیه‌ی مسکن و مواد غذایی متفاوت است. برای کمتر شدن این مخارج و صرفه‌جویی در هزینه‌های آب و برق خوابگاه‌های دانشجویی نیز گزینه‌ی مناسبی هستند.

برنامه‌های کاری ویژه‌ی دانشجویان بین‌المللی:

در کشور آمریکا دانشجویان در صورت گذراندن سال اول تحصیل خود می‌توانند با استفاده از برنامه‌های کاری ویژه دانشجویان بین‌المللی مانند OPT یا آموزش علمی اختیاری، مهندسی و ریاضیات، علوم و فناوری و دیگر برنامه‌ها استخدام شده و مشغول به کار شوند. تفاوت OPT با سایر برنامه‌ها در این است که این برنامه تنها ۱۲ ماه اعتبار دارد اما دیگر برنامه‌ها را می‌توان تا ۲۴ ماه ادامه داد. اما دانشجویانی که به کار در دانشگاه خود ادامه می‌دهند نیازی به این مجوزها ندارند.

یافتن کار دانشجویی از طریق سایت:

دانشجویان باید ابتدا در مورد شغل موردنظر خود و شرایط استخدام آن تحقیق کنند. سپس به سایت مؤسسات کاریابی مانند jobspring , workbridg و نشنال ایونت مراجعه کرده و شرایط و رزومه‌ی خود را به کارفرما بدهند تا با آنها تماس گرفته شود.

 

سخن آخر

سیستم آموزشی کشور آمریکا شرایطی را فراهم کرده که دانشجویان بتوانند برای پرداخت هزینه‌ی تحصیل و زندگی در سال اول تحصیل داخل دانشگاه و از سال دوم بیرون از دانشگاه کار کنند و درآمد داشته باشند. برای این کار داشتن ویزای دانشجویی و کارت دانشجویی بین‌المللی لازم است و دانشجویان اجازه دارند هفته‌ای بیست ساعت کار انجام دهند اما در روزهای تعطیل محدودیتی برای ساعت کاری ندارند. همچنین دانشجویان می‌توانند با برنامه‌ی کاری در آموزش علمی اختیاری ۱۲ ماه و در برنامه‌هایی مانند ریاضیات و مهندسی و علوم فناوری تا ۲۴ ماه مشغول به کار شوند.

اگر قصد تحصیل در آمریکا و رسیدن به آینده‌ی ایده‌آل دارید باید هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی در این کشور را هم بپذیرید. چرا که این هزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر از دانشجویان داخلی است. در نتیجه می‌توانید با مراجعه به مؤسسه‌های کاریابی و انجام کار پاره‌وقت دانشجویی بخش زیادی از این هزینه‌ها را بپردازید که اگر به رشته تحصیلی‌تان مربوط باشد می‌توانید به‌عنوان رزومه در آینده از آن استفاده کنید.

 

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *