02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

دوره آوسبیلدونگ مامایی در آلمان 2022 (پیش نیازها،درآمد و آینده شغلی)

آنچه در این مقاله میخوانیم
کار آموزی مامایی در آلمان

آوسبیلدونگ مامایی آلمان فرصتی برای علاقه مندان واقعی به این رشته به وجود آورده است تا با کمترین هزینه بتوانند در پر درآمدترین شغل های مورد نیاز در آلمان استخدام شوند بنابراین اگر قصد دارید با یک تیر دونشان زده و علاوه بر تبدیل شدن به یک نیروی کار ماهر با در آمد مناسب مهاجرت به آلمان را نیز تجربه کنید،تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

مهاجرت به آلمان از طریق مامایی چگونه است ؟

  در طی سال های اخیر  جمعیت آلمان رشد بسیار کمی داشته و جمعیت پیر آن افزایش یافته است و نیاز به نیروی کارجوان را بیش از سال های گذشته احساس می‌کند ، پس این کمبود را از طریق برنامه کارآموزی آوسبیلدونگ آلمان با پذیرش مهاجر از سایر کشور ها تامین می‌کند و با هزینه اموزشی تقریبا رایگان،مزایای بسیاری را در اختیار آنها میگذارد.پس نگرانی در راستا جذب نیرو در این کشور  نخواهید داشت.

رشته مامایی یکی از رشته هایی است که  کشور آلمان باتوجه به کمبود نیروی متخصص  در این بخش به جذب نیروی مامایی پرداخته است.ماماها از زمان شروع فعالیت در المان ،تحت پوشش بیمه هستند؛ در واقع رشته مامایی یکی از آوسبیلدونگ های پرطرفدار به ویژه برای خانم ها است که فرصت خوبی برای گذراندن رایگان این دوره با مزایا بسیار است.برای اموزش  مامایی مدارس بسیاری هستند که زیر نظر کلنیک هستند که علاوه بر اموزش های تئوری در مدرسه و فراگیری آناتومی  و مسائل مربوط به  زنان و زایمان در بخش کلينيک به بخش عملی این رشته نیز پرداخته می شود.

در واقع از انجا که بخش درمانی و بهداشتی هر کشور یکی از حیاتی ترین و تاثیرگذارترین بخش های مورد توجه هر دولت است و کمبود نیروی کار واجد شرایط سبب شده است که دولت آلمان برنامه ریزی دقیقی مبنی بر جذب و ورود نیروهای ماهر کند همچنین دولت این کشور امکانات لازم را برای متقاضیان شرکت در دوره های کارآموزی مامایی تحت عنوان دوره آوسبیلدونگ مامایی آلمان فراهم می کند تا دسترسی برای متقاضیان بین المللی برای ورود به بازار کار مامایی در آلمان آسان تر شود  پس وجود موقعیت خالی در بیمارستان ها و بخش مراقبت های بهداشتی المان نشانی بر این امر است که بازار کار مامایی در آلمان از شرایط خوبی برخوردار است.

دوره آوسبیلدونگ مامایی برای آموزش و استخدام ماما در آلمان چیست؟

کشور المان یک دوره ۱تا ۳ ساله جهت آموزش رسمی مامایی برگزار می کند و در آخر یک گواهی فنی مامایی به فرد اعطا می شود.این دوره شامل آموزش های تئوری و عملی است و متقاضیان دوره های آوسبیلدونگ مامایی در کنار تحصیل در دانشکده های مامایی المان،از آموزش های عملی نیز برخوردار می شوند و دوره کاراموزی مامایی را در بیمارستان های آلمان می‌گذرانند . حقوق ماما در آلمان در طول دوره کارآموزی حداقل 500 یورو و به طور میانگین 1100 یورو در ماه است.

میزان درآمد مامایی در آلمان چقدر است؟

درآمد مامایی در آلمان معمولا از 2.500 یورو شروع می‌شود. البته این عدد در چند ماه اول و در دوره‌های آموزشی می‌تواند عدد پایین‏‌تری محاسبه شود و از 800 تا 1500 یورو متغیر باشد.

وظایف کار مامایی در آلمان چیست؟

کار ماما بررسی وضعیت روحی و جسمی زنان در طی دوران بارداری است تا سلامتی مادر و کودک را در طی این بازه زمانی و بعد زایمان تضمین کند و در مراحل قبل از تولد آنها را یاری کند و بعد از تولد کودک به مراقبت از مادر و کودک می‌پردازد.

همچین با دادن توصیه های باروری و مراقبت حین دوران بارداری به راحت گذراندن هر چه بیشتر این دوران کمک می‌کند.

مامایی در آلمان

ویزای مورد نیاز برای مامایی در آلمان

افرادی که علاقه مند به کار مامایی در کشور آلمان هستند سه راه در پیش روی خود دارند و با توجه به شرایط خود می توانند یکی از آنها را انتخاب کنند و هر یک از این راه ها یک ویزای خاص خودش را دارد.

 

گزینه اول: ویزای آوسبیلدونگ مامایی

افرادی که تحصیلات آکادمیک و سابقه کار مرتبط ندارند می توانند با شروع از صفر  و با پرداخت کمترین هزینه،به یک مامای ماهر تبدیل شوند.پس از اینکه قرارداد کارآموزی با کارفرما و مراکز آموزشی بسته شد،می توان با مراجعه به سفارت آلمان برای ویزای آوسبیلدونگ اقدام کرد.

گزینه دوم: ویزای بلو کارت (Blue Card) یا جاب آفر

 این ویزا در صورت داشتن پیشنهاد کاری و عقد قرارداد با یک کارفرمای آلمانی به شما تعلق می‎گیرد. برای دریافت جاب افر،فرد متقاضی باید سابقه شغلی و تحصیلات دانشگاهی مرتبط داشته باشد.پیشنهاد می شود اگر سوابق تحصیلی و شغلی دارید حتما مقاله جاب آفر آلمان را مطالعه کنید.

طبیعتا اگر شرایط بالا را دارید از این راه باید اقدام کنید چرا که مزایای فوق العاده ای دارد و از همان ابتدا درآمد خوب نیز خواهید داشت و به اقامت دائم خود در آلمان نیز نزدیک خواهید شد.

مقاله پیشنهادی :

جاب آفر چیست؟

شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای بلو کارت (Blue Card):

 • مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های مورد تایید آلمان
 • سابقه مرتبط با مدرک تحصیلی (بین 3 تا 5 سال)
 • اثبات منابع کافی برای تأمین هزینه‌های اقامت برای مدت زمان حضور در آلمان

اگر تمام این شرایط را داشته باشید به دریافت سریع تر ویزا المان نزدیک خواهید شد.

کار مامایی در آلمان و مزایای داشتن ویزای بلو کارت آلمان:

 • هزینه‌های پایین زندگی
 • تعادل مناسب بین کار و زندگی
 • نرخ درآمد بالا
 • امکان اضافه کردن خانواده
 • امکان ادامه تحصیل فرزندان و همسر
 • امکان اشتغال همسر
 • امکان دریافت اقامت دائم آلمان بعد از چند سال اشتغال و کار در آلمان
 • امکان دریافت پاسپورت و تابعیت آلمان
 • تسهیلات بانکی با نرخ بهره پایین

همچنین اگر بعد از مدتی در کار شما و همسر و فرزندانتان پیشرفت و تاثیرات مثبت دیده شود بلو کارت شما به پاسپورت المانی تغییر می یابد و تابعیت المانی میگیرید.

گزینه سوم:ویزای جستجوی کار آلمان

این ویزا به متقاضیان کار در آلمان که تحصیلات دانشگاهی و سابقه شغلی مرتبط دارند اما قرارداد کاری ندارند، این امکان را می دهد که به مدت 6 ماه در آلمان به جستجوی کار بپردازند.

البته این روش همواره باید انتخاب آخر شما باشد چرا که ریسک ریجکتی ویزا و ریسک پیدا نکردن کارفرمای مناسب حتی پس از ورود به آلمان همواره وجود دارد.

استخدام ماما در آلمان در چه بخش‌هایی می‌باشد؟

معمولا کار مامایی در آلمان در بیمارستان ها یا درمانگاه ها و کلنیک ها است و البته هر ماما در آلمان می‌تواند به طور مستقل کار کند.

یک ماما اگر طی یک برنامه کارموزی تحت نظارت یک مامای باتجربه آموزش داده شود و آموزش رسمی پزشکی نداشته باشد، می‌‎تواند مشغول به کار شود اما با عنوان مامای متخصص شناخته نمی‌شود.

سطح زبان مورد نیاز برای کارآموزی مامایی در آلمان چگونه است؟

دوره آوسبیلدونگ مامایی در آلمان 2022 (پیش نیازها،درآمد و آینده شغلی)

در صورتی که کارفرما اعلام نماید که بدون مدرک زبان و آشنایی با زبان هم خواستار همکاری با فرد موردنظر است ارائه مدرک زبان الزامی نیست.

اما باتوجه به اینکه مامایی از جمله مشاغلی است که با شهروندان بومی در ارتباط است باید بتواند در سطح خوبی مهارت صحبت به زبان المانی را داشته باشد.

در چنین مشاغلی اکثرا کارفرما مدرکی مبنی بر اثبات توانایی شما برای برقراری ارتباط با مراجعه کنندگان را درخواست می‎کند.سطح پیشنهادی ما برای شما حدود B1 یا B2 است اما موارد پذیرش با سطح پایین تر نیز وجود داشته است.

کار مامایی در آلمان و نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان

برای گرفتن وقت سفارت آلمان می‎توانید به بخش خدمات سایت سفارت آلمان مراجعه کنید.

توجه داشته باشید در زمان ثبت درخواست وقتی برای شما در همان لحظه تعیین نمی‎شود و صرفا شما در نوبت وقت سفارت آلمان قرار می‌گیرید.

بعد از مدت اعلام شده تاییدیه وقت سفارت آلمان برای شما ارسال خواهد شد. شما باید ظرف مدت 7 روز آن را تایید کنید تا زمان در نظر گرفته شده برای شما نهایی شود.

شرایط و مدارک لازم کارآموزی مامایی در آلمان در 2022 چیست؟

1-مدرک زبان آلمانی:

این مورد را کامل در بالا توضیح دادیم و گفتیم بهتر است کارآموز مامایی سطح قابل قبولی از زبان آلمانی را فراگرفته باشد.

2-مدرک تحصیلی دیپلم:

تایید مدارک تحصیلی و حرفه ای در آلمان یکی از مراحل مهم در امر مهاجرت به آلمان می باشد. بر اساس قانونی که در سال ۲۰۱۲ در آلمان تصویب شد، همه افراد صرف نظر از وضعیت تابعیت، اجازه دارند مدارک تحصیلی خود را به تایید کشور آلمان برسانند.

در این فرآیند، مدارک شما  با مدارک مشابه آلمانی مقایسه می‌شود؛ در صورت معادل بودن مدرک شما با مشابه آلمانی آن، مدرک رسمی دریافت خواهید کرد و در غیر این صورت، دوره های کارآموزی و یا واحدهای درسی که لازم است بگذرانید به شما اطلاع داده می شود.

چنانچه دیپلم خود را با موفقیت کسب کرده اید،بدون توجه به نمره آن نیازی به نگرانی ندارید.

داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح A1  یکی از الزامات مهم جهت معادل سازی مدرک مامایی در آلمان است.متقاضیان در صورت نداشتن این مدرک می‌توانند در ابتدا در یک دوره فشرده اموزش زبان شرکت نمایند و سپس اقدام به انجام فرایند معادل سازی کنند.پس از دریافت تاییدیه معادل سازی مدرک تحصیلی، متقاضی با مراجعه به سفارت آلمان می تواند درخواست ویزای خود را ارائه نماید. در صورت لزوم دانشجویان باید مدت 6 الی 12 ماه در یک مرکز درمانی مشغول به کارآموزی گردند، پس از این دوره باید در آزمون شفاهی نیز شرکت نمایند و به مهارت کافی برای اشتغال به کار در آلمان به عنوان ماما دست پیدا نمایند. این افراد می توانند در سراسر کشور آلمان به عنوان ماما مشغول به کار شوند.

از چه طریقی می شود برای تایید مدارک اقدام کرد؟

 • مدارک مدرسه ای (Schulzeugnisse) توسط دفاتری تحت عنوان (Zeugnisanerkennungstellen) در هر ایالت تایید می شود.
 • مدارک دانشگاهی (Akademische Abschlüsse) توسط دفتر تایید مدارک تحصیلی خارجی(ZAB) بررسی می شود.
 • مدارک آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاری(Beruflivhe Abschlüsse) باید با طی مراحل Anerkennung بررسی و تایید شوند .

با مراجعه به سایت anabin یا ZAB می توانید صلاحیت مدرک تحصیلی خود را بررسی کنید

3-تمکن مالی:

اگر قصد مهاجرت کاری تک نفره را دارید تمکن مالی شما را کارفرما فراهم می کند بنابراین نیاز به تمکن مالی نیست اما اگر قصد بردن همراه را دارید برای فرد یا افراد همراه الزاما باید به طور سالیانه مدارک تمکن مالی ارائه شود.

4-قبولی در آزمون نهایی برای شروع کار مامایی در آلمان

جالب ست بدانید گاهی برخی از افرادی که سابقه کار مامایی را هم دارند و از طریق جاب آفر مهاجر می کنند هم ملزم هستند دوره های آموزشی بگذرانند و در آزمون پایانی آن نمره قبولی بگیرند.آزمون نهایی کاملا بسته به مرکز آموزشی مورد نظر دارد.

کار مامایی در آلمان مانند رشته‌های دیگر به تجربه کاری و تخصص فرد ماما تعیین می شود.اگر شرایط بالا را دارید می توانید به راحتی برای آوسبیلدونگ پرستاری و آوسبیلدونگ فیزیوتراپی نیز اقدام کنید.پس پیشنهاد می کنیم این رشته ها را به طور دقیق آنالیز کنید و از سختی ها و مزایای هر کدام مطلع شده و سپس برای ثبت درخواست اقدام کنید.

شرایط اخذ ویزای همراه آلمان چگونه است؟

فقط همسر شرکت کننده در آوسبیلدونگ مامایی آلمان می تواند همراه وی به آلمان برود و باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • داشتن مدرک A1 آلمانی
 • ترجمه قباله ازدواج
 • ترجمه شناسنامه
 • اسکن ویزای کار همسر
 • ترجمه شناسنامه همسر
 • بیمه مسافرتی
 • عکس پاسپورتی
 • فرم درخواست پر شده
 • تمکن مالی

سوالات متداول

خیر .شرکت در این دوره های هیچ محدودیت سنی ای ندارد اما هرچه سن پایین تر باشد احتمال صدور موفقیت آمیز ویزا بیشتر است.

این مورد بستگی به کارفرمای شما دارد و ممکن است از شما مدرک نخواهد.اما بی شک تسلط نسبی به زبان آلمانی به زندگی و کار شما کمک بزرگی خواهد کرد.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *