02191079805

مشاوره مهاجرتی

هراگشت

ویزای استارتاپ کانادا

آنچه در این مقاله میخوانیم
استارتاپ کانادا تضمینی

ویزای استارتاپ کانادا (به انگلیسی: Startup Visa Program ) یکی از ویزا هایی است که برای افراد واجد شرایط صادر شده و افراد توسط آن می توانند در کانادا اقامت دائم داشته باشند.در این مقاله قصد داریم به طور کامل بررسی کنیم که چه کسانی می توانند ویزای استارتاپ کانادا را دریافت کنند و چگونه ایرانیان می توانند استارتاپ و بیزینس خود را در کانادا راه اندازی کنند.

ویزای استارتاپ کانادا چیست؟

نگاه کلی به این ویزا
نوع اقامت: دائم
سطح زبان مورد نیاز: پایین (آیلتس 4 یا 5 )
مدت زمان اخذ ویزا: 12 الی 16 ماه
امکان اقامت دائم خانواده و اعضای کلیدی استارتاپ وجود دارد
تمکن مالی مورد نیاز: 7 تا 14 هزار دلار
شرکت حامی باید حداقل 75 هزار دلار روی استارتاپ شما سرمایه گذاری کند

برنامه ویزای استارتاپ کانادا در اصل برای کسانی مناسب است که دارای ایده های خلاقانه در سطح جهانی و راه اندازی کسب و کار مرتبط با آن هستند و این ایده می تواند هم ارزش جدیدی به دنیا اضافه کند و هم بتواند سود زیادی برای کانادا و تمام زیرمجموعه استارتاپ داشته باشد.

چطور بدون داشتن ایده نو ویزای استارتاپ بگیرم؟

بدون داشتن ایده تجاری مناسب کشور کانادا ویزای استارتاپ خود را برای شما صادر نخواهد کرد اما ایده ها و روش هایی وجود دارد که شما عزیزان می توانید با تماس با مشاوران مجرب مهاجرتی هراگشت در مورد آنها اطلاعات کسب کنید و یا مستقیما برای خرید استارتاپ کانادا از ما اقدام کنید.

چرا کانادا را برای راه اندازی استارتاپ انتخاب کنم؟

کشور کانادا یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار و استارتاپ است. در نظر سنجی ها و مطالعات انجام شده در سطح اکو سیستم استارتاپی ها کانادا برای دومین بار پیاپی موفق به کسب رتبه چهارم در جهان برای استارتاپ ها شده است. علاوه بر آن، شهرهای تورنتو،ونکوور و مونترال موفق به کسب جایگاه بین 50 شهر برتر جهان برای استارتاپ شدند. ( برای مشاهده منبع اینجا کلیک کنید.)

کشور کانادا همچنین در مجله معتبر Forbes مقام اول بین کشورهای مناسب برای راه اندازی کسب و کار را دارد.در مقایسه با کشوری مانند ایالات متحده، کانادا دارای یک اقتصاد با ثبات معقول است که شما را از خطر تعطیلی کسب و کارتان حفظ می کند.

در طول دهه‌های گذشته، کانادا با پشتوانه‌های مالی، مراکز رشد، مشوق‌های مالیاتی و حتی ویزاهای ویژه استارت‌آپ، با پشتکار و پشتکار فرهنگ استارت‌آپی رو به رشدی را پرورش داده است و به همین دلیل مدیران استارتاپ ها با گذشت زمان به این کشور توجه بیشتری می کنند.

شرایط و قوانین ویزای استارتاپ کانادا

چه کسانی می توانند برای ویزای استارتاپ کانادا اپلای کنند؟ پاسخی که در ادامه قرار می دهیم برگرفته از سایت رسمی و معتبر کانادا و کمی از تجربیات پرونده های خودمان خواهد بود. ( مشاهده شرایط استارتاپ در سایت رسمی کانادا )

 

1. یک کسب و کار واجد شرایط داشته باشید

کسب و کار شما در صورتی واجد شرایط  است که طبق قوانین کانادا شرایط زیر را داشته باشد:

 1. هر یک از متقاضیان و شریک های در استارتاپ حداقل 10% حق رای داشته باشند.
 2. شرکت سرمایه گذار و شرکا و متقاضیان روی هم بیش از 50% حق رای را در هیئت مدیره داشته باشند.
 3. پس از دریافت اقامت دائم ضروری است که مدیریت فعال و پویای کسب و کارتان را در داخل کانادا بر عهده گرفته باشید.
 4. کسب و کار شما باید به صورت رسمی در کانادا ثبت شده باشد یعنی تمام مدارک مورد نیاز تحویل داده شده است.

حداکثر تعداد اعضای مدیریتی مجاز برای استارتاپ کانادا 5 نفر است.

2. اخذ نامه حمایتی (Letter of support) از یک سازمان تعیین شده

سازمان تعیین شده سازمان های محدودی هستند که دولت آنها را برای بررسی، حمایت یا سرمایه گذاری روی استارتاپ های احتمالی انتخاب کرده است.

شرایط اخذ ویزای استارتاپ کانادا

متقاضی باید:

 • با سازمان تعیین شده تماس بگیرد و نحوه اخذ حمایت از آنها مطلع شود.
 • این سازمان را متقاعد کند که ایده استارتاپی او ارزش سرمایه گذاری را دارد.
 • پس از متقاعد کردن این سازمان یک نامه حمایتی رسمی از آنها بگیرد.

فرآیند ارائه ایده برای هر سازمان متفاوت است و باید طبق دستورالعمل همان سازمان انجام شود.به عنوان مثال یک سازمان ممکن است بخواهد خیلی دقیق تمام جوانب را ارزیابی کند  از شما یک بیزینس پلن کاملا حرفه ای و ریزبینانه تدوین شده بخواهد اما یک سازمان دیگر به ارائه های معمولی به صورت حضوری و شفاهی بسنده کند.

پس از اینکه موفق شدید سازمان مربوطه را متقاعد کنید، نامه پشتیبانی دریافت خواهیید کرد که نقش مهمی در کامل بودن مدارک شما برای ویزای استارتاپ کانادا ایفا می کند.این مدرکی است که باید نشان دهید که صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر ( Venture Capital Funds )، گروه سرمایه گذار فرشته ( Angel Investor groups) یا مرکز رشد کسب و کار ( Incubators ) از ایده کسب و کار شما حمایت می کند.

مسئولان صدور ویزا برای بررسی درخواست شما علاوه بر نامه حمایتی یا پشتیبانی تحویل داده شده توسط شما، گواهی تعهد سازمانی که با آن به توافق رسیده اید را نیز بررسی می کند که این گواهی به صورت خودکار از طرف سازمان تعیین شده ارسال می شود.

3. خود را به سطح زبان مورد نیاز برسانید

یکی از شاخص هایی که می تواند در موفقیت استارتاپ شما تاثیر داشته باشد توانایی ارتباط برقرار کردن در محیط کاری است به همین دلیل یکی از مدارک ضروری برای متقاضیان ارائه نمره مدرک از آزمون های زبان مورد تایید کانادا برای استارتاپ است.توجه داشته باشید برای استان های کبک قوانین ویزای استارتاپ می تواند متفاوت باشد و اکثر آنها از متقاضی مدرک زبان فرانسه می خواهند اما برای باقی مناطق کانادا ایرانیان معمولا آزمون آیلتس را انتخاب می کنند که آزمون معتبری برای زبان انگلیسی است.

آزمون آیلتس دو نوع آکادمیک و عمومی (General) دارد که طبق مستندات سایت رسمی کانادا متقاضیان ویزای استارتاپ کانادا می توانند در آزمون ساده تر یعنی عمومی شرکت کنند.

حداقل نمره آیلتس برای ویزای استارتاپ کانادا به شرح زیر است:

حداقل نمره Listeningحداقل نمره Readingحداقل نمره writingحداقل نمره Reading
5455

با داشتن این نمرات متقاضی حداقل نمره 5 CLB یا همان Canadian Language Benchmark را دریافت می کند و مشکلی از این نظر نخواهد داشت.

توجه کنید که کسب این نمرات نسبت به باقی روش های مهاجرتی به کانادا بسیار ساده تر است و با کمی وقت گذاشتن و تمرین کردن به راحتی قابل دستیابی است.

هر چقدر نمره زبان شما بالاتر باشد احتمال موفقیت صدور ویزای استارتاپ کانادا بالاتر خواهد رفت.

4. تمکن مالی

یکی دیگر از شرایط مورد نیاز شما برای ویزای استارتاپ، داشتن پول کافی است. دولت کانادا به مدیران استارتاپ های جدیدی که مهاجرت کرده اند کمک مالی نخواهد کرد و متقاضی باید ثابت کند توانایی پشتیبانی کردن خودتان را دارید و به استقلال مالی رسیده اید.

این مقدار پول قابل قرض کردن از شخص دیگری نیست و مقدار دقیق آن بسته به تعداد اعضای خانواده متقاضی متغیر است و سالانه توسط سایت کانادا به روز رسانی شده و اطلاع رسانی می شود.

اعداد اعضای خانوادهتمکن مالی مورد نیاز به دلار کانادا
113310 دلار کانادا
216570 دلار کانادا
320371 دلار کانادا
424733 دلار کانادا
528052 دلار کانادا
631638 دلار کانادا
735224 دلار کانادا
مبلغ به ازای هر عضو بیشتر3586 دلار کانادا

برای مشاهده هزینه زندگی در کانادا از زبان سایت رسمی کانادا اینجا کلیک کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد سازمان های تعیین شده (designated organizations)

برای درخواست ویزای کانادا تیاز به نامه حمایتی از سازمان های تعیین شده داریم که در یکی از سه دسته زیر قرار می گیرند:

صندوق های سرمایه گذاری ریسک پذیر (Venture Capital Funds):

این گروه معمولا روی استارتاپ های بسیار خاص و با پتانسیل بالا سرمایه گذاری می کنند و طبق قانون باید حداقل 200 هزار دلار سرمایه گذاری انجام دهند.از آنجایی که سرمایه گذاری به مبلغ زیادی انجام می شود استارتاپ و بیزینس پلن شما به دقت بررسی می شود و گرفتن بودجه و نامه حمایتی از این صندوق سخت تر را است.

گروه های سرمایه گذاری فرشته (Angel Investor groups):

یکی از گزینه های نسبتا مناسب برای استارتاپ های نوپا گروه های سرمایه گذاری فرشته است و به استارتاپ ها این فرصت را می دهند تا با کمک مالی انجام شده رشد کنند و به موفقیت برسند.

حداقل مبلغی که این گروه باید برای سرمایه گذاری انجام دهد 75 هزار دلار است.

انکوباتورها و مراکز رشد کسب و کار کانادا

بهترین گزینه برای ایرانیان (به خصوص کسانی که ایده های کوچک استارتاپی و یا بدون ایده هستند) همین گروه است.

اخذ نامه حمایتی از این گروه ساده تر است و به نقل از منابع:

بین سال‌های 2015 تا 2020، از تعداد 3494 استارتاپ تایید شده، تعداد 2764 (%79) آن‌ها توسط انکوباتورها حمایت شده‌اند. %17 آن‌ها توسط سرمایه گذاران آنجل و %4 هم توسط VCFها.

 

ارائه بیزینس پلن برای نامه حمایتی استارتاپ کانادا

حداقل مقدار سرمایه گذاری برای هر کدام از این دسته ها متفاوت است و آنها بررسی خواهند کرد که آیا استارتاپ شما ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر.در صورتی که از این مرحله که مهمترین مرحله اخذ ویزای استارتاپ است عبور کنید، نامه حمایتی دریافت خواهید کرد.

برای اطلاعات بیشتر و لیست سازمان های تعیین شده و سرمایه گذار کلیک کنید.

هزینه ویزای استارتاپ کانادا

هزینه ویزای استارتاپ کانادا برای هر متقاضی متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد که چند نمونه را در زیر مشاهده می کنید.

 • آیا متقاضی مسلط به زیان انگلیسی است یا باید برای کلاس های آموزشی هزینه پرداخت کند؟
 • آیا متقاضی ایده استارتاپی قوی ای دارد و توانایی مدیریت بیزینس خود را به صورت حرفه ای دارد یا ایده ای ندارد؟
 • خانواده متقاضی چند نفره است؟
 • و بسیاری موارد دیگر

 

هزینه های دولتی ویزای استارتاپ کانادا

هزینه بابتمبلغ به دلار کانادا
متقاضی اصلی2075 دلار (1575 دلار بررسی پرونده + 500 دلار مجوز اقامت دائم کانادا)
همسر1325 دلار (825 دلار بررسی پرونده + 500 دلار مجوز اقامت دائم کانادا)
هر فرزند225 دلار

هزینه سازمان انکوباتور

به طور کلی سازمان های فرشته و ریسک پذیر برای سرمایه گذاری روی استارتاپ ها هزینه ای دریافت نمی کنند اما در عوض بررسی های دقیق تری روی بیزینس پلن ها دارند.

افرادی که در امر مدیریت کسب و کار و استارتاپ کم تجربه هستند و برنامه مشخصی ندارند معمولا نمی توانند از این دو گروه نامه حمایتی اخذ کنند اما انکوباتور ها با دریافت هزینه و برگزاری کلاس های آموزشی رشد کسب و کار به صورت منتورینگ این فرصت را به شما می دهند تا برای موفقیت کسب و کار خود آموزش ببینید و در انتهای آموزش در صورتی که شرایط لازم را بدست آورده باشید از این سازمان نامه حمایتی دریافت خواهید کرد.

معمولا هزینه کلاس های منتورینگ انکوباتورهای کانادا بین 10 تا 100 هزار دلار متغیر است.

آِیا به دنبال کم کردن هزینه و بهترین روش مهاجرت به کانادا هستید؟
همین حالا با وکیل ویزای استارتاپ کانادا تماس بگیرید!
مشاوره استارتاپ کانادا

هزینه تمکن مالی

مبلغ تمکن مالی خرج نخواهد شد و صرفا نشان دهنده توانایی و استقلال مالی شما برای موارد اضطراری و گذراندن زندگی در کانادا است.

در بالا به طور مفصل مقدار مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی را نشان دادیم برای مشاهده اینجا کلیک کنید.

اقامت استارتاپ کانادا

پس از صدور ویزا امکان مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا برای متقاضیان و خانواده هایشان وجود دارد.

سوالات متداول

ویزایی است که برای بنیان گذاران استارتاپ و کسب و کار در کانادا صادر می شود و دارندگان آن می توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند.

خیر،در مستندات منابع رسمی کانادا هیچ اشاره ای به مدرک و تحصیلات دانشگاهی نشده اما داشتن آن می تواند شانس شما را افزایش دهد.

بله در صورتی که سابقه کاری و یا تحصیلات مرتبط با بیزینس مورد نظر داشته باشید می توانید به همراه نمره زبان خوب شانس خود را برای ویزای استارتاپ کانادا افزایش دهید.

با داشتن رزومه عالی و یک ایده ناب و بیزینس پلن قوی  می توانید هم از وام های دولت کانادا استفاده کنید و هم از حمایت های 200 هزار دلاری صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر بهره مند شوید.

درخواست مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.