02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

خرید ملک در گرجستان و اخذ اقامت 2022 (هزینه ها و مدارک لازم)

آنچه در این مقاله میخوانیم
خرید ملک در باتومی گرجستان لب دریا

اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در گرجستان موضوعی است که در چند سال اخیر در بازار داغ مهاجرت ایرانانیان مورد توجه قرار گرفته است و در این مقاله می خواهیم به طور کامل بررسی کنیم که شرایط آن چیست.

طی چند سال گذشته، این کشور قوانینی برای جذب بهتر سرمایه خارجی به صنایع مختلف خود از جمله ساخت و ساز و فروش املاک و مستغلات گرجستان وضع کرده است.

اتباع خارجی علاقه مند به مهاجرت به گرجستان یکی از راه ها و گزینه هایی که می تواند آنها را به مقاصد طولانی مدت خود برساند، اجاره یا خرید ملک در گرجستان است. 

مزایای خرید ملک در گرجستان

چرا گرجستان؟ اولین مزیت خرید ملک در گرجستان اخذ اقامت این کشور است!! مهمترین قانونی که دولت برای افزایش معاملات املاک و مستغلات گرجستان وضع کرده است، قانون اقامت برای خریداران املاک گرجستان است.

بر اساس این قانون، هر فردی می تواند با خرید ملکی به ارزش بیش از 100000 دلار، اقامت یک ساله دریافت کند و در صورتی که متقاضی در طول اقامت خود در گرجستان مشکل قانونی نداشته باشد، می تواند اقامت خود را تمدید کند.

سپس پس از 5 سال تمدید اقامت، مالک شهروند گرجستان می شود که علاوه بر دریافت پاسپورت گرجستان، حق رای در این کشور را نیز کسب می کند.

خرید ملک در گرجستان و اخذ اقامت 2022 (هزینه ها و مدارک لازم)

1- خریدار ملک محدودیت مسافرتی برای دریافت اقامت گرجستان ندارد.

به این معنی که وقتی ملکی را خریداری می کنید و پس از اخذ اقامت، مجبور نیستید سال های بعد در گرجستان بمانید، می توانید سفر کنید و حتی می توانید ملک خود را در هر جایی که هست (محل تجاری، زمین، آپارتمان و…) اجاره کنید.

2- اقامت گرجستان علاوه بر خریدار برای همسر، فرزندان و حتی والدین نیز صادر می شود.

3- سرمایه گذاری دلاری

همانطور که می دانید هر ساله در بسیاری از کشورهای مختلف به دلیل مشکلات اقتصادی نرخ دلار بالا می رود.

وقتی در گرجستان سرمایه گذاری می کنید، اساساً در حال سرمایه گذاری دلاری هستید و می توانید بدون نگرانی از کم ارزش شدن ملک و سرمایه خود به کارهای دیگر بپردازید.

4- امکان عضویت گرجستان در اتحادیه اروپا وجود دارد.

به خوبی می دانید اگر این اتفاق بیوفتد ارزش ملک شما چندین برابر خواهد شد.

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات گرجستان

دولت گرجستان به دنبال جذب سرمایه خارجی در مناطق مختلف این کشور است. به همین دلیل آنها مقررات را تا حد امکان برای سرمایه گذاری در گرجستان آسان کردند.

یکی از مهمترین اقدامات دولت در این زمینه معافیت متقاضیان خرید ملک از پرداخت هرگونه مالیات است.

در این فرآیند فروشنده مسئولیت پرداخت کلیه مالیات ها را بر عهده دارد. این قانون در عمل به افزایش تمایل برای خرید خانه در گرجستان کمک می کند.

شرایط خرید خانه در گرجستان

 • خریدار باید حداقل 18 سال داشته باشد.
 • طبق قوانین جدید برای صدور اقامت موقت ارزش ملک خریداری شده باید حداقل 100000 دلار باشد.

در واقع این دو قانون را می توان تنها محدودیت خرید ملک در این کشور دانست زیرا در واقع هیچ قانون دیگری برای این منظور توسط نهادهای دولتی و قوانین این کشور وضع نشده است.

یکی از مواردی که به افزایش تمایل خریداران خارجی به خرید ملک کمک می کند این است که برای خرید ملک نیازی به شریک گرجی یا شریک دیگری ندارید.

در اکثر کشورها، اتباع خارجی برای اینکه بتوانند ملکی را خریداری کنند، باید با یک شهروند نیز همین کار را انجام دهند و یک تبعه خارجی تنها می تواند درصد محدودی از ملک خریداری شده را به نام خود ثبت کند.

این قانون همیشه باعث اختلافات حقوقی زیادی می شود و بیشتر اوقات این تبعه خارجی است که متضرر می شود.

طبق قانون اساسی گرجستان، اتباع خارجی می توانند بدون نیاز به خرید ملک توسط شریک یا شهروند گرجی، ملک خود را ثبت کرده و ملک خریداری شده را به صورت کاملا قانونی و با مالکیت 100% به نام خود ثبت کنند.

خرید ملک لاکچری در گرجستان

شرایط خرید اقساطی آپارتمان و ملک لاکچری در گرجستان

برای املاک گران قیمت، امکان پرداخت قسطی وجود دارد. طبق قانون می توانید 100 هزار دلار از هزینه یک ملک گران قیمت را پرداخت کنید و مابقی را به صورت اقساطی بپردازید. این قانون به شما کمک می کند که حتی اگر بودجه شما کافی نیست، ملک مورد علاقه خود را خریداری کنید و در عین حال می توانید اقامت خود را نیز دریافت کنید.

انواع املاک و مستغلات گرجستان

به طور کلی خرید و فروش املاک در گرجستان در سه دسته زیر صورت می گیرد.

 1. black frame
 2. white frame
 3. green condition

مورد اول آپارتمان های نا تمام و نیمه کاره است و پایین ترین قیمت خرید را دارد.

مورد دوم یک پله از مورد اول بالاتر بوده و امکانات بیشتری مانند لوله کشی برای آب و گاز، سیم کشی مناسب برای برق رسانی به آپارتمان و غیره دارد.

مورد سوم آپارتمان های کامل شده است که بیشترین قیمت را داشته  پس از خرید قابل استفاده است.

چه نوع ملکی در گرجستان بخریم؟

اگر قصد شما تنها سرمایه گذاری است، اولین پیشنهاد این است که به جای خرید خانه مسکونی یا اداری و تجاری، روی خرید زمین تمرکز کنید.

اگر کمی با روند ساخت و ساز آشنا باشید و خودتان به عنوان کارفرما بتوانید این کار را انجام دهید، هزینه های شما کاهش زیادی پیدا خواهد کرد چرا که بسیاری از واسطه ها حذف خواهند شد.

در صورتی که با ساخت و ساز آشنایی ندارید پیشنهاد بعدی خرید ملک white frame است. تبدیل یک آپارتمان سفید فریم به ملک سبز نیز می تواند بسیاری از هزینه های شما را کاهش دهد.

توجه کنید در صورتی که قصد اخذ اقامت گرجستان با خرید ملک را دارید، حداقل 100000 دلار باید برای ملک مورد نظر بپردازید پس خرید ملک های سبز هم می تواند گزینه مناسبی باشد و همچنان سرمایه گذاری خوبی است.

مراحل خرید ملک در گرجستان

 1. ابتدا از طریق مشاورین هراگشت ملک مورد نظر خود را که دارای ارزشی بالای 100000 دلار است را انتخاب کنید.
 2. ملک خریداری شده را در دادگستری تفلیس به نام خود ثبت کنید.
 3. کارشناس ملک باید روی ملک شما نظر کارشناسی داده و ارزش واقعی ملک را تخمین بزند.
 4. در صورتی که ارزش واقعی تخمین زده شده بیش از صد هزار دلار باشد، می توانید برای اقامت در گرجستان اقدام کنید.
 5. از فرم کارشناسی شده برای تخمین ارزش واقعی ملک کپی بگیرید و به همراه دو قطعه عکس و گذرنامه خود به اداره مهجرت گرجستان مراجعه کنید.
 6. هزینه اپلای برای اقامت موقت که چیزی بین 90 تا 180 دلار است را بپردازید.
 7. پس از اعطای اقامت موقت، کارت اقامت الکترونیکی خود را دریافت کنید و در مراقبت از آن کوشا باشید.
 8. در صورتی که تمایل به بردن همسر خود به گرجستان را دارید، گواهی ازدواج خود را نیز باید به اداره مهاجرت این کشور تحویل دهید.

قیمت و هزینه خرید و اجاره ملک در گرجستان

در این بخش قیمت خانه در گرجستان به دلار و به پول ایران را در جدول زیر مشاهده خواهید کرد.

توجه کنید که در حال حاضر در تاریخ 29 مرداد 1401 هر دلار به ارزش 29 هزار تومان است و بهتر است ستون دلار را مبنای قیمت  ها در نظر بگیرید. 

قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر1099 دلار31871000 تومان
قیمت هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز600 تا 900 دلاراز 17400000 تومان تا 26100000 تومان
اجاره ماهانه آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر335 دلار9715000 تومان
اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر 215 دلار6235000 تومان
اجاره آپارتمان 3 خوابه430 دلار12470000تومان
متوسط حقوق خالص ماهانه300 دلار8700000 تومان

برای اطلاع از مکان دقیق ملک و همچنین بروزترین قیمت ملک در گرجستان به تومان  با مشاوران ما تماس بگیرید.

اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک

همانطور که گفته شده در صورتی که ارزش ملک شما به 100000 دلار برسد، راه های قانونی اخذ اقامت و همچنین تابعیت و پاسپورت گرجستان به روی شما باز است.

با خرید ملک در گرجستان اقامت موقت یکساله به خریدار و خانواده او داده می شود که قابل تمدید است و پس از چند سال تمدید اقامت دائم گرجستان به این افراد داده می شود. در صورتی شرایطی خاص و گذشت زمان بیشتر امکان گرفتن پاسپورت گرجستان با خرید ملک نیز وجود دارد.

توصیه می کنیم در این امر از وکلای حقوقی آشنا به گرجستان کمک بگیرید تا در روند خرید منزل در گرجستان، ثبت مشاغل و سکب اجازه کار، بررسی و ترجمه اسناد، برقراری ارتباط با سازمان های قانونی و دولتی گرجستان، بررسی امور مالیاتی، اخذ کارت الکترونیکی اقامت و بسیاری از موارد دیگر شما را همراهی کند.

اقامت دائم گرجستان با خرید ملک

سوالات متداول

بله. در صورتی که ارزش واقعی ملک شما بیشتر از حداقل ارزش مشخص شده از سوی دولت باشد، اقامت موقت یکساله دریافت می کنید و سپس با تمدید سالانه آن اقامت دائم گرجستان خواهید گرفت.

کافی است بالای 18 سال سن و همچنین سرمایه بیش از 100000 دلار داشته باشید. می توانید برای ثبت نام خرید ملک در گرجستان با ما تماس بگیرید تا خانه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

بسته به مکان ملک مورد نظر متقاوت است. قیمت هر متر مربع ملک در مرکز شهر حدود 1099 دلار و در خارج از شهر بین 600 تا 900 دلار متغیر است.

بله. علاقه مندان می توانند آپارتمان و واحد های مسکونی در شهر باتومی که رو به روی دریاست را بررسی کنند.

به نظر شما آیا خرید ملک در گرجستان، سرمایه گذاری به صرفه ای است؟ نظرات خود را در قسمت کامنت برای ما بنویسید.

در صورتی که علاقه مند هستید با تیم حرفه ای ما در مورد املا گرجستان مشورت کنید با شماره تلفن زیر تماس بگیرید.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *